Elhinni, kitartani, beletolni a munkát, jó ügynököt választani. Mind kell a tehetség mellé ahhoz, hogy valaki Magyarországról, radar alól a világ legfontosabb kosárlabdaligájának, az NBA előszobájába kerüljön. Valerio-Bodon Vincent készen áll, hogy berúgja az ajtót. Forbes Men melléklet a decemberi magazinban!
Apai ágon dominikai, ott is született, hatéves korában költözött a család Magyarországra. Szülei nem érezték kellően biztonságosnak a karibi szigetvilág városi környezetét ahhoz, hogy gyereket neveljenek.
Már Magyarországon ismerkedett meg a kosárlabdával. Tizenkettő lehetett, amikor elhatározta, komolyabban akar foglalkozni a sporttal. Fejben már akkor kitűzte a célt, az NBA-t, ösztönösen ennek rendelt alá mindent.
„A bennünk rejlő tehetséget csak kemény munkával lehet igazán naggyá tenni.”
Ez a vezérelv kíséri mindenhová. Beérett a gyümölcs: Vincent az utánpótlás évei alatt a magyar liga domináns játékosává vált. Itthoni profi karrierje a Sopronban teljesedett ki, és innen találta meg álmai lehetősége is, az amerikai élvonal.
Forbes Men melléklet 30 oldalon – keresd a decemberi magazinban, katt a képre a digitális verzióért!
Sikere reményt adhat
Miután egy tengerentúli játékosügynök több forrásból is meggyőződött a fiú tehetségéről, a háttérben megindultak a tárgyalások egy NBA-draftra felkészítő teljes körű programról. Sikerrel jártak, jött a telefon: irány az Egyesült Államok, irány a Los Angeles Lakers.
A tíznapos szerződés, amit a Lakers tavaly nyáron Vincentnek kínált, esélyt adott, hogy a Lakers edzőtáborában lehessen. Találkozott és beszélt is több nagy sztárral