Friss Hirek

Ezeket tartalmazza az étrend, ha vérszegények vagyunk

A vérszegénység általában vashiány miatt alakul ki, azonban nem csak ez állhat a háttérben. Ha arra gyanakszunk, hogy vérszegénységben szenvedünk, mindenképpen menjünk el egy alapos kivizsgálásra, mivel sok kellemetlenséget okozhat a vérszegénység.

A vashiányos vérszegénység kialakulásában sok minden szerepet játszhat. Többek között ilyen a terhesség, a műtét utáni vérveszteség, de akkor is kialakulhat ez a betegség, ha csak kevés vasban gazdag ételt fogyasztunk, vagy eszünk ugyan vasban bővelkedő táplálékokat, azonban a tápanyag nem szívódik fel kellőképpen.

A vashiányos vérszegénységre sok tünet is felhívhatja a figyelmet. Ilyen például a szorongás, a depresszió, a sápadt bőr, a töredezett körmök, a fejfájás, a mellkasi fájdalom, az állandóan hideg kezek és lábak, de a légszomj és a fáradtság is utalhat a betegség jelenlétére. A fáradtság a vérszegénység egyik legmeghatározóbb tünete.

A vasban gazdag ételeket tartalmazó étrend segíthet a vérszegénység szabályozásában. Elegendő vas nélkül a szervezetünk nem tud elegendő hemoglobint sem termelni. Ez azért probléma, mert a hemoglobin a vörösvértestekben található meg, amely oxigént szállít a szívből a test szöveteibe. A vasban gazdag ételekből származó vas a vékonybél felső részén keresztül szívódik fel.

Amennyiben vashiányos vérszegénységben szenvedünk, nagyon lényeges, hogy rendszeresen fogyasszunk vasban gazdag táplálékokat. Mutatjuk is, melyek ezek!

A vörös hús, főleg a marhahús, sok vasat tartalmaz. Ez a vas az úgynevezett hem vas, amely segíti a nem hem vas felszívódását.

A tenger gyümölcsei, különösen a kagyló és az osztriga is bővelkedik vasban, csakúgy mint a szervhúsok, azaz a máj és a vese.

Amennyiben nem húsfélékkel szeretnénk a szervezetünkbe vinni a vasat, akkor fogyasszunk sötétzöld leveles zöldségeket, ugyanis ezek a táplálékok is gazdag forrásai ennek a tápanyagnak. Különösen a spenót tartalmaz nagyon sok vasat. Vasban gazdag gyümölcsök és zöldségek: kelkáposzta, gránátalma, mángold, vízitorma, pitypanglevél, spenót, narancs, szamóca, citrom, édesburgonya, cékla és a zöldje.

A hüvelyesekre is minden esetben számíthatunk, hiszen remek vasforrást jelentenek. Ha vérszegények vagyunk, fogyasszunk lencsét, borsót, babot, csicseriborsót.

Ha szeretnénk fokozni a vas felszívódását, akkor a vasban gazdag étrend kevés lesz, emellett az is elemi, hogy a C-vitamin-bevitelre is ügyeljünk, hiszen a C-vitamin megtámogatja a vas felszívódását.

Diófélék és magvak, amelyek vasban bővelkednek: kesudió, kendermag, napraforgómag, pisztácia, tökmag, fenyőmag, dió, mandula, mogyoró. Gabonafélék közül pedig a quinoa, a zab és a teljes kiőrlésű gabonák tartalmaznak sok vasat.


Exit mobile version