A kiszámíthatóbb gazdasági környezet, illetve adózási szempontok miatt is egyre gyakoribb, hogy Szlovákiába költözzenek a magyar online kiskereskedők.
Mi történt? Szlovákia az utóbbi időben a magyar online kiskereskedők kiköltözési célpontja lett – írja a G7. A kiköltöző magyar vállalkozások megszűnnek, és szlovák cégként működnek tovább, határon átnyúló szolgáltatást nyújtva a magyar ügyfeleknek.
Az ilyen cégek száma pedig az utóbbi időben jelentősen megnőtt, Richard Izsák, a Párkányban működő Mufis igazgatója a G7-nek úgy nyilatkozott:
Tucatjával jöttek át hozzánk magyar kereskedők csak az elmúlt egy évben, mióta én a cégnél dolgozom
Miért költöznek ki? A kiköltözések száma annak ellenére nőtt meg, hogy a társasági adó jóval alacsonyabb itthon, mint Szlovákiában, több „kemény” és „puha” feltétel is a szomszéd felé billenti a mérleg nyelvét. Szlovákiában nincs helyi iparűzési adó, de kiskeresekedelmi (külön)adó sem, és a működtetési költségeket is egyszerűbben és bővebb körűen tudják elszámolni. Ez akár az adóalapot is alacsonyabb szintre tolhatja, amivel csökken a magyar társasági adó alacsonyabb szintje.
Ellenben a lap szerint mostanra jelentősebbek lettek a „puha” tényezők, mint például, hogy stabilabb és kiszámíthatóbb a jogi és gazdasági környezet. Mára olyan szinten lett taszító a magyar gazdaság kiszámíthatatlansága, hogy akár a nagyobb anyagi teher mellett is a kiköltözést választják a vállalatok.
Mikor éri meg? Ha kizárólag a számokat nézzük, a szlovák rendszerre csak a magyar cég bezárásával és egy új szlovák nyitásával érdemes átváltani. Amennyiben ugyanis a magyar vállalkozásnak itt marad akár csak a saját raktára vagy telephelye, esetleg még részben a vállalat is az alkalmazottakkal, akkor nem kerül ki a cég a magyar adójogszabályok alól, a kétlakiság pedig egyáltalán nem éri meg.
The post Külföldre menekülnek a bizonytalan gazdasági környezetből a magyar webshopok appeared first on Forbes.hu.