Friss Hirek

Gyorsabb, olcsóbb és versengenek az ügyfélért: így érdemes idén befektetni fintechen keresztül

A kisbefektetők körében is egyre népszerűbbek a fintech szolgáltatók és neobankok, a technológia miatt sokszor jóval olcsóbban, és felhasználóbarát módon tudunk megtakarítani, mint a klasszikus pénzintézeteknél. Ennek is megvannak azonban a hátulütői, például a panaszkezelés menete, de a rejtett díjakra is érdemes figyelni.

A Revolutnak december elejétől már magyar fióktelepe is van, így könnyebb lesz fogadni a magyar munkabért a számlánkra. A fióktelep azonban még nem leányvállalat, és így a neobank másfél millió magyar ügyfelének revolutos, lekötött vagyona továbbra is a litván betétbiztosítás védelme alá esik.

A neobankok és fintechek egyre sokrétűbb szolgáltatást nyújtanak, a kezdeti, felhasználók közti ingyenes utalás, illetve a kedvező devizaárfolyam mára alapszolgáltatás lett, de újító szereplőként lépnek be a megtakarítások világába is.

Jelen van a piacon többek között a célzottan megtakarítási fókuszú Lightyear, illetve újabban a Wisenál is elérhetőek befektetési formák. A magyar lakossági ügyfelek, kisbefektetők tehát a hagyományos bankokon kívül, egyre több, kizárólag online szolgáltatónál indíthatnak és kezelhetik a megtakarításaikat, ennek minden előnyével és hátrányával.

Felpörgött a fintech szolgáltatók versenye

A Revolut ebben a szegmensben is példátlanul sokféle szolgáltatást tud nyújtani, a kriptotól kezdve az amerikai, angol, és európai részvényeken és ETF-eken át a kötvényekig már szinte minden befektetési forma megtalálható a bankban, és akkor még nem is említettük az árucikkeket, például az aranyat.

Az angol Lightyear pedig már célzottan azért jött létre, hogy a bonyolult banki struktúrák helyett egyszerűen és átláthatóan tudjunk befektetési portfóliót létrehozni és kezelni is. Ezt a portfóliót felépíthetjük a Revolutnál is megtalálható három piac termékeiből, és a már említett ETF-ekből is. Bár kötvényeket itt még nem vásárolhatunk, a kockázatkerülő befektetőnek kínálnak lehetőséget, a Széf nevű funkciójuk például akár éves 5,39 százalékos hozamot kínál, és

az ügyfelek bármikor hozzáférhetnek a pénzükhöz, ennek az átfutási ideje mindössze egy nap.

A Revolutnál is elérhető egy hasonló szolgáltatás, itt a csomagunktól függően kamatozik a tőkénk, a Standard-al 1,25 százalékos, a skála másik végén elhelyezkedő Ultra csomaggal pedig 4,75 százalékos éves kamatra tehetünk szert. Ilyen lehetőséget még számos neobanknál, fintechnél találunk, a Wise esetében például a Kamatokkal.

A terjeszkedés egyre látványosabb, év végére pedig egy újabb ügyféligényt sikerült kiszolgálni egy fintech szereplő által, a Lightyearnél ma már Tartós Befektetési Számlát is nyithatunk.

Kisbefeketetők számára is versenyképes megoldásokkal és ajánlatokkal rukkolnak elő. Fotó: Pexels / Alesia Kozik

Mikor érdemes használni és miért?

Ezek a szolgáltatók egytől egyig abból élnek, és azért hasznosak az ügyfeleknek is, mert a technológiai újításaik révén átláthatóbb, gyorsabb, könnyebben hozzáférhető, és sokszor ráadásul olcsóbb termékeket kínálnak, mint a hagyományos banki szereplők.

A Revolutnál és a Lightyearnél is gyakorlatilag percek alatt nyithatunk értékpapírszámlát, és a mobilunkról is tudunk egy-egy pozíciót nyitni vagy zárni. Az egy másik kérdés, hogy ez a lehetőség hasznos-e, érdemes-e használni kisbefektetőként, de az adott, hogy jóval gyorsabban lehet szinte bárhol kezelni a portfóliónkat. Ebben a klasszikus banki szereplők is próbálnak lépést tartani, egyelőre több-kevesebb sikerrel.

