Friss Hirek

Dizájn és AI: erre építi a Google viselhető kiegészítőit, de ez kevés a tökéletességhez

A Google komolyan gondolja a mobil szektor behúzását. A telefon mellett gyönyörű okos órával és fülhallgatóval is megtámadta a cég a magyar piacot. De van esélye a sikerre az Apple, a Samsung és a Xiaomi mellett?

Az alapvetően a szoftveres megoldásairól ismert Google régóta próbálkozik már betörni a fizikai formájukban is létező termékek világába, eddig inkább kevesebb, mint több sikerrel. De a vállalat nem adja fel a harcot, sőt, elszántabban nyomul, mint valaha.

Ennek látványos jeleként a nyár végén bemutatta a mesterséges intelligenciára minden korábbinál nagyobb hangsúlyt fektető telefonjainak legújabb generációját. Ráadásul e modelleket végre hazánkba is elhozta hivatalosan.

A trendeket, és a már bevált alap stratégiákat követve pedig a mobilok mellett különféle kisebb, viselhető kiegészítőkkel is előrukkolt később.

Egészen pontosan okos órával és fülhallgatóval, amelyeknek szintén komoly szerepet szán a terjeszkedésben. Megnéztük, hogy van-e ezeknek bármi sansza két olyan területen, ahol egymást tapossák a kisebb-nagyobb piaci szereplők.

Pixel Watch 3 – az óra

Azt nem lehet mondani, hogy a Google ne lenne tisztában a dizájn fontosságával. Sőt, a megjelenés a Pixel Watch 3 esetében érezhetően kiemelt prioritást kapott. Az óra ugyanis döbbenetesen jól néz ki: A hajlított üveg ellentmondást nem tűrően borul rá a csillogó fém készülékházra, és olyan hatást kelt, mint a rozsdamentes acél felületre feszülő vízcsepp.

A Google Pixel Watch 3: egyszerűen gyönyörű.

Gyönyörű, de ez egyben azt is jelenti, hogy nincs extra védelmet nyújtó keret, ami miatt az ember mindig attól fél, hogy megsérülhet a masina, ha odaveri valahova. Emellett le kell mondani a kényelmesebb használatot biztosító lünettáról, azaz forgatható gyűrűről. A második gombot a készülékházba süllyesztették, aminek elérése nem túl komfortos.

Szóval ki lehet jelenteni, hogy a külső oltárán feláldozták a funkcionalitást.

Ez önmagában még nem lenne baj, ez is egy teljesen elfogadható irány, hiszen sokaknak tényleg rettenetesen fontos a menő dizájn. Az is tény, hogy a funkciógazdagságra nem nagyon lehet panasz. Amellett, hogy jelzi a hívásokat és üzeneteket, tölthetőek rá appok, alkalmas térkép megjelenítésére, zenelejátszásra, lehet vele fizetni, hogy csak néhány példát említsünk.

Az óra kényelmes, víz és porálló. De hogy mennyire bírja az ütéseket, az jó kérdés.

Kiemelkedő extrája, hogy Google TV-s televíziók távirányítójaként is funkcionálhat, illetve a kompatibilis okos kamerák és kaputelefonok által látott képbe is bele lehet nézni a segítségével. Ráadásul szuperül működik rajta a Google Asszisztens is: lehet vele beszélgetni, irányítható parancsszavakkal, és az AI elméletileg aktívan segíti a működését.

A kijelző kiváló, a fényerő kellően nagy.

A kijelzője remek, az OLED miatt gyönyörűek a színek, a kontraszt hibátlan, a felbontás hatalmas. Ellátták rengeteg szenzorral, amelyek többek között állandóan monitorozzák a felhasználó pulzusát, testhőmérsékletét, sebességét, tengerszint feletti pozícióját.

Figyelj, érdekes: Ez sem tökéletes!

Egy szó, mint száz, tökéletesnek tűnik minden. De csak tűnik. A tesztelés során ugyanis azt tapasztaltam, hogy a megtett távolságot ugyanis rosszul méri.

A szokásoknak megfelelően egy telefonos appban lehet kényelmesen módosítani a beállításokat.

Hiába működik együtt a csatlakoztatott telefon GPS-ével, a szoftvernél valamit nagyon elszúrtak.

Egyszerűen kevesebbet mutatott, mint amit a térkép, és egy dedikált műholdas eszköz szerint kellett volna. És nem néhány százalékkal lőtt mellé, hanem durván harminccal!

Ez pedig hatalmas, megmagyarázhatatlan hiba, amit ráadásul nem csak egyszer követett el, hanem egy négy napos túra során végig. Ráadásul az alvásfigyelésnél is bakot lőtt, mert azt ugyan észrevette, hogy egyik éjjel felébredtem hajnali fél háromkor, de azt már nem, hogy utána visszaaludtam. Így az ebből kalkulált összes elemzése és rossz lett.

Az aktivitásmérés nem pontos, ami óriási csalódás.

Ez még nem minden, ugyanis a modell üzemideje a nem elég. A cég 24 órát ígér, ami önmagában messze van az ideálistól. Ám nálam előfordult, hogy 9 órát sem (!)húzott ki egyetlen töltéssel, amikor intenzíven használtam, és megállás nélkül mentek a mozgásfigyelő edzés funkciók. Ez pedig messze elmarad például egy Huawei vagy Garmin órától, amelyek akár 9 napot (!) is bírnak anélkül, hogy töltőre kéne dugni őket.

Fülhallgató – Google Pixel Buds 2 Pro

Nem meglepő módon a fülhallgatónál is nagyon odafigyeltek a dizájnja. Bátran ki lehet jelenteni, hogy e téren a kavicsszerű Google Pixel Buds 2 Pro jelenleg a világ legjobbjai közé tartozik. Csupán 6,2 grammot nyom, tehát gyakorlatilag súlytalan, nem húzza le a fület.

A Google Pixel Buds 2 Pro dizájn terén szintén nagyon erős. Kép: Google

A megfelelő méretű gumi kiválasztása után nem nyomja a hallójáratot, és mivel a mérete is pici, így alig látszik, tehát nagyon diszkrét. Kellően stabil, azaz mozgás közben sem akar kiesni, amit jó pár mai vetélytársa nem mondhat el magáról.

Az üzemidővel nincs gond, hiszen egyetlen töltéssel hét órán keresztül bírja, ami teljesen korrekt érték.

Tökéletesen illeszkedik, ebből fakadóan hatékonyan képes már passzívan is kizárni a külvilágot. Némi hang átszűrődik ugyan, de ezen is lehet segíteni az aktív zajszűrés bekapcsolásával, ami szinte teljesen izolálja a felhasználót.

A Google Pixel Buds 2 Pro kényelmes, és stabilan ül a fülben. Kép: Google

Ez pedig kincset érhet valamilyen közlekedési eszközön vagy akár egy zsúfolt repülőtéren. Természetesen a transparent mód sem hiányzik belőle, aminél a beépített mikrofonok felerősítik a külső hangokat, ami pedig jól jöhet vezetésnél vagy ha valakivel kommunikálni kell.

Dolgozik az AI

A gyártótól kapott információk értelmében e két funkciónál a mesterséges intelligencia is ringbe lép. Ennek segítségével figyeli a modell a külső környezet zajszintjét, és automatikusan módosítja a beállításokat úgy, hogy a lehető legjobb legyen a hangélmény. Az AI szerepet kap a hívásoknál is, hiszen segítségével mikrofonok és algoritmusok intelligensen szűrik ki a háttérzajokat telefonhívás közben, így tisztább hangminőséget biztosítanak mindkét fél számára. Ez elég mágikusan hangzik, mindenesetre az tény, hogy a végeredményre nem lehet panasz.

Teljes erővel dolgozik az AI a fülhallgatóban.

De van a mesterséges intelligenciának látványosabb jele is: a termék képes felismerni, ha a felhasználó beszélget valakivel, és ilyenkor automatikusan leállítja az épp futó zenét. Ez jól hangzik, de aktív állapotában akkor is akcióba lép, ha a felhasználó csak magában beszél vagy énekelget, ami elég bosszantó lehet.

Természetesen egy speciális tokban tölthető. Kép: Google

Ennél hasznosabb, hogy támogatja a Gemini AI használatát, aminek révén lehet vele kommunikálni, tehát parancsszavakkal is vezérelhető. Akár teljes mondatokat is megért, ami szuper, viszont a magyar nyelv támogatása (egyelőre?) hiányzik. További korlát, hogy a csatlakoztatott telefonnak is Gemini AI kompatibilisnek kell lennie, valamint a mobilon lévő appok nem irányíthatóak általa. Tehát mondjuk nem parancsolhatjuk meg neki, hogy nyissa meg a kommunikációs vagy levelező appot, és olvassa fel az üzeneteket.

Fájó hiányosság

De nem is ez a legfőbb gond vele sajnos. Hanem, hogy teljesen érthetetlen módon nem támogatja a jelenlegi legjobb hangminőséget kínáló LDAC vagy AptX HD Bluetooth kodekek használatát. Ez pedig a zenehallgatásnál hátrányt jelenthet akkor, ha valaki nagy felbontású, azaz jó minőségű forrásokat használna. Például mert előfizetett a Spotify vagy a Deezer prémium szolgáltatásaira.

A hangminőség nem tökéletes sajnos. Kép: Google

A termék egyébként egészen jól szól, de kiemelkedőnek azért nem lehet nevezni. E téren például egy valamivel olcsóbb Technics fülhallgató simán lenyomja. A tisztasággal nincs gond, a basszusok egy kicsit gyengék, amin a telefonos appban történő mókolással lehet javítani. Viszont ettől függetlenül az embernek az az érzése, hogy a hangzás lehetne picit dinamikusabb, organikusabb. A hangerő kellően nagy, a sztereó megteremtése is hibátlan, de ez ezen az árszinten azért alapelvárás.

Megéri?

Mert hát a Google most bemutatott kiegészítői finoman szólva sem az olcsó kategóriába tartoznak. A Google Pixel Buds 2 Pro 105 000 forintba kerül, a Pixel Watch 3 pedig 170 000 forintot kóstál.

Ennyi pénzért pedig az ember joggal várhatná el, hogy ne kelljen bosszantó kompromisszumokat megkötnie. Azonban ezek mind az óra, mind a fülhallgató esetében előkerülnek.

Persze a szuper dizájn és a varázslatos AI funkciók sokat nyomnak a latba, de az is tény, hogy ennyiért akadnak olyan rivális termékek, amelyek egyes fontos területeken fájóan jobban teljesítenek. Az óránál ilyen az üzemidő és az aktivitásmérés pontossága, fülhallgatónál pedig a hangminőség.

Jó irányba indult a Google, de messze még az út vége.

Ezek pedig bárhogy nézzük, lényeges szempontok. Emiatt bátran ki lehet jelenteni, hogy a Google legújabb viselhető kiegészítői sajnos távol állnak a tökéletességtől. És ez egyben azt is jelenti, hogy az amerikai cégnek a telefonokhoz hasonlóan a viselhető termékek szegmensében is sokat kell még dolgoznia ahhoz, hogy igazi kihívóvá váljon az iparág jelenleg uralkodói mellett.

The post Dizájn és AI: erre építi a Google viselhető kiegészítőit, de ez kevés a tökéletességhez appeared first on Forbes.hu.


Exit mobile version