Friss Hirek

Gyulladást és koleszterint is csökkent: kapor – antidiabetikus hatását is kimutatták

A magyar emberek egyik kedvenc fűszernövénye a kapor, hiszen rengeteg hazai ételt megízesíthetünk ennek az illatos fűszernek a segítségével. A kapor azonban nemcsak a konyhában állja meg a helyét, hanem nagyon jó szolgálatot tehet, ha betegségeket szeretnénk megelőzni, vagy szeretnénk meggyógyulni valamilyen betegségből. Mutatjuk is, hogy miért olyan egészséges és hasznos a kapor!

A kaprot már a középkorban is használták, mégpedig ezzel a növénnyel fedték el a rossz szájszagot, de használták még menstruációs problémák és emésztési zavarok kezelésére is.

A kapormagok és a kaporlevelek is gazdag tárházai az antioxidáns vegyületeknek, például a flavonoidoknak, a terpenoidoknak és a tanninoknak. A kapornak antidiabetikus hatása is lehet, illetve pozitív hatással lehet a magas koleszterinszintre.

A kapor javítani tudja az éhgyomri vércukorszintet, éppen ezért nagyon előnyös lehet abban az esetben, ha inzulinrezisztenciában vagy 2-es típusú cukorbetegségben szenvedünk.

A kapor folátban, A- és C-vitaminban is bővelkedik. Az A-vitamin fontos a szem egészségének és a reproduktív egészség fenntartásához. Ezen kívül lassítja az életkorral összefüggő degeneratív állapotokat, és még az immunitást is javítja.

A C-vitamin kulcsfontosságú szerepet tölt be az immunrendszer egészségének fenntartásában, de segíti az anyagcserét, a sebgyógyulást, a csontképződést, és nagy szerepe van a krónikus betegségek megelőzésében is.

A kapor gazdag tárháza az ásványi anyagoknak: mangánban és vasban is gazdag. Mindkét tápanyagra szüksége van az idegrendszerünknek, ezen kívül segítik a cukor és a zsír anyagcseréjét is. A középkor embere is nagyon jól használta ezt a gyógynövényt, mivel valóban csillapítja a menstruáció során fellépő görcsöket és fájdalmat.

A kapor kalciumban, magnéziumban és foszforban is bővelkedik, amely tápanyagok kulcsfontosságúak a csontok egészsége szempontjából.
A kapor olyan antioxidánsokat is tartalmaz, mint például flavonoidok, amelyek eredményesen küzdenek meg a szervezetünkben lévő és romboló hatású szabad gyökökkel, és így olyan krónikus állapotoktól védhetnek meg bennünket, mint a szívbetegségek, az Alzheimer-kór és az ízületi gyulladás.

Egy kutatásban számítógépes szimulációkat használtak arra, hogy megvizsgálják sok gyógynövényben és fűszerben, köztük a kaporban található specifikus biokémiai vegyületek antidiabetikus hatásait, mégpedig a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegek jelenlegi gyógyszerei által célzott fehérjék alapján. A vizsgálati eredmények azt mutatták, hogy a kapor egyike azoknak a gyógynövényeknek, amelyek számos biokémiai vegyületet tartalmaznak, amelyek kötődnek a fehérje célpontokhoz, ami segít csökkenteni a vércukorszintet és a koleszterinszintet 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél.

A kapor flavonoidokat is tartalmaz, amelyek csökkentik az LDL-koleszterin-szintet és a trigliceridszintet. Ezen kívül gyulladásgátló, vírusellenes, antibakteriális, gombaellenes, rákellenes hatásokkal is rendelkezik. A kapor általában nem okoz gondot, de egyeseknél allergiás reakciót válthat ki.


Exit mobile version