Friss Hirek

Beindul a dél-koreai tésztagombóc gyártás Magyarországon, az új munkahelyekért egy luxusautó árát fizeti ki az állam

A dumplingokat nyugat-európai piacokra exportálná a cég, míg a beszállítók magyarok lennének. Újabb Dél-Koreai FDI érkezik.

Mi történt? Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége Magyarországon építi fel első közép-európai gyárát – jelentette be szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten.

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be, hogy a CJ Foods dél-koreai élelmiszeripari cég új, zöldmezős beruházása keretében készételgyártó üzemet és raktárközpontot hoz létre Dunavarsányban.

A gyár Dunavarsányban kétszáz új munkahelyet teremt majd.

A mintegy 31 milliárd forint értékű fejlesztést az állam 5,3 milliárd forinttal támogatja, ami kétszáz főre leosztva fejenként

26,5 millió forint támogatást jelent.

Ez közel annyi, mint amennyi a magyarok átlagos megtakarítása.

Kontextus. Nem ritka, hogy nemzetközi beruházások súlyos pénzekkel támogat meg a kormány. Egy éve több mint 6 milliárd forintot adott ugyanúgy kétszáz új munkahely létrehozásáért, mint most.

A munkahelyre hivatkozva külföldi működő tőkét támogatni két dolog miatt is problémás. Egyrészt nem igazán szorul rá a magyar munkaerőpiac ezekre az új munkahelyekre, másrészt a magyar vállalkozások ezen összeg töredékét kapják meg, ha egyáltalán kapnak új munkahelyek létrehozásáért támogatást.

Már több mint háromszáz dél-koreai vállalat van jelen Magyarországon, befektetéseik összértéke megközelíti a tízmilliárd eurót, ezzel a negyedik legnagyobb beruházói közösséget alkotják.

Több ebből

Volt egy este, amikor szinte minden asztalnál törzsvendégek ültek. Akkor megvilágosodtam
Kifli-alapító: Általában megvitatjuk a döntéseinket, de az elmúlt pár évben kemény kézzel irányítottam

Export. A dél-koreai cég előnye az exportképességében lehet Szijjártó Péter szerint. A miniszter beszédében rámutatott, hogy az itt előállítandó termékek túlnyomó többsége Nyugat-Európában kerül majd a piacra, miközben a vállalat alapvetően magyar gazdálkodóktól és beszállítóktól fogja beszerezni az alapanyagokat.

A CJ Foods MTI-nek küldött közleménye szerint a 14 000 négyzetméteres élelmiszeripari üzemben 2026 második félévében kezdik meg

a bibigo márkanevű Mandu (koreai töltött tésztapárna),

és sültcsirke termékek gyártását,

amellyel CJ Foods tovább növelheti gyorsan növekvő európai piacait.

Bibigo Mandu koreai tésztagombócok sertéshússal és kimchivel töltve.

A cégről. A CJ CheilJedang egy dél-koreai székhelyű, globális élelmiszer- és bioipari vállalat, a CJ Food tulajdonosa 2024 februárjában CJ Foods Hungary Kft. néven alapított magyarországi leányvállalatot.

A cég Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari vállalataként 2023-ban mintegy 7,5 milliárd eurós forgalmat bonyolított, honlapjának adatai szerint 434 millió eurós működési eredményt ért el, 60 telephelyet üzemeltet világszerte.

A Dunavarsányban gyártott termékek több mint 90 százalékát a nyugat-európai piacokon – többek között az Egyesült Királyságban, Németországban, Franciaországban és Hollandiában – értékesítik majd. A CJ Foods ezekben az országokban már kiépítette piaci jelenlétét, a bibigo a német és holland dumpling-termékek B2C piacán piacvezető.

The post Beindul a dél-koreai tésztagombóc gyártás Magyarországon, az új munkahelyekért egy luxusautó árát fizeti ki az állam appeared first on Forbes.hu.


Exit mobile version