Figyelem figyelem, a kisbefektetők körében legnépszerűbb magyar állampapír néhány nap múlva eldobja magas kamatát, most érdemes a potom 700 milliárd forint gazdáinak átgondolniuk, hogy merre tovább. Aztán persze lépni se árt majd annak, aki nem akar ajándékfinanszírozást nyújtani az államnak. Ács világa.
Nem csak a megválasztása óta is egyre nagyobbakat blöffölő Donald Trump beiktatása esedékes január 20-án, de aznap indul a mandula a lakossági állampapírpiacon is. Jön az első nagy kamatforduló, onnantól pedig ésszerűtlen döntés a meglevő inflációkövető állampapírban (Prémium Magyar Állampapír – PMÁP) ragadniuk a befektetőknek.
Január 20-án elsőként rögtön az a papír, a 2033/I jelű vált kamatot, amelybe a legtöbb pénz áramlott, több mint 700 milliárd forint.
Ez volt az a sorozat, amelyet már valósággal megrohantak a magyar kisbefektetők 2023 őszén. Ekkor kapcsolt az állami kibocsátó, hogy valamit lépnie kell, mert ha tovább ömlik a pénz a PMÁP-ba, akkor vállalhatatlanul elszáll a kamatfizetési kötelezettsége.
Ez tehát az utolsó olyan papír, amely kibocsátásától kezdve az előző évi infláció felett fizetett, ennek sikerét látva döntöttek úgy november végén, hogy beszüntetik az értékesítését és a helyébe lépő sorozat az első időszakra elveszíti inflációkövető jellegét és jóval alacsonyabb fix kamatot (akkor még 9,9 százalékot) ajánl.
A 2033/I annak ellenére volt nagyon népszerű, hogy a prémiumát már lecsökkentették. Nem sokkal korábban még 1,5 százalékos prémium mellett adták el a PMÁP-okat (ennyit tesznek még rá az előző éves átlagos inflációra), erre viszont már csak 0,25-öt ajánlott az állam. Aki időben kapcsolt, annak jött ki két évre a sokat emlegetett 35 százalék körüli kamatnyereség, a 2033/I viszont az első fél évében csak 14,75 százalékos éves kamatot adott, majd a most véget érő egy éves kamatperiódusban is be kellett érnie 17,85 százalékos kamattal – a másfél százalékos prémiumot fizető társaké értelemszerűen 19,1 százalék.
Ennek a különbségnek talán akkora jelentősége nem is volt az extrém magas kamatok időszakában, de most, a normalitáshoz visszatérve nem mindegy, hogy – 3,7 százalékos tavalyi inflációval számolva – 3,95, vagy 5,2 százalékos lesz a következő kupon.
Persze 2025-re mindkettő messze elmarad attól, amit más lakossági állampapírok kínálnak (durván 6-7 százalék), de elképzelhető, hogy a következő években ezen múlik, visszatérhet-e az adott sorozat versenyképessége. Minimális prémiumával épp a 2033/I-nél van a legkisebb esély arra, hogy a papírt érdemes legyen tartani a következő években (szerintem gyakorlatilag nulla), tehát ebből szinte mindenkinek célszerű átugrania máshova.
Mégis ebből a papírból lehet a legkisebb a százalékos kiáramlás.
Ennek épp az az oka, hogy ebbe a papírba már a klasszikus lemaradó kisbefektetők tettek nagy pénzt. Sokan közülük nem figyelik az időpontokat, nem foglalkoznak rendszeresen a befektetésükkel. A MÁP Pluszban is egészen súlyos pénzek maradtak máig, pedig már 2022 végétől a napnál is világosabb volt, hogy célszerű átzsilipelni a PMÁP-ba.
A 2033/I tehát nem fogja megmutatni, hogy mekkora kiáramlással számolhat az állam, azt majd a februári kamatfordulós sorozatok mutatják meg. Abban ugyanis biztosak lehetünk, hogy akik eleve időben szálltak be, akár profik, például privátbankárok útmutatását követve, azok most is már számolgatnak. És egy napot sem fognak eltölteni a 19-ről 5 százalékra váltó kamat mellett.
Most tehát a legnagyobb lakossági sorozat tulajdonosainak kell résen lenniük, és a következő napokban átgondolniuk, hogy merre mozgatják el a pénzüket. Az aktuális kínálatról, mindenekelőtt a többi, jelenleg kapható lakossági állampapírról jövő héten érkezünk részletes összeállítással. Ahogy a másik januárban forduló papír, a 2027/J kilátásairól is.
The post Jön a magyar kisbefektetők nagy napja: 700 milliárd forintról érdemes gyorsan dönteniük appeared first on Forbes.hu.