Friss Hirek

A szobakerékpározás előnyei 60 éves korban és azt követően

Ahogy idősödünk, úgy egyre több sportot kell kihúznunk a képzeletbeli listánkról. Persze az aktív hatvanasok még ugyanúgy teniszezhetnek, futhatnak és úszhatnak, mint fiatalabb korukban, de ha már valamilyen betegségünk van – főként mozgásszervi –, akkor nem biztos, hogy menni fog a futás, és az sem biztos, hogy a teniszezés is olyan élmény lesz, mint régen. A szobabiciklizés azonban minden olyan hatvan éven felüli személynek és mindenki másnak javasolt és ajánlott, akiknek olyan betegségük van, hogy más sport már nem jöhet szóba.

Azonban nem mindig mozgásszervi probléma a gátja a megfelelő sport kiválasztásának. Lehet olyan egyensúlyi vagy komolyabb, például tüdő- vagy szívproblémánk, amely miatt jól meg kell gondolnunk, hogy milyen mozgásformát is választunk. Ilyen esetben a szobakerékpározás nagyszerű választás lehet. Mutatjuk is, hogy miért annyira előnyös a szobabiciklizés idősebb korban.

Idősebb korban nemcsak a fizikai egészség romolhat, de bizony a mentális egészség is. Az életkorral megnövekszik a kognitív degeneratív betegségek kockázata csakúgy, mint a magány és az unalom érzése, ami pedig depresszióhoz és szorongáshoz vezethet. A rendszeres szobabiciklizés segít javítani a hangulatot és csökkenteni a stressz-szintet.

Az alvás és a mentális egészség szorosan összefügg egymással. A tanulmányok azt írják, hogy a rossz alvás hozzájárul a pszichiátriai betegségek kialakulásához. Azonban a testmozgás, például a szobabiciklizés jelentősen javítani tudja az alvás mennyiségét és minőségét.

A rendszeres szobabiciklizés immunrendszeri támogatást is biztosít. A csecsemőmirigy egy olyan szerv, amely felelős a szervezet immunsejtjeiért. 20 éves kortól ez a csecsemőmirigy egyre csak zsugorodik, éppen ezért az immunrendszer erőssége, ellenálló képessége is csökken. Ebből kifolyólag egyre nagyobb az esélye a különféle betegségeknek és fertőzéseknek. Azonban a rendszeres testmozgással szintén termelődik annyi T-sejt, mint akár fiatalabb éveinkben. A fizikai aktivitás – például a kerékpározás – segít a szervezetnek kiüríteni a tüdőből és a légutakból a baktériumokat és egyéb kórokozókat, és ez például csökkenti a megfázás és az influenza kialakulásának kockázatait is.

Ahogy öregszünk, úgy egyre több izomtömeget veszítünk. Az izmainknak csökken az összehúzódási képességük, és változik a zsírszövet és a kötőszövet aránya is. Amikor idősebb korban nem mozgunk eleget, azaz felhagyunk a rendszeres fizikai aktivitással, akkor az izomvesztés is jelentősen felgyorsul.

A rendszeres szobakerékpározás az élettartamot is megnövelheti, ugyanis csökkenti a krónikus betegségek kockázatait. Egy tanulmány azt írta le, hogy a rendszeresen kerékpározók esetében mintegy 39%-kal csökkent a bármilyen okból bekövetkező halálozási kockázat, és 47%-kal csökkent a rákos betegségek és a szívbetegségek kockázata.

A rendszeres kerékpározás hatására a telomerek hossza nem rövidül meg olyan ütemben, mintha semmit sem mozognánk. A telomerek rövidsége nemcsak sejthalált, hanem ezzel gyorsabb öregedést is okozhat. A rendszeres testmozgással azonban akár plusz 9-10 évet is nyerhetünk.

A kerékpározás egy olyan testmozgás, amely csak nagyon kicsi nyomást gyakorol az ízületekre. A kerékpározás a térdizmokat is megerősíti anélkül, hogy traumatizálná az ízületeket.

A kerékpározás ideális lehet az egyensúly javítására is, ugyanis ha nem használjuk az izmokat, akkor az agy és az izmok közötti kapcsolat megszakad. Kerékpározás hatására javul a testtartás és a koordináció, ezek pedig segítik a jobb egyensúly kialakítását.


Exit mobile version