Friss Hirek

Jelek, amelyek azt mutatják, hogy nem jól táplálkozunk

Az egészséges táplálkozási szabályokat nem mindig olyan egyszerű és könnyű betartani. Idősebb korban pedig egyre nagyobb szüksége van a szervezetnek az egészséget biztosító táplálékokat fogyasztani, hiszen ebben a korban már nem minden táplálékot tolerál jól a szervezet, nem beszélve arról, hogy olyan kulcsfontosságú tápanyagok is hiányozhatnak, mint például kalcium és B-vitaminok. A nem megfelelő táplálkozás és ezzel együtt a tápanyaghiány sok szinten megmutatkozik. Mutatunk is olyan jeleket és tüneteket, amelyek egyértelműen arra utalnak, hogy nem a megfelelő étrendet követjük.

A vashiány gyakran fáradtságot eredményez, ami viszont vérszegénységhez vezet, mivel ilyenkor alacsony a vörösvértestek szintje. Betegségek is okozhatnak állandó fáradtságot, például a pajzsmirigybetegségek, a szívbetegségek és a depresszió.

A haj olyan fehérjékből áll, amelyek hasznos diagnosztikai markerek lehetnek, hogy megállapítsa az orvos, hogy valaki tápanyag-hiányosságban szenved-e vagy sem. Az idősebb embereknek gyakrabban gyérül meg a hajuk, de ha ez száraz és törékeny is, akkor általában mindig valamilyen tápanyagnak a hiánya áll a háttérben. A drasztikus hajhullás is jelezhet tápanyag-hiányosságot. Ezt kiegészítőkkel és egészséges táplálkozással azonban meg lehet állítani.

A köröm csakúgy, mint a haj, korai figyelmeztető jele lehet a nem megfelelő táplálkozásnak. Amennyiben a köröm kanálszerűen görbül, akkor ez vérszegénységet is jelezhet. Ha az orvos vashiányos vérszegénységet diagnosztizál, felírhat vastablettát. A vasat táplálkozás útján is pótolhatjuk, például a májban és a céklában is sok van ebből a tápanyagból.

A száj szegletében kialakulhat repedés vagy gyulladás, ami általában a riboflavin vagy B2-vitamin, illetve a vas hiánya miatt keletkezik. A sápadt és duzzadt nyelv szintén oka lehet a vas hiányának, de a B-vitaminok hiánya is generálhat ilyen és hasonló tüneteket. Az égő érzés a szájban szintén tápanyaghiányra utalhat, ilyenkor kevés B-vitamin, vas és cink van a szervezetben.

A krónikus hasmenés a felszívódási zavar egyik jele is lehet, azaz a tápanyagok nem tudnak felszívódni, így természetesen hasznosulni sem. Felszívódási zavart okozhatnak fertőzések, gyógyszerek, emésztési zavarok, alkoholfogyasztás, cöliákia és Crohn-betegség.

A megmagyarázhatatlan hangulatváltozások, az ingerlékenység a depresszió tünetei is lehetnek. Depressziót sok esetben a nem megfelelő táplálkozás okoz. A túlzott cukor- és édességfogyasztás is oka lehet a hangulatingadozásoknak.

Az életkor előrehaladtával az étvágy is csökken. Az ízlelőbimbók már nem működnek olyan hatékonyan, mint fiatalabb korban. A gyógyszerek is csökkenthetik az étvágyat. Azonban az étvágytalanság azt is jelenti, hogy az adott személynél tápanyaghiány lép fel. Ezt egy vérvizsgálattal mindenképpen ki kell deríteni, és kezelni szükséges.


Exit mobile version