Friss Hirek

Jót és jól építeni csak előre gondolkozva lehet

Napjainkban átgondoltabb tervezést, még inkább kézben tartott kivitelezési folyamatot, illetve magas fokú rugalmasságot kívánnak meg az építési beruházások területén. Az Óbuda Group pontosan ezt kínálja ügyfeleinek, a korunk kihívásainak megfelelő szemléletmóddal és a legújabb technológiai megoldásokkal együtt.

Magyarországra a rendszerváltás óta évről évre egyre nagyobb számban érkeznek külföldről építési beruházások, a hazai piacon mégis egy magyar tulajdonú cég, az Óbuda Group az egyik legmeghatározóbb tervezői és mérnöki szolgáltatásokat nyújtó vállalat. Ráadásul nemcsak rengeteg projekten dolgoznak párhuzamosan, hanem egyben a legkomplexebb, kiemelkedő minőségben megvalósult magyarországi beruházásokban vesznek részt – a Liget Budapest díjnyertes épületeitől kezdve a legnagyobb gyárépületeken át egészen a Mol Campusig.

Nemzetközi sztenderdek, nemzetközi bizalom

De hogyan szerezte és tartotta meg az Óbuda Group a legnagyobb hazai és nemzetközi beruházók bizalmát? „Cégünk a rendszerváltással egyidős, és már a kezdetektől fogva nemzetközi építészeti és mérnöki sztenderdek alapján dolgozunk, ennek megfelelően mindig is reagálni tudtunk ügyfeleink igényeire, illetve a trendek változásaira” – világít rá Kálmán Péter, az Óbuda Group vezérigazgatója. Ez pedig sokszor azt is jelentette, hogy az Óbuda Group elsőként honosított meg módszereket, szemléletmódokat Magyarországon.

Azt gondoljuk, ha valaki újdonságot, nagyon magas minőséget szeretne, akkor szét kell nézni az országon kívül, hogy milyen tudást és innovatív megoldásokat lehet a hazai gyakorlatba ültetni.”

Kálmán Péter hozzáteszi, hogy mivel Magyarországon dedikáltan nincs építési projektmenedzser alap- és mesterképzés, ezért cégcsoportjuk saját forrást felhasználva működik közre szakmai anyagok fordításában és a szakmában való terjesztésében, tudásukat pedig egyetemi posztgraduális képzéseken is igyekeznek átadni.

Nem divatból foglalkoznak a fenntarthatósággal

A vállalati projektmenedzsment területén kulcsfontosságú szerepet tölt be a fenntarthatóság kérdése, amely az utóbbi évtized során került a központba, de az Óbuda Group az elsők között, közel 15 évvel ezelőtt, az első ilyen minősítések nemzetközi megjelenésekor kezdett el ezzel foglalkozni. „Mi hoztuk be ezeket Magyarországra, állami projekteken elsőként győztük meg partnerünket, hogy fenntarthatósági szemléletet alkalmazzanak és minősítsék az épületeiket” – meséli a vezérigazgató, aki kiemeli, hogy a cégnél házon belül működik egy külön fenntarthatósági csoport is.

A Mol Campus beruházását például fenntarthatósági tanácsadóként vitte végig a vállalat, és az épület a legmagasabb szintű kettős zöld minősítést érte el az országban. „A Campuson a leginnovatívabb megoldások kerültek implementálásra, amely kiterjed többek között az esővíz hasznosítására, a szürkevízhálózat kiépítésére, a megújuló energiák használatára, a munkaállomásokon való természetes fény biztosítására, de még az építés közbeni anyagfelhasználásra is” – magyarázza Kálmán Péter. A fenntarthatóság terén számos eredményt lehet elérni integrált projektmenedzsment szemlélettel és innovatív megközelítéssel a tervezés és az építkezés során.

Minden egy kézben

Ezen felül az Óbuda Groupot az is különlegessé teszi, hogy általuk a tervezés és a lebonyolítás egy kézben tartva valósulhat meg. „Cégünk mérnöki és projektmenedzsment vállalatként indult, aztán 10 évvel később létrehoztuk a tervezőirodánkat is házon belül, amely mostanra hasonlóan magas színvonalra fejlődött, a két terület külön-külön is megállja a helyét a piacon. Azt láttuk, hogy a beruházók, illetve a kiemelkedően komplex projektek igénylik, hogy ne egy széttagolt szolgáltatást kapjanak, az építész ne csak a tervezéssel, a projektmenedzser pedig ne csak a határidőkkel és a költségekkel foglalkozzon – mondja a vezérigazgató. – Ezt mi egy kézben szolgáltatjuk, ez az úgynevezett EPCM, azaz Engineering Procurement Construction Management; az összes szolgáltatással kapcsolatos feladatot az üzleti területeink közötti szinergiával kimagasló minőségben és egyedülálló módon vagyunk képesek ellátni Magyarországon.”

Könnyű belátni, mekkora előnyt jelent ez, főleg olyan gyorsan változó gazdasági környezetben, mint ami mostanában a világot jellemzi. Ha például nem beszerezhető vagy nagyon megdrágul egy anyag, akkor nem a beruházónak kell koordinálnia azt a folyamatot, amit a helyettesítő megoldás alkalmazása jelent – annak beszerzésétől a szükséges áttervezésig –, hanem mindent rábízhat az Óbuda Groupra, ahol házon belül megoldják a feladatot. Hasonlóan előnyös az is, hogy a vállalat saját gépész-villamosmérnöki irodával rendelkezik, ezen az egyre fontosabb területen sem kell megfelelő alvállalkozó után kutatni.

Kálmán Péter úgy látja, ez az összetett szolgáltatás a jövőben is megállja a helyét, még az iparágban látható kihívások ellenére is – sőt talán részben ezek miatt is.

A beruházók értékelik az általunk nyújtott magas minőséget és a mögötte levő sokrétű naprakész tudást. A szlogenünk – think ahead – is tükrözi az előre gondolkodást, ami most még fontosabb, mint valaha. Aki beruház, az még inkább elvárja a magas színvonalú szolgáltatásokat, jól átgondoltan jót akar csinálni, tehát a mi tudásunkra és komplex szolgáltatásunkra kiemelkedő igény van, és lesz a jövőben is.”

The post Jót és jól építeni csak előre gondolkozva lehet appeared first on Forbes.hu.


Exit mobile version