Friss Hirek

Az étvágytalanság hátterében cinkhiány is állhat

Testünk mindenképpen jelez nekünk, ha valamilyen tápanyagban szenvedünk. A cink is egy nagyon fontos tápanyag a szervezetünk számára. A testünk érzékeli, ha nem elegendő a cinkbevitel, és különféle tünetekkel reagál ennek a tápanyagnak a hiányára.

A cinknek sokféle szerepe és feladata van. Aktiválja a szervezetben az esszenciális enzimeket, karbantartja az idegrendszert, segít az inzulintermelés folyamatában, segíti a véralvadást, és segít a megfelelő szag- és ízérzékelés kialakításában és fenntartásában. A cink megtámogatja a fehérjeszintézist, a sebgyógyulást, illetve segíti a sejtosztódást és a sejtanyagcserét is.

Vannak olyan helyzetek és állapotok, amikor esetlegesen több cinkbevitelre lehet szükségünk, hogy megfelelő legyen az immunrendszer működése, a fizikai fejlődés és növekedés. Mindenképpen fontos odafigyelni a cinkbevitelre a terhes hölgyeknek, azoknak, akik valamilyen gyomor- és bélrendszeri műtéten estek át, akik valamilyen emésztőrendszeri betegségben szenvednek és azoknak is, akik rendszeresen vagy mértéktelenül fogyasztanak alkoholt.

A cinkhiány tünetei közé tartozik például a homályos látás, a gyenge immunitás, a nem megfelelő növekedés gyermekek és serdülők esetében. Férfiaknál megjelenhet az impotencia vagy a merevedési zavar. Cinkhiány esetén kialakulhat étvágytalanság, hasmenés, csökkent szaglás és ízérzékelés, illetve a koncentráció hiánya. Ha nincs elegendő cink a szervezetünkben, akkor nehezen gyógyuló sebekkel is számolnunk kell, emellett megjelenhet szédülés, hányinger, hirtelen fejfájás. A megmagyarázhatatlan fogyás és a hajhullás is a cinkhiány tünetei közé tartozik.

A fáradtság számos betegség gyakori tünete lehet, a cinkhiány is oka lehet a fáradtság kialakulásának. Ilyenkor az agyi aktivitás is lelassul, és memóriaproblémák is jelentkezhetnek.

A cinkhiány érzékenyebbé teszi a szervezetet a légzőszervi fertőzésekre. A cink valójában elengedhetetlen az immunrendszer megfelelő működéséhez. A mikrotápanyag-hiány csökkenti a szervezet veleszületett immunválaszát, ez viszont növeli a fertőzésekre való hajlamot is. A cink antioxidánsként is működik, hiszen modulálja az immunsejtek működését. A cinkhiány csökkenti az immunreakciókat, és krónikus gyulladást okoz.

Az étvágytalanság is a cinkhiány egyik tünete. A cink hiánya növeli az emésztetlen élelmiszerek tömegét a bélrendszerben, ami felelős az étvágytalanság kialakulásáért. Ez egy ördögi körhöz vezet, hiszen minél kevesebbet eszünk, annál nagyobb lesz a cinkhiány. Ezen kívül a cink esszenciális koenzim a fehérjék előállításához.

Kinek van szüksége cinkre? Például a terhes nőknek és magzataiknak, továbbá a vegetáriánusoknak és a vegánoknak is nagy szükségük lehet erre a tápanyagra.

A cinkhiány ritka, de előfordulhat azoknál az embereknél, akik krónikus máj- és vesebetegségben szenvednek. Azok is, akik krónikus hasmenésben szenvednek, konzultáljanak a kezelőorvosukkal a cinkpótlással kapcsolatban. A cink sokkal jobban felszívódik, ha egyszerre csak kisebb adagokban fogyasztjuk.

És akkor most nézzük is meg, hogy milyen táplálékok tartalmaznak cinket! Cinkben gazdag a mandula, a kesudió, a borsó, a búzacsíra, a magvak, a teljes kiőrlésű gabonák. Cinket tartalmaz még a marhahús, a borjúhús, a máj, egyes sajtok, a tojás, a diófélék, a hüvelyesek közül pedig a lencse tartalmaz még sok cinket.


Exit mobile version