Az alacsony belépési limitnek szintén nagy vonzereje lehet, van olyan szolgáltató, ahol gyakorlatilag már 1 azaz 1(!) eurótól tudunk befektetést indítani, bár a kis összeggel nehezebb diverzifikált portfóliót összerakni. Azonban, erre is kínálnak már megoldást, a töredékrészvényekkel.

Szintén nem elhanyagolható tényező, hogy a költségeket tekintve, sok szempontból jóval kedvezőbbek tudnak lenni a fintechek.

A befektetések, tranzakciók utáni költségeket tekintve olcsóbbak, a Revolutnál csomagtól függően bizonyos számú trade ingyenes is. A Lightyearnél szintén kedvezőek a feltételek, részvényeknél például befektetésenként maximum 1 euró illetve 1 dollár a díj. Az értékpapírszámla nyitása, de annak a fenntartása (számlavezetés) is ingyenes. A hagyományos bankoknál az értékpapírszámla nyitása általában ingyenes, de az egyéb költségek magasabbak, erről itt találhatunk bővebb információt.

A Lightyear legnagyobb dobása volt, amikor megjelent a magyar piacon, hogy a számlán „parkoltatott” összegekre is fizetnek versenyképes (jelenleg euró esetében 2 százalékos) kamatot, a hagyományos bankoktól eltérően.

Kezdő kisbefektetők kevés mankót kapnak a befektetésekhez, a különböző kimutatások nem helyettesítik a profi tanácsadót, csupán kiindulási alapnak lehetnek elégségesek. Ha valaki ismerkedik ezzel a világgal, akkor csak annyit érdemes kezdetben befektetni ilyen platformokon, amiről le tud mondani egy időre.

Ezek a fintech-szolgáltatók ugyanakkor arra kiválóan alkalmasak lehetnek, hogy alacsony áron diverzifikáljuk a megtakarítási portfóliónkat.

Nem tagadható hátrányok is vannak

A számos előny mellett viszont bőven vannak hátrányai is annak, ha fintechen keresztül fektetünk be. Az egyik legfontosabb ilyen, hogy bár az árazás kedvező tud lenni, a rejtett költségekre érdemes figyelni, elolvasva az apróbetűs részeket is.

A Revolutnál például havonta maximum 1000 eurónyi devizát, kriptót és árucikket tudunk átváltani együttesen. Ha ezt túllépjük, a Standard alapcsomag esetében minden átváltásnál 1 százaléknyi méltányos használati díjat vonnak le az összes egyéb díjon felül.

Több hátrány származhat abból is, ha egy bank nem rendelkezik magyar leányvállalattal, ilyen a magyar betétbiztosítási védőháló hiánya (bár EU-s országban bejegyzett szolgáltatónál is adott ez), ahogyan az is, hogy miként tudunk egy-egy problémás esetet kezelni. Csalás, lehúzás esetén az ügyintézés lassú és nehézkes tud lenni, az ilyen esetekről külön cikksorozatot is írtunk.

De már az előzetes információszerzés is körülményes tud lenni, a Revolut oldalán, ahol a díjszabásról kereshetünk információkat, keverve találunk angol és magyar szöveget is.

Az a gondolat is téves, hogy a fintecheknél tartott értékpapírjainkra ne látna rá a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a nemzetközi egyezményeknek, és az uniós szabályozásoknak köszönhetően. Egyrészt, a befektetéseink hozama után adót kell fizetni, másrészt a magyar adószint relatíve alacsony (a TBSZ-szel pedig 5 éves távon nullázhatjuk is), nem éri tehát meg ezzel trükközni.

Az ingyenesség és az olcsóság egyik velejárója, hogy professzionális tanácsadást nem kapunk.

Bár az elemzői konszenzust és értékeléseket megmutatják az oldalak, de a különböző eszközök múltbéli teljesítménye és az elemzői várakozások átlagolása kevés hozzá, hogy mindig megalapozott döntést hozzunk.

The post Gyorsabb, olcsóbb és versengenek az ügyfélért: így érdemes idén befektetni fintechen keresztül appeared first on Forbes.hu.


Exit mobile version