Friss Hirek

BLACK FRIDAY-KISOKOS

1. Honnan ered?
1869:
Fekete pénteknek hívják az 1873-as gazdasági válságot előrejelző, szeptember 24-i tőzsdei pánik napját az Egyesült Államokban.
1961: A hálaadás hagyományosan a negyedik novemberi csütörtökre esik Amerikában, a rá következő pénteket bolondították meg a vásárlóhordák és a forgalmi káosz. A philadelphiai rendőrök elkezdték fekete pénteknek hívni.
1966: A helyi önkormányzat a kereskedőkkel PR-akcióba fogott, a sajtóban sikerrel vették át a fekete péntek szimbólumát, és fordították át a negatív jelentést, össze­kötötték a karácsonyi bevásárlás kezdetével.
1975: Philadelphián túl is elkezdett terjedni a jelenség, és már ekkor extrém tüneteket produkált: 24 órán át nyitva tartó boltokat és elviselhetetlen sorokat.
2005: Bejön a cyber monday is a képbe, a Shop.org sajtóközleménye hívta így először a black friday utáni hétfő online akcióit.

2. Melyik napra esik?
Hagyományosan a hálaadás utáni első
péntekre.
Idén: november 29.
A valóságban már rég nem egyetlen napra, van, aki egész novemberben így hívja az akcióit.

3. Mennyit költünk?

És jó ez?
Nos, tavaly novemberben a 2022. évihez képest 5,4 százalékos volt a csökkenés. A bázishatás miatt idén kicsit talán erősödni fog, de a magyar kiskereskedelem inkább stagnál, mint nő.

4. Csak az online?
Nem egészen. A covid után lendületét vesztette az e-kereskedelem, a vásárlóerőt erősen csökkenti az infláció. A november jellemzően így is az év legerősebb hónapja, az éves online forgalom 14–16 százalékát hozza.

5. Óriási kedvezmények?
Nem igazán, az infláció miatt minden átalakult, mára a szolidabb, 10–30 százalékos akciók a jellemzők.
Luxuscikkek HELYETT inkább alapvető termékekre vadászunk, tartalékolunk.
A webshopok nagy mínuszok HELYETT inkább az akciók mennyiségét bővítik.
A pszichés nyomás HELYETT szigorodnak az árazási szabályok, a GVH is résen van.
A visszaesés miatt nincs pénzszórás, a boltok alig mernek a profitból áldozni.

6. Megjön időben?
Inkább arra készülj, hogy nem. A Temu óta brutális a terhelés a magyar logisztikai és csomagküldő cégeken, az ünnepi szezonban ez csak fokozódhat. Csakhogy a fogyasztó egyre türelmetlenebb, mindent azonnal akar.

2022-ről 2023-ra
házhoz szállítások mennyisége:
+22,9%
házon kívüli, fix pontos átvétel:
+103,4%
csomagautomatás átvétel:
+190,8%
Már minden ötödik rendelést házon kívül kézbesítettek!

7. Pénzkidobás?
Ne vegyél elavult gagyit, csak mert leárazták, sokan ilyenkor akarnak túladni a beragadt készleteken. Például ezekben a kategóriákban:

8. Hogyan vásárolj még olcsóbban?

9. Hogyan védd magad?
Sok a megtévesztő akció.
– Mindig csekkold, mennyit takarítasz meg az eredeti árhoz képest.
– Nézd meg más boltban, webshopon is a kiszemelt terméket, lehet, ott olcsóbb!
– Olvasd el alaposan a kedvezmény feltételeit – bizony, az apró betűs részt is!
– Adj hozzá mindent az árhoz: szállítási díj, csomagolás, adminisztrációs költség. Na, most is megéri?

10. Ne kattints ész nélkül!
Néhány szabály az internetes csalók ellen.
– Ha gyanús a link, ne klikkelj, győződj meg, hogy megbízható-e! Lehet, hogy kémszoftvert tesz az eszközödre.
– Ellenőrizd kétszer is az URL-t, mielőtt bármilyen személyes adatot megadnál. Legyen ott a böngészősorban a kis lakat, ez jelzi, hogy az oldal biztonságos.
– Kerüld a szokatlan szájtokat! Ha valahol irreálisan alacsony árakat látsz, az nem véletlen, a hamis oldalak így rántanak be. Ha helyesírási hibák vagy furcsa karakterek vannak az oldal címében, vagy ha a bolt nevét más hiteles forráson nem találod, tuti átvernek.
– Nézz utána a szájtról szóló felhasználói véleményeknek, értékeléseknek más független fórumokon, platformokon. Ha nem találsz ilyet, vagy ha lehúzzák, inkább nézelődj más webshopban.
– Ha vásárlás közben kapsz üzenetet a gyanús linkről, járj utána, hogy a feladó valóban az-e, akinek állítja magát! Akár írj rá, vagy hívd fel, hogy igazolja magát.
– Ha gond adódik a fizetéssel, közvetlenül a banki szolgáltatóddal vedd fel a kapcsolatot! Sokszor a bűnözők adják ki magukat nagy online áruházak vagy bankok képviselőinek.
– Ha azt kapod, hogy utalásod elakadt az eladó irányába, és azt kérik, hogy frissítsd az adatait, vagy erősítsd meg az azonosítást, először is nyugi! A csalók szándékosan késztetik kapkodásra az áldozatot, ignoráld az ilyen kéréseket!
– Ha valaki bankszolgáltatónak kiadva magát azzal fenyeget, hogy odalesz a pénzed, vagy befagyasztják a számládat, ha nem mondod el a kért adataid, ne dőlj be. A legális intézmények nem kommunikálnak így.
– Többszintű azonosítás? Hasznos, de nem teljeskörű megoldás. A magukat álcázó csalók is küldhetnek megerősítést kérő üzenetet, mert lehet, hogy korábbi adatlopásból már megvannak az adataid. Csak olyan helyen add meg az igazolókódot, amit már ismersz.

Forrás: BCG, Blackfriday.hu, Gazdasági Versenyhivatal, Központi Statisztikai Hivatal, Money.hu, Pepita, PwC (GKID).

The post BLACK FRIDAY-KISOKOS appeared first on Forbes.hu.


Exit mobile version