Friss Hirek

Időskori betegségek, amelyek a zsírsavak hiányához, nem megfelelő arányához köthetők – omega-3 zsírsavakban bővelkedő táplálékok

A krónikus betegségek – mint amilyen a szívbetegség és a cukorbetegség – elsősorban az idősebb embereket érintik, de egyre több fiatal személy is szenved ezekben a betegségekben. Ennek több oka is van, az okokat elsősorban az egészségtelen életvitelben kereshetjük.

Egyes kutatási eredmények arra mutatnak rá, hogy ezek a betegségek sok más ok mellett akkor is felbukkanhatnak, ha valaki egyáltalán nem vagy csak kevés omega-3 zsírsavat fogyaszt, illetve omega-6 zsírsavat tartalmazó táplálékokat vesz magához.

Minden típusú zsírsavra szüksége van az emberi szervezetnek, de az embereknek csak kevés hányada tudja ezt, és nem igazán foglalkoznak ezeknek a zsírsavaknak sem a bevitelével, sem azok megfelelő arányával. Pedig ha kicsit is jobban odafigyelünk az étrendünkre, akkor az omega-3 és az omega-6 zsírsavakat is megfelelő arányban tudjuk bevinni a szervezetünkbe.

Az omega-3 zsírsavak, különösen az EPA, azaz eikozapentaénsav és a DHA, azaz dokozahexaénsav nagyobb mennyiségben a halakban találhatók meg.

A zsírsavaknak van egy másik típusa, ezek az omega-6 zsírsavak, amelyek gazdag forrásai közé tartozik például a napraforgó vagy a napraforgómag-olaj.

A test összes szövete közül a retinában és az agyban a legmagasabb az omega-3 zsírsav aránya, illetve bizonyos típusainak a koncentrációja. Az egyik ilyen típus a DHA, amelyet táplálékkal vagy kiegészítő formájában szükséges a szervezetünkbe bevinni. Számos vizsgálat bizonyította be, hogy a DHA-kiegészítők csökkentik a retina betegségeinek kockázatait.

A mai modern emberek nagyon sok feldolgozott élelmiszert fogyasztanak, amelyek túlnyomórészt omega-6 zsírsavat tartalmaznak. Emellett alacsony az omega-3 zsírsav bevitele, ami felborítja az egyensúlyt, így sokkal magasabb lesz az omega-6 zsírsav aránya, ami számtalan egészségi problémát okozhat.

Az omega-6 zsírsav egyik típusa a linolsav, amely nemcsak gyulladást kelt a szervezetben, de az ereket is szűkíti. Ezek a gyulladásos és érrendszeri elváltozások akár krónikussá is válhatnak, és emiatt is alakulhatnak ki a különféle szívbetegségek.

Az omega-3 zsírsavak ezzel szemben gyulladáscsökkentő hatással bírnak. Ez a zsírsav véd a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel, a neurológiai betegségekkel, a bőrgyógyászati rendellenességekkel szemben, illetve csökkenhet az Alzheimer-kór és az autoimmun betegségek kockázata is.

Amennyiben a DHA- és az EPA-szintet szeretnénk növelni, fogyasszunk rendszeresen halakat, különösen szardíniát, lazacot és szardellát. Ha pedig az omega-3 zsírsavszintet szeretnénk megnövelni, akkor fogyasszunk rendszeresen diót, lenmagot és chiamagot.

A reumatoid artritisz fájdalmat, duzzanatot, merevséget és funkcióvesztést okoz az ízületekben. Klinikai vizsgálatok igazolják, hogy az omega-3 kiegészítők szedése segíthet az ízületi gyulladás természetes kezelésében, ugyanis csökkenti a fájdalmat, a duzzanatot és a reggeli merevséget is.

A szárazszem-betegség akkor fordul elő, amikor a könnyek nem biztosítanak elegendő nedvességet a szem számára, ami látási problémákat és szemkárosodást okozhat. Egyes tanulmányok szerint az EPA, a DHA és az omega-3 zsírsavak rendszeres bevitele enyhíti a szárazszem-betegség kellemetlen tüneteit.

Az omega-3 zsírsavak természetes formában is megtalálhatók egyes táplálékokban: a halakban, a tenger gyümölcseiben (lazac, makréla, szardínia, hering, tonhal), a diófélékben és magvakban (dió, lenmag), a növényi olajokban, például a lenolajban.


Exit mobile version