Friss Hirek

Így támogat a magyar állam: a kedvezményes hitelt a lakások 1 százalékára lehet felvenni

Azt sejteni lehetett, hogy nagyon kevés lakásra lehet majd felvenni a kedvezményes hitelt, az Ingatlan.com viszont ezt ki is számolta.

Mi történt? Csupán minden századik eladó lakás felel csak meg az ötszázalékos kamatplafon feltételeinek, írta meg lapunknak elemzésében az Ingatlan.com.

Kedvezményes, maximum 5 százalékos „önkéntes kamatplafonnal” adnak lakáshitelt kaphatnak jövő tavasztól a fiatal vásárlóknak a bankok. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter még szeptemberben kérte a bankoktól, hogy vezessenek be egy 5 százalékos önkéntes kamatplafont, vagyis maximum ilyen kamattal adjanak lakáshitelt az embereknek. Jelenleg ennél magasabb, 6-8 százalékos lakáshitelek elérhetők a piacon.

A kedvezményt azonban nagyon szűken mérik, 5 százalékos hitelt kizárólag

energiatakarékos,

60 négyzetméternél kisebb,

első lakásukat vásárló

fiatalok vehetik fel úgy,

hogy az ingatlan négyzetméterára nem lépheti át 1,2 millió forintot. 

Az Ingatlan.com elemzése szerint azonban

az eladó 60 négyzetméternél kisebb lakások közül viszont csak minden századik ingatlan teljesíti a szigorú energetikai és ármaximumra vonatkozó banki feltételeket.

Miért abszurdak a feltételek? A jelenlegi kínálatban az energetikai kritériumoknak megfelelő lakások többsége, négyötöde Budapesten található. A fővárosban viszont csak néhány kerületben van olyan ingatlan, ami teljesíti az olcsóbb lakáshitelekre vonatkozó valamennyi banki elvárást. A fővároson kívüli piacon jobbak az esélyei az első lakásukat vásárló fiataloknak, mivel ott több lakás felel meg a szigorú feltételeknek.

Kontextus. Alacsony – az első öt évben maximum 5 százalékos – kamatozású lakáshitelt vehetnek fel jövő tavasszal első lakásvásárlásra a 35 évnél fiatalabb vevők 2025 áprilisa és októbere között. Ehhez teljesíteniük kell a hitelképességi feltételeket, valamint olyan lakóingatlanra vehetik fel a kölcsönt, amelynek négyzetméterára 1,2 millió forint alatti, az energiatanúsítványuk pedig legalább A+-os besorolású. Vagyis a primerenergia-fogyasztásuk négyzetméterenként évente nem haladja meg 68 kilowattórát (kWh). A szigorú banki feltételeknek viszont csak a maximum 60 négyzetméteres eladó lakásoknak az 1 százaléka felel meg – derül ki az Ingatlan.com elemzéséből, amely ismerteti a jelenlegi választékot és a konkrét kínálati árakat is.

„A feltételeknek megfelelő legtöbb ingatlan Budapesten és a megyei jogú városokban található. Ez abból a szempontból érthető, hogy a 60 négyzetméternél kisebb ingatlanok jellemzően társasházi lakásokban találhatók, ezeket a fejlesztők pedig a nagyobb népességű városokban építik. A jelenleg 16 ezer 60 négyzetméteresnél kisebb eladásra váró lakás érhető el a nagyobb városokban. Ezeknek az 5 százaléka teljesíti az A+-os energiafogyasztási kritériumot. Az 1,2 millió forintos árplafon pedig tovább szűkíti a választékot, mert a 60 négyzetméternél kisebb lakások csupán 1,4 százaléka teljesíti a kedvező kamatozású hitelek banki feltételeit. – mondta Balogh László az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője bemutatva az országos kínálatot.

Mennyibe kerülnek pontosan? Budapesten a külső városrészek lehetnek a fiatalok célpontjai. A kritériumoknak megfelelő lakások közül a X. és a XXIII. kerületben van a legtöbb, ezeknél az átlagos négyzetméterár 1,1 millió és közel 1,2 millió forint. A XX., XXII. és XXII. kerületben viszont 1 millió forintnál alacsonyabb az átlagos négyzetméterár, ami 764-965 ezer forintot tesz ki a szóban forgó kerületekben. A drágább kerületekben viszont egyetlen olyan ingatlant sem hirdetnek, ami valamennyi banki feltételt teljesítené.

A vármegyeszékhelyek közül Győrben a legjelentősebb a választék, itt a fiatalok olcsó lakáshitelével megvehető lakások esetében 940 ezer forint az átlagos négyzetméterár. Pécsen ugyanez az összeg 843 ezer forint. Szegeden vagy Székesfehérváron 1,1 millió forint az átlagár.

„Összességében a fővárosban tehát csak a városközponttól távolabb eső lokációkban vannak olyan lakások, amelyek az fiatalok olcsó lakáshitelével elérhetőek. Budapesten a kedvező energiafogyasztású lakásoknál 1,5-2 millió forint a jellemző négyzetméterár” – emelte ki Balogh László. Hozzáfűzte, hogy a vármegyeszékhelyeken nagyobb az esélye az fiataloknak, mivel az A+-os energiakategóriájú lakásokból tízből kilenc az 1,2 milliós négyzetméterenkénti árplafon alatt marad.

The post Így támogat a magyar állam: a kedvezményes hitelt a lakások 1 százalékára lehet felvenni appeared first on Forbes.hu.


Exit mobile version