Friss Hirek

Egy esszenciális vitamin, amely hiánya elsősorban időskorban jellemző – B12-vitamin

A B12-vitamin egy olyan vízben oldódó vitamin, amelynek a hiányától elsősorban az idősebb személyek szenvednek, de más betegségek és állapotok is okai lehetnek a B12-vitamin hiányának. Ebbe a csoportba tartoznak például a cukorbetegek, a vegetáriánus vagy vegán étrenden élő személyek, azok, akik cöliákiában vagy Crohn-betegségben szenvednek, de még a savlekötő gyógyszerek is csökkentik ennek a vitaminnak a felszívódását. A B12-vitamin hiányát mi magunk is észrevehetjük, hiszen nagyon sokféle tünete lehet. Azonban ha nem vagyunk benne biztosak, hogy hiányt szenvedünk ebből a vitaminból, a legjobb, amit tehetünk, hogy elmegyünk egy laborvizsgálatra.

A B12-vitamin hiányának egyik jellegzetes tünete nem más, mint a sárgaság, a sápadt arcbőr. Ez a vitamin ugyanis elengedhetetlen a vörösvértestek szintetizálásához, illetve hiányában egy bilirubin nevű sárgás pigment keletkezik. Ilyenkor a bőr sápadttá válik, a szemfehérje pedig sárgásan elszíneződik a bilirubin felhalmozódása miatt.

A szájfekély is a B12-vitamin hiányának az egyik jele lehet. A szájfekély során a nyelv duzzadt és gyulladt állapotba kerül. Fájdalom is megjelenhet a nyelvben, ami a beszédben és az étkezésben is gátolhatja a beteget.

A B12-vitamin hiánya idegkárosodást is okozhat, ugyanis ez a vitamin szerepet játszik egy olyan zsíros anyag előállításában, amely körülveszi és szigeteli az idegeket. Mielin hiányában az idegek is károsodnak, így azt érzi a beteg, mintha tűkkel szurkálnák az ujjait.

A vörösvértesteknek nagy szerepük van a tápanyagok és az oxigén szállításában. Amennyiben a szervezet nem rendelkezik elegendő B12-vitaminnal, amelyre szükség van a vörösvértestek előállításához, akkor csak kevesebb oxigén jut a sejtekhez. Ennek eredményeképpen pedig gyengének, fáradtnak és kimerültnek érezheti magát a beteg.

A B12-vitamin hiánya oka lehet a demencia és a depresszió kialakulásának is, ugyanis ez a vitamin elősegíti az idegrendszer egészségét, illetve javítja a kognitív készségeket, és még a memóriára is pozitívan hat.

A vegánok és a vegetáriánusok is gyakran küzdenek ennek a vitaminnak a hiányával, hiszen ez a vitamin az állati eredetű termékekben található meg. Így ezeknek az embereknek mindenképpen pótolniuk kell ezt a vitamint. Azoknál, akik nem fogyasztanak elegendő B12-vitaminban gazdag ételt, nagy az esély, hogy kialakul ennek a vitaminnak a hiánya.

A gyomorhurut, a gyomornyálkahártya-gyulladás is a B12-vitamin hiányának egyik gyakori oka. B12-vitamin-hiányt okozhat az is, ha nincs elég sav a gyomorban, amely a B12-vitamin felszívódásához szükséges.

Azok az emberek is veszélynek vannak kitéve, akik vérszegénységben szenvednek, ugyanis esetükben a gyomor nem képes elegendő fehérjét előállítani, ami pedig nagyon fontos ahhoz, hogy a B12-vitamin fel tudjon szívódni, és hasznosulni tudjon. A vérszegénységben szenvedő embereknek általában B12-vitamin-hiányuk is van.

Az emésztőrendszert érintő betegségek, mint például a Crohn-betegség és a cöliákia szintén oka lehet annak, ha a B12-vitamin nem szívódik fel rendesen.

A rendszeres és mértéktelen alkoholfogyasztás is oka lehet a B12-vitamin-hiány kialakulásának.

Súlyosabb problémákat és mellékhatásokat is okozhat ennek a vitaminnak a hiánya. Ilyen például a perifériás neuropátia, a gerincvelő degenerációja, a bénulás, a széklet- vagy vizeletinkontinencia, a merevedési zavar, a depresszió, a memóriavesztés. A kezeletlen B12-vitamin-hiány idegrendszeri zavarokat is okozhat, illetve még a halálozási kockázatokat is megnövelheti.


Exit mobile version