Friss Hirek

Cégesként is ilyen menő lesz? Teszten a frissített Škoda Scala!

A Scala még a Fabia platformjáról támad, ám már a Golf méretosztályába kíván betörni. De ha úgy tetszik, akár a Fabia Combi utódjaként is értelmezhető, hiszen lényegében az, csak a formáját próbálták kissé kompaktosra fogni. Mindez nem változott a frissítéssel, ahogy a Scala méretei is szinte milliméterre azonosak maradtak.

Hirdetés

A formanyelvet sem cserélte le a Škoda út közben, a Scala inkább csak apróbb módosításokat kapott a dizájn terén. Visszafogottabbak lettek az első fényszórók, ezentúl alapfelszereltség ezen a téren a LED, bizonyos felszereltségi szintektől kezdődően pedig már a feláras LED-Mátrix egységek is elérhetők. Kevésbé látványos, de még észrevehető változás a hűtőrács és a két lökhárító, a hátsó, nagyobb légterelő pedig már csak a valódi fanatikusoknak feltűnő.

A beltérben még ennél is nehezebb észrevenni a változásokat, már persze akkor, ha a korábbi változat magasan extrázott példányaihoz hasonlítjuk az újdonságot. Alapáron komolyabbak ugyanis a különbségek: jár a 8,25 colos központi kijelző és a 8 colos digitális műszeregység, ám felszereltségi szinttől függően az előbbi akár 9,2 colos, az utóbbi pedig akár 10 colos is lehet: ebben az autóban minden a legnagyobb. Az anyagminőség is jobb, mint amire a padlólemez alapján számítana az ember, ehhez a kemény műanyagokat érdekes textúrákkal látták el, a műszerfal pedig Alcantara-szerű díszbevonatot kapott.

Hirdetés

Az utastér azonban nem ér véget a műszerfalnál, az ülések a Selection felszereltségi szint és a Lodge dizájncsomag szövetborításával minőségi tapintást és kiváló tartást kínálnak, mindkét oldalon állítható deréktámasszal rendelkeznek. Így még az autópályás használat sem okozott problémát, akár hosszabb utakra is kimondottan kényelmes autó volt ez a Scala. Hátul sem mondható szűkösnek, már ami a fejteret és a lábteret illeti, szélességében azonban inkább két főre ajánlott a modell, ezt a középső ülés előtt elhelyezett tároló is hangsúlyozza. Szellőzőket, könyöklőt és ruhaakasztókat azonban itt is találni, egyértelmű, hogy legalább annyira szánták céges autónak, mint amennyire családszállítónak a kompaktot.

Ahol egyértelművé válik, hogy a Scala valamelyest egy kényszermegoldás az Octavia és a Fabia között, az a csomagtartó. A méretei természetesen bőségesek, ám a formája egyáltalán nem emlékeztet a kompakt kategóriában ismert vetélytársak puttonyára. Egy viszonylag rövid, keskeny és magas raktér fogad, emiatt a hétköznapokban teljesen meg fog felelni, inkább a nagy tárgyak szállításánál jelenthet problémát, hogy ez az autó egy kisebb platformra épül. Ezt azzal próbálták ellensúlyozni a csehek, hogy teleszórták mindenféle extrával a kampóktól elkezdve a csomagrögzítő hálóig, ezek mindenképp pirospontot érdemelnek.

Hirdetés

A legnagyobb pozitívum azonban továbbra is a motortérben keresendő: a céges flottákban megszokott három helyett négy hengerrel érkezett hozzánk a friss Scala. Ez a motor, akárcsak a Fabiában, itt is kiemelkedő: selymesen jár, ügyes a DSG váltója, és meglepően dinamikus. Persze, versenyautóra azért ne számíts, de a tempósabb gyorsításokat, a korrekt motorhangot és a kellően pontos, precíz kezelhetőséget tudja a Scala ezen változata. A fogyasztása sem vészes, autópályán is képes 6 liter alatt maradni, és a városban sem kér 7-8 liternél többet, már persze értelmes keretek között használva. Hiába, ennyit jelent, ha egy kompaktnak szánt modell a legnagyobb motorral és magas felszereltséggel sem éri el az 1,3 tonnát.

Fontos viszont megjegyezni, hogy amit ez a Scala tud, azt nem a 8 millió forint környéki alapáron kínálja. Még véletlenül sem. Feláras extrák nélkül a Scala és a platformtárs Kamiq is egy jóval puritánabb, olcsóbb érzetű autó. Hogy ez ilyen jó legyen, ahhoz bizony zsebbe kell nyúlni, és a képeken látható tesztautó összeválogatásakor még el sem mentek az igazi végletekig. Persze, a Mátrix-LED fényszórók, a kényelmesebb utastér, a komolyabb képernyők, a nagyobb motor és a látványosabb külső nem maradt ki, ám innen még bőrbelsővel, hatalmas panoráma üvegtetővel, elektromosan nyíló vonóhoroggal és megannyi aprósággal meg lehetne toldani a Scalát.

A végösszeg azonban már így is borsos: bár a képeken látható autó egy hajszállal 13,8 millió alatt marad, nem kizárt átlépni a 15 milliót sem a konfigurátorral, a feltüntetett kedvezmények pedig még a Porsche Casco bónusszal sem érik el a 700 ezer forintot. Összességében azonban megérheti egy hosszú extralistás Scalát választani, mert a hasonló méretű utastérrel, négyhengeres, 150 lóerős motorral, illetve ilyen komoly felszereltséggel rendelkező konkurensei mind-mind többe kerülnek, már ha egyáltalán létezik ilyen modell az adott márka kínálatában. Talán éppen ez a Scala legnagyobb ütőkártyája, hogy felszereltségtől függően rengeteg különböző réteget tud kiszolgálni: lehet olcsóbb, de azért korrekt méretű alap-kompakt, valamint prémium-közeli extrákat felsorakoztató, látványos családi autó is.









































Exit mobile version