Bizonyára mindenki megtapasztalta, hogy a ködös, párás, esős évszakokban sokkal jobban fájnak az ízületek. A magas vérnyomásban szenvedők vérnyomáskiugrásokat tapasztalhatnak az extrém meleg és hideg hónapokban, míg a migrénesek kevésbé számolnak be fejfájásról, amikor odakint süt a nap. Ez azt is jelenti, hogy bizony az időjárás nagyon is hatással van a közérzetünkre, az egészségünkre. A nagyon hideg vagy nagyon meleg idő még az egészséges szervezetet is megterheli; azok pedig, akik valamilyen krónikus betegségben szenvednek, a tüneteik felerősödését tapasztalhatják. Mi ennek az oka? Cikkünkben erre adjuk meg a választ.
Az időjárással kapcsolatos fejfájás vagy migrén meglehetősen gyakori, a tünetek súlyossága azonban személyenként változhat. Migrén esetén sokat segíthet, ha egy sötét szobába vonulunk, de a nyakra vagy a fejre helyezett hideg és meleg borogatás is sokat segíthet a tünetek csillapításában. A koffein is segíthet, de csakis kis mennyiségben és csakis a migrén korai szakaszában.
A migrénes betegek gyakran számolnak be arról, hogy a napi rutin felborulása is gyakran vált ki náluk migrénes tüneteket. A tünetek megelőzése érdekében javasolt tehát a napi rutin betartása, a rendszeres testmozgás, a hidratáció és a stressz kezelése.
Az időjárás-változások a gyulladást is fokozzák a szervezetben. Az ízületi gyulladás tünetei is felerősödnek ilyenkor. Elsősorban a hideg, esős és párás idő hatására fokozódnak a szimptómák. A hideg levegő pedig az ízületek merevségét is okozhatja. A könnyű testmozgás segíthet a tünetek csökkentésében. A mozgás kulcsfontosságú, már napi negyedórás séta is segít az ízületek kenésében, az energiaszint növelésében és a hangulat javításában.
A hirtelen hőmérséklet-változások az immunrendszert is gyengítik, így érzékenyebbek lehetünk a megfázásra és a légúti fertőzésekre. Amikor hirtelen lehűl a levegő, akkor nehezebben tud a szervezet védekezni a kórokozók, azaz a baktériumok és a vírusok támadásaival szemben. Ezért nagyon fontos, hogy rétegesen és mindig az időjárásnak megfelelően öltözködjünk, illetve vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag táplálékokat fogyasszunk.
A hirtelen hőmérséklet-változás a krónikus légzőszervi betegek állapotát is ronthatja. Például azok, akik asztmában vagy krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD) szenvednek, a tünetek felerősödését tapasztalhatják a hirtelen hőmérséklet-változás miatt. Olyan tünetek jelentkezhetnek erőteljesebben, mint légszomj, köhögés vagy zihálás. Nagyon fontos, hogy a légzőszervi betegek kövessék a kezelőorvosuk tanácsait és a kezelési tervet, és amennyire csak lehetséges, tegyenek meg mindent a tünetek csökkentése érdekében.
A hirtelen hőmérséklet-változás befolyásolja a szív- és érrendszert is. A hideg hőmérséklet miatt az erek összehúzódnak, ami a vérnyomás emelkedését okozhatja, és ez nagy terhet ró a szívre, ami különösen veszélyes a már szívbetegségben szenvedők számára.
A nagy meleg, a kánikula dehidratációhoz és kiszáradáshoz vezethet. Így a test nehezen tudja szabályozni az izzadást és a folyadékveszteséget. A hőmérséklet-ingadozás miatt a bőr is kiszáradhat. A dehidratáció és a bőrszárazság elkerülése érdekében igyunk rendszeresen vizet vagy egészséges italokat, például gyógyteákat.
A hirtelen hőmérséklet-ingadozás nemcsak a fizikai egészségre, hanem az érzelmekre, a hangulatra is hat. Szoros kapcsolat áll fenn a hőmérséklet-változás és a szezonális depresszió között. Ősszel és télen a leggyakoribb a szezonális depresszió kialakulásának kockázata. Ilyenkor fontos, hogy segítséget kérjünk, vagy találjunk egy hobbit a munka mellett, hogy az időnket hasznosan töltsük, és ne gondoljunk mindig a lelombozó időjárásra.