Friss Hirek

Állami feladatokat finanszírozna a kormány a kkv-knak szánt uniós versenyképességi forrásból

A kis- és középvállalkozásoknak szánt uniós 513,5 milliárd forintból csak körülbelül 75 milliárd kerül majd áttételesen a cégekhez, közvetítőkön keresztül.

Mi történik? A versenyképességet és a kkv-fejlesztést zászlóra tűző kormány a napokban arról rendelkezett, hogy a GINOP Plusz még nyitva álló forrásainak nagy részét olyan feladatokra költi el, amelyeket az államnak kellene ellátnia – írja a 24.hu.

Mit jelent ez? A 2021-2027 közötti uniós költségvetési időszak legnagyobb operatív programja a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz (GINOP Plusz). A magyar vállalkozások több mint 90 százalékos mértékben a GINOP Pluszból juthatnak hozzá az EU-s fejlesztési forrásokhoz. Ennek kerete körülbelül 2100 milliárd forintnyi uniós forrást tartalmaz, ebből mintegy 950 milliárd forintra már megkötötték a támogatási szerződést, további 600 millárdot az Európai Tanács blokkolt a jogállami feltételességi eljárás nyomán, a maradék 550 milliárd forintnyi támogatásra 2024 hátralévő részében írnak ki pályázatokat, illetve bírálják el azokat.

Hol a csel? Csakhogy a portál kiszúrta, hogy a nemrég kiadott kormányhatározat értelmében a pályázati pénzeket nem közvetlenül a magyar vállalkozások kapják, hanem a forrásokból különféle állami és államközeli közvetítőszervezeteken keresztül részesülhetnek a cégek. Ráadásul az úgynevezett kiemelt projektek keretében elérhető 513,5 milliárdból is csak körülbelül 75 milliárd forint kerül majd áttételesen a kkv-hoz, a közvetítőkön keresztül. A fennmaradó, közel 440 milliárdnyi keretből, a kiemelt projektekre jutó pénz 85 százalékából állami feladatokat támogatnak.

The post Állami feladatokat finanszírozna a kormány a kkv-knak szánt uniós versenyképességi forrásból appeared first on Forbes.hu.


Exit mobile version