Friss Hirek

Csalódás vagy extrákkal teli innovációs bomba? Ilyen lett az új iPhone

Az Apple előzetesen ezúttal is elhalmozta látatlanban dicséretekkel az új telefont. Megnéztük, hogy mi igaz mindebből a valóságban. iPhone 16 teszt!

„Az Apple végre mert váratlant húzni, és forradalmi innovációkkal pakolta tele az új, külsejében is megújult iPhone-t!”

Rég mondhattuk ki igazán jó szívvel, őszintén ezt a mondatot, hiszen az elmúlt évek telefonjainál az Apple az óvatos biztonsági játékot választotta. De a szeptemberi, új modelleket felvezető hivatalos bejelentés során az amerikai vállalat munkatársai fogadkoztak, hogy idén aztán újdonságok érkeznek, amelyek láttán a felhasználók zokogni fognak örömükben.

Ígértek minden jót: friss, felhasználóbarát extrákat, bika hardvert és ehhez kapcsolódóan olyan csoda hűtési rendszert, amivel ki is lehet hozni a vasból a maximumot. És akkor még nem is beszéltünk a mesterséges intelligenciáról, azaz Apple AI csomagról, amelyet megkaptak az új modellek, és amelynek köszönhetően rengeteg hasznos szolgáltatás kerül be a készülékekbe. Kezdve a beépített tolmácstól kezdve a leíratok, összegzések készítésén, fejlett beszédfelismerésen át egészen a futurisztikusnak kikiáltott generatív AI funkciókig.

Az Apple iPhone 16 Pro megérkezett Magyarországra is.

Ebből fakadóan nagy várakozással bontottam ki az idei csúcsmodell, az iPhone 16 Pro dobozát, amelyet hazánk egyik vezető Apple kereskedése, az iStyle adott kölcsön egy rövid időre.

Mesterséges csalódás

Nos, tényleg lehet, hogy az Apple AI tényleg nagy durranás az iPhone 16-ban. Ám mi ebből nem látunk semmit, mert az Európai Unióban hivatalosan forgalomba kerülő modellekben nem használható.

A mesterséges intelligencia pakk ugyanis ezekből, tehát a Magyarországon is elérhető telefonokból hiányzik.

Ennek oka az EU és az Apple közötti nézeteltérés, egészen pontosan az úgynevezett DMA (Digital Market Act) nevű trösztellenes szabályozás. Ez kötelezi a piaci szereplőket arra, hogy a szolgáltatásaikat átjárhatóvá tegyék az egyes platformokon. Azaz nem engedi, hogy a cégek különféle korlátozásokkal terelgessék a felhasználókat saját rendszereik, illetve termékeik irányába.

Az Apple mesterséges intelligencia pakkja nálunk nem érhető el.

Ennek az Apple nem kíván megfelelni, arra hivatkozva, hogy csak a saját zárt ökoszisztémájukon belül tudják garantálni a felhasználók digitális biztonságát. Ez lehet, hogy így van, de ez a felhasználókat egyáltalán nem érdekli. Hiszen konkrétan az történik, hogy kifizetnek egy kisebb vagyont egy termékért, aminek éppen az egyik legcsillogóbb tulajdonságát nem tudják majd kihasználni. A dolgot különösen pikánssá teszi, hogy a riválisok, így például Samsung vagy a Google ezt meg tudták oldani, hiszen ők nem egy zárt ökoszisztémát építenek (ennek vannak előnyei és hátrányai is persze).

Egyelőre nem áll rendelkezésünkre konkrét információ azzal kapcsolatban, hogy mikor változhat a helyzet az Apple kapcsán. A legoptimistább feltételezések szerint erre legkorábban jövőre kerülhet sor. Kár.

Külső: minimális változás

A cég dizájnerei nem igazán erőltették meg magukat, hiszen az iPhone 16 Prót első és második pillantásra sem lehet nagyon megkülönböztetni elődjétől. Egy picit nagyobb, de a külseje gyakorlatilag ugyanolyan. Megtartották a határozott íveket, a sík képernyőt, amelynek felső részén pont azon a helyen található a kamera- és szenzorsziget, mint korábban. A hátlapi kamerák elhelyezésével sem variáltak, valamint a készülékház anyaga sem változott.

Dizájn terén nincs sok változás.

Megmaradt a tavaly bemutatott, korlátozottan programozható gomb, amelynél a felhasználó néhány funkció közül választhatja ki, hogy mit szeretne hozzárendelni. Így például bekapcsolhatja egyetlen nyomással a némítást vagy az elemlámpát.

A hátlapi kamerasziget markánsan kiemelkedik.

Ez remek dolog, de az ideális az lenne, ha a felhasználó teljesen szabadon választhatná ki, hogy mit szeretne ehhez hozzákapcsolni. Erre azonban még várni kell. Ez pedig csak azért fájó, mert erre már korábban láttunk példát a konkurens ázsiai gyártóknál.

Az idei év Nagy Újdonsága a Képalkotás Gomb, aminek megnyomását követően azonnal felugranak a kamera funkciók.

Azaz azonnal lehet fotózni vagy videózni, ami kétségkívül hasznos. Ám azért világújdonságnak nem neveznénk, hiszen ezt a trükköt már évekkel ezelőtt ellőtte néhány feltörekvő kínai cég is.

Egy új gomb a forradalmi „újítás”.

Az iPhone 16 Pro IP68 minősítésű, azaz hivatalosan is víz- és porálló, de ez azért ma már alapelvárás ebben a ligában. A termék egyébként nem túl nagy, ami hordozhatóság szempontjából előny. Viszont a hátlapból markánsan kilógó kamerasziget kicsit kellemetlen lehet egy szűkebb nadrágban.

Erős, de meleg

Ha új iPhone, akkor az általában új hardvert is jelent, és ez idén sincs másként. Az exkluzív, saját tervezésű Apple A18 Pro processzor természetesen papíron sokkal erősebb, mint elődei.

Új processzort kapott

Kitenyésztése során pedig kiemelt figyelmet fordítottak az AI feladatok végrehajtására, amivel mi ugyebár nem sokat tudunk kezdeni egyelőre. A hivatalos bemutatón a cég kihangsúlyozta az alapjaitól újratervezett csoda hűtőrendszer, amely egyrészt jó hatással van a teljesítményére, és hosszabb távon is nagyobb erő leadására válik képessé. A teljesítmény mérésére szolgáló AnTuTu tesztszoftveren 1 854 922 pontot ért el, ami mintegy 25 százalékkal jobb eredmény, mint amit az iPhone 15 Pro produkált. Ez elég meggyőző, viszont az is kiderült, hogy körülrajongott hűtőrendszer távol van a tökéletestől.

A mérések alapján jóval erősebb, mint elődje.

Miután egymás után háromszor lefuttattam az extrém terhelést jelentő programot, a modell érezhetően átforrósodott. Ráadásul az elért pontszám 1 696 552-re esett, ami azt jelenti, hogy a teljesítménye 7 százalékkal csökkent.

A jelenség nem egyedi, gyakorlatilag minden mai telefonnál fennáll kisebb-nagyobb mértékben.

A termék természetesen mindenre kiválóan alkalmas, amire ma egy mobilt használni szoktak. A sebességre még a erőforrásigényesebb appok futtatása, csúcsjátékok vagy az ultranagy felbontású médiaállományok lejátszása során sem lehet panasz.

A saját, legfrissebb iOS 18 operációs rendszer, és a kapcsolódó ökoszisztéma továbbra is kiváló. E téren a cég mindig bitang erős volt, és ez 2024-re sem változott meg. Az új csodaprocesszorról azt is regélték, hogy az energiafogyasztása lényegesen kisebb, ezáltal érezhetően megnő az üzemidő. Jelentem, nekem ez nem jött be. A hétköznapi általános használat során ugyanúgy 12-14 órával gazdálkodhat a felhasználó, mint elődje esetében.

Kijelző, kamera

A mai elvárásoknak megfelelően teljesen jó képminőséget produkáló, 6,3 hüvelykes OLED kijelzőt kapott. A kontraszt kifogástalan, a színek gyönyörűek, de az is tény, hogy felbontás és fényerő terén is vannak már olyan modellek, amelyek felülmúlják az Apple iPhone 16 Pro-t. De ezek apróságok, hiszen a látványvilág tényleg remek, senkinek nem lesz hiányérzete e téren.

A kép minősége rendben van. Kép: Apple

Kamerafronton gyakorlatilag ugyanez a helyzet, mármint, hogy a termék a közvetlen élvonal mögött halad közvetlenül. A főkamera 48 megapixeles, de már vannak olyan riválisok, amik 200 megapixellel büszkélkedhetnek, és az 5x optikai zoomnál is létezik már jobb nagyítást kínáló termék.

Lehet vele remek fotókat lőni.

A videók esetében pedig a 4K a maximum, a 8K továbbra is felejtős, pedig a nagy konkurenseknél ez az opció is elérhető Ezek szintén nem túl fontos dolgok, de azért jelzik, hogy képalkotás terén se az Apple fújja már a passzátszelet. A képek és videók minősége világosban kiváló, kevés fénynél is elfogadható, de azért előfordulnak anomáliák.

De a sötétet annyira nem szereti.

iPhone 16 Pro: bukás nem lesz

Ahhoz képest, hogy milyen volt a beharangozó, az Apple iPhone 16 Pro némi csalódást okozott. Egy remek telefon, de szó nincs a prémium kategóriából felfelé kilógó, kiemelkedő tudású termékről.

Nem voltunk elájulva tőle, de biztos nagy siker lesz az új Apple iPhone 16 Pro.

A dizájn unalmas, kamerafronton is van némi hányérzetünk, és a félmillió forintos árba csak 128 GB háttértár fér bele, ami ma már ezen a szinten kevésnek számít. A közvetlen riválisokhoz képest hátrányt jelent, hogy nálunk el lehet felejteni a csili-vili mesterséges intelligencia funkciókat.

Ettől függetlenül az egymillió százalék, hogy az új iPhone 16 család, így a Pro névre hallgató tag sem lesz bukás. Az Apple vallás hívei biztosan viszik majd szépen.

Annak ellenére, hogy az előrendelések során lényegesen rosszabbul teljesített, mint elődje, hiszen 27 százalékkal kevesebb fogyott így belőle.

The post Csalódás vagy extrákkal teli innovációs bomba? Ilyen lett az új iPhone appeared first on Forbes.hu.


Exit mobile version