Friss Hirek

Leáll a Barátság II., bajban leszünk olaj- és gázfronton?

Az ukrán döntés különösen Magyarország és Szlovákia olajbeszerzési stratégiáját írhatja át.

Mi történt? Az ukrán elnök tanácsadója, Mihajlo Podoljak bejelentette, hogy 2025. január 1-től leáll a Barátság II. kőolajvezeték, amely Magyarországot, Szlovákiát és Csehországot látja el orosz nyersolajjal. Emellett azt is közölte: szintén 2025. január 1-től megszűnik az orosz gáz tranzitja Ukrajnán át, ami szintén érinti a hosszú távú magyar-orosz gázvásárlási szerződést, írta a Portfolio pénteken. Legfeljebb arra nyitott Ukrajna, hogy nem-orosz eredetű gázt továbbítson a jövő évtől kezdve az európai gázvásárlók felé. Talán nem véletlen, hogy a fenti bejelentéssel párhuzamosan ma az oroszországi Szentpéterváron bukkant fel tárgyalni Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

Mi következik ebből? Ezzel együtt arra hajlandó Ukrajna, hogy nem-orosz, közép-ázsiai gázt továbbra is tranzitáljon az európai vásárlók felé, amely a korábban felmerült azeri és egyéb gázok tranzitjára utalhat.

Mit mond a Mol? A Mol a Portfolio cikke szerint ugyancsak reagált: mint írták, ők ebben a témában nem kaptak semmilyen jelzést, holott ha lenne változás, elsőként tájékoztatnák őket. Az ukrán féllel továbbra is meglévő és jó üzleti kapcsolatunk van, valamint a szállítások is folyamatosak.

Van alternatívánk? Alternatív útvonalként egyedül a Janaf tulajdonában lévő Adria csővezetékkel számolhat a Mol, aminek a kapacitása két finomító ellátására elegendő, miközben ezen az útvonalon három finomító van: a magyar, a szlovák és a cseh. Csehország viszont év végére lényegében képes lehet leválni az orosz nyersolajról, így elsősorban Magyarország és Szlovákia olajbeszerzési stratégiáját írhatja át az ukrán döntés.

The post Leáll a Barátság II., bajban leszünk olaj- és gázfronton? appeared first on Forbes.hu.


Exit mobile version