Friss Hirek

Buktatják a kormányt: a német gazdaság utolsó mentőöve?

A német kancellár bizalmi szavazást kezdeményezett, így kikényszerítve az előrehozott választást. Hogyan tovább?

Mi történt? A nemzetközi piacok Olaf Scholz német kancellár hétfői bizalmi szavazására figyelnek. Ma buktatják meg ugyanis a német kormányt, a német parlamentben folyó bizalmi szavazás után február 23-ra előrehozott választásokat írhatnak ki.

Mit jelent ez a gyakorlatban? A szavazást maga Scholz kezdeményezte, így kikényszerítve az előrehozott választást. Szinte biztosra vehető a bukása, ami az elmúlt hetekben lényegében már megtörtént, ma tulajdonképpen csak formálissá válik. Eredmény hétfő délután 4 óra körül várható.

Több ebből

Búcsúzhatunk 400 milliárd forinttól, sőt, újabb pofon jöhet az EU-tól
Az állami főlombikos doktorija: férje volt a témavezetője, de nem ezért indult vizsgálat

Kontextus. Scholz 2021 vége óta vezeti a hárompárti, töredezett koalíciót, ez idő alatt nem tudta beindítani a gazdaságot, és olybá tűnik, ennek visszafordíthatatlan következményei lettek.

A német gazdaság most öt százalékkal kisebb, mint amekkora lett volna, ha a covid előtti növekedési ütemen tudott volna maradni az ország.

Ha hinni lehet a közvélemény-kutatásoknak, most tisztábbak az erőviszonyok, bár a szélsőjobboldal felemelkedése Németországban is komoly próbatétel.

A kereszténydemokraták vezette blokk 31 százalékkal vezet a felmérések szerint, a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) 18 százalékon áll, Scholz és a szociáldemokraták 17 százalékon, a Zöldek pedig 13,4 százalékon.

Borítókép: Olaf Scholz német kancellár érkezik az Európai Unió állam- és kormányfőinek informális ülésére a Puskás stadionba 2024. november 8-án.

(Erste Market, Bloomberg)

The post Buktatják a kormányt: a német gazdaság utolsó mentőöve? appeared first on Forbes.hu.


Exit mobile version