Friss Hirek

Krónikus fáradtság vagy szezonális fáradtság?

Sokan összekeverik a krónikus fáradtságot és a szezonális, általában télen, ősszel és tavasszal jelentkező fáradtságot. Ha időjárástól és évszaktól függetlenül szinte mindig fáradtnak érezzük magunkat, akkor nagy valószínűség szerint krónikus fáradtsággal van dolgunk.

Krónikus fáradtságról akkor beszélünk, ha hónapok óta tart. A diagnózis akkor születik meg, ha ez az állapot legalább féléve fennáll. A krónikus fáradtság nemcsak a fizikai, hanem a mentális egészséget is rombolja, illetve csökkenti a munkahelyi teljesítményt, és maga a fáradtság még pihenés hatására sem javul.

A krónikus fáradtság tehát a testi és lelki egészségre is kihat. Hatására jelentősen csökken a gondolkodási képesség, a koncentrációs készség, megjelenhetnek az alvási problémák, illetve a testi tünetek is, mint szűnni nem akaró torokfájás, szédülés és fejfájás.

Honnan és miből tudhatjuk, hogy krónikus fáradtságban szenvedünk? Amikor valaki ebben a betegségben szenved, akkor még a kisebb, könnyebb munkálatok is nagyon kimerítik. Ha lefekszik pihenni, vagy reggel felébred, akkor is úgy érzi magát, mintha nem is pihent, nem is aludt volna. A betegek gyakran küzdenek alvási problémákkal, vagy nehezen alszanak el, vagy éjjel többször is felébrednek. És a legnagyobb kihívás a testi fáradtság mellett, hogy gondjaik lesznek a gondolkodással, a koncentrációval és a memóriával is.

Ha krónikus fáradtságban szenvedünk, érdemes néhány dolgot kipróbálni, mert sok esetben csak néhány apróbb dolgon változtatva is érzékelhető a javulás.

Krónikus fáradtság esetén gondolni kell élelmiszer-allergiára, -érzékenységre is. Amikor a szervezet nem tolerál egyes allergéneket, akkor fáradtsággal reagál. Ez mindenképpen orvosi kivizsgálást igényel, és ha kiderül, hogy valamire, például a gluténre vagy a laktózra allergiásak vagyunk, akkor ezeket ki kell iktatni az étrendünkből.

Amikor valaki krónikus fáradtságban szenved, akkor általában alacsonyabb B6-vitamin-szinttel rendelkezik. Ennek a vitaminnak a megemelt adagja – orvossal mindenképpen egyeztetni szükséges – csökkentheti a krónikus fáradtság egyéb tüneteit is. Ebben a vitaminban bővelkedik a tonhal, a lazac, a banán, az édesburgonya, a mogyoró, a fokhagyma, a spenót.

B12-vitaminra is szükség lehet, mivel nagyon sok pozitív hatással rendelkezik: többek között segít megnövelni az energiaszintet, csökkenti a depressziót, jobb hangulatot eredményez, és még a kognitív funkciókra is pozitív hatást gyakorol.

Bizony néha alacsonnyá válik az energiaszintünk, és ezt abból vehetjük észre, hogy szinte állandóan csak aludnánk, és nagyon enerváltak és fáradtak vagyunk.

Sok olyan életmódbeli tényező létezik, amely alacsony energiaszintet eredményez, például ha nem alszunk eleget, ha nem jól alszunk éjszakánként, ha nem táplálkozunk egészségesen, ha nem mozgunk eleget, vagy egész egyszerűen inaktív életet élünk.

Az energiaszintünket egyes vitaminok is segíthetnek megnövelni. Ebben nagyon nagy szerepe lehet például a B12-vitaminnak, amely segít az elfogyasztott ételt energiává alakítani, illetve a vérsejteket és az idegeket is egészségesen tartani. Ezzel pedig csökken a vérszegénység kialakulásának kockázata, amely állapot szintén fáradékonysággal és alacsony energiaszinttel jár együtt.


Exit mobile version