Friss Hirek

Köszi infláció, hatalmas hozam a zsebben, de hogyan tovább?

Lassan vége a szép világnak, miután a következő hónapokban beficcen a két évre kockázatmentesen kapott 35 százalék körüli kamat a befektetők zsebébe. Ilyen lehetőség nagyon ritkán adódik, sokszor foglalkoztunk azzal, hogy bűn nem kihasználni, most viszont már mindenképp a hogyan továbbon kell agyalni. Ács világa.

A következő hetekben-hónapokban részletesen foglalkozunk majd azzal, mivel rukkol elő az állam, hogy magánál tartsa a pénzeket (3 ezer milliárd forintnyi kamatfizetés és lejárat, valamint 7 ezer milliárd, amit érdemes kimenteni az inflációkövető állampapírból). Persze az is fontos, hogy milyen esélyek vannak a befektetési alapoknál, az ingatlanpiacon, vagy épp az aranynál. Erre mind sort kerítünk majd, most a nagy pénzmozgások előtti alaphelyzetre koncentrálunk.

Honnan indulunk, mikor jönnek a nagy lejáratok és kamatfordulók, mit kínálnak ma az állampapírok? Ebből érdemes kiindulni, amikor az ünnepek idején van idő morfondírozni azon, hogy milyen irányba görgessük tovább a befektetésünket.

Most tehát még boldogan ülünk a prémium állampapírban (PMÁP), amelynek viszont már közeleg a lejárata, vagy a kamatfordulója. Ha lejár, mindenképp új helyre kell a pénzt forgatnunk, a legfőbb dilemma, hogy maradunk a lakossági állampapíroknál, vagy odébb állunk más piacokra. Ha „csak” kamatfordulónk van, akkor a kamat befektetése nyilván adja magát, de maradhatnánk továbbra is a papírban, csakhogy nem érdemes. A PMÁP a következő két évre az eddigi legjobb hozam után valószínűleg a legrosszabbat fogja adni,

a befektetők többségének érdemes az 1 százalékos eladási jutalékot is vállalva kiszállni és máshova csoportosítani.

Nagyon tömören összefoglalva azt, hogy mit kínál az állam azoknak, akik maradnának a lakossági állampapíroknál:

fix kamatozás 6-6,5 százalék körül 3-5 évre (Fix és MÁP Plusz papírok),

a három havonta változó kamatozású Bónusz papír pedig most épp 6,91-on ketyeg.

A jelenleg árult PMÁP 7,9 százalékos induló fix kamata egyszerű beetetés, áprilistól visszaszerzi inflációkövető jellegét és átvált majd a következő évre 4,2-4,3 százalékra (2024-es infláció+0,5 százalék prémium). Erre aztán biztos nem érdemes a meglevő PMÁP-ot lecserélni, legfeljebb azoknak, akik 0,25 százalékos prémiumú papírban ülnek és biztosak abban, hogy még több évig tartják a papírjukat.

A piaci szereplők szinte biztosak abban, hogy az ÁKK édesít az állampapírok feltételein, az viszont, hogy mennyit, attól függ, hogy a pénzek milyen arányban indulnak kifelé.

Hamarosan indul a mandula, január 19. és 27. között négy papír kamatfordulója lesz, 2600 milliárd forintról döntenek a befektetők, hogy mit tesznek vele.

A Concorde szakértői szerint mindenesetre 7-8 százalék körüli kamat már ott tarthatja állampapírban a befektetőket akkora arányban, hogy az ÁKK elégedett legyen. Ez persze több évre kínált fix kamat formájában lenne a legvonzóbb, de talán reálisabb, hogy a mostani PMÁP-ból jöhet egy új sorozat, ahol a fix időszak lenne hosszabb a mostaninál mondjuk egy évvel.

Ha a 2025-ös évet áthidalják egy 7-8 százalékos fix kamattal, majd utána jön az inflációkövetés egy a jelenleginél magasabb, 1-2 százalék közötti prémiummal, az elképzelhető, hogy megakadályozná a nagyobb átáramlást például a nagy rivális befektetési alapok felé.

Mindez persze csak egy lehetséges forgatókönyv, a dilemmázó befektetőnek érdemes már most átgondolniuk a hozamelvárásikat, és csak akkor dönteni a váltásról, amikor eljön a kamatforduló. A kondíciók biztos nem romlanak addig (a visszaváltás díjával kapcsolatban is abból indulunk ki, hogy nem módosul), ha lesz változás, az a kedvező irányba mutat.

The post Köszi infláció, hatalmas hozam a zsebben, de hogyan tovább? appeared first on Forbes.hu.


Exit mobile version