Voltaképpen a máj testünk szűrőjeként működik. Ha a májunkkal problémák vannak, akkor sokat érezhetjük magunkat fáradtnak, hiányozni fog a vitalitásunk, és nem lesz elegendő energiánk, hogy a napi feladatainkat maximálisan ellássuk.
Ahogy öregszünk, úgy a májunk is egyre „stresszesebb” lesz. Mit is jelent ez? Ha kávét iszunk, egyre szorongóbbak és idegesebbek lehetünk, pedig lehet, hogy korábbi éveinkben nem ez volt a megszokott.
Az alkohol sem esik már jól olyan mennyiségben, mint fiatalabb korunkban, és más lesz a szervezetünkre gyakorolt hatása. Az is előfordulhat, hogy fokozódik az allergiánk, például az ekcémánkkal sokkal több gondunk lesz, mint néhány évvel ezelőtt.
Az is lehet, hogy sokkal érzékenyebbek leszünk például a különféle vegyi anyagokra vagy éppen a parfümökre.
Az ébredés is egyre nehezebb lesz, ahogy öregszünk. Többször érezhetjük magunkat fáradtnak, és merevnek az ízületeinket. Gyakran küzdhetünk fájdalmakkal, fejfájással, pajzsmirigy- és koleszterinproblémákkal. Emellett még megjelenhet a szorongás, a depresszió és a hormonális egyensúlytalanság.
A májra nagyon sok feladat hárul. Egyrészt felelős a zsírok emésztéséért. Ha szeretnénk megkönnyíteni a máj munkáját, nagyon lényeges, hogy minél kevesebb zsíros ételt fogyasszunk. Így a máj száz százalékosan csak a méreganyagok kiürítésével tud foglalkozni, és így számottevően javulhatnak a funkciói is.
A környezetünkben nagyon sok olyan termék megtalálható, amely felhalmozódik a szervezetünkben, de ezeket muszáj kiüríteni a testünkből, mert különben a májunk károsodik. Ilyenek például a kozmetikumok, a tisztítószerek, a nehézfémek, a környezeti szennyezőanyagok, a növényvédő szerek, a dohányzással, az alkoholfogyasztással a szervezetünkbe került károsító hatású anyagok.
A májfunkciókat lehet javítani, például ha kevesebb alkoholt fogyasztunk. A citromos víz rendszeres fogyasztása is nagyon hatékony lehet, ugyanis ez arra ösztönzi a májat, hogy epét termeljen, amelynek nagy szerepe van az élelmiszerek lebontásában, nem mellesleg a citrom tele van C-vitaminnal is, amely pedig kitűnő antioxidáns.
A zöld leveles zöldségek fogyasztása is javítani tudja a májfunkciókat. Nem mellesleg olyan tápanyagokban bővelkednek, mint C-vitamin, K-vitamin, folát és kálium.
A májat egyes gyógynövények is védik és támogatják. Az egyik ilyen gyógynövény a máriatövis, amely erős antioxidánsokat és növényi vegyületeket tartalmaz, különösen szilimarinban gazdag, amely segíti a májat és az egész testet a méregtelenítésben, csökkenti a gyulladást és a májbetegségek progresszióját.
A pitypanggyökér egy keserű gyógynövény, amely segíti az emésztést és májtonikként működik. A gyógynövény serkenti az epetermelést, és ellensúlyozza a magas zsírtartalmú ételek okozta károkat.
A kurkuma gyulladáscsökkentő és májtámogató hatásokkal rendelkezik. Serkenti az epetermelést, ami támogatja a májat, az emésztést, és elősegíti a gyulladás minimalizálását.
A fokhagyma csökkenti a májban a zsírsejtek felhalmozódását, illetve segíti egyes májbetegségek kockázatainak csökkenését. A fokhagyma olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek megnövelik a szervezetben a glutationszintet, amely egy antioxidáns, és segíti a test méregtelenítését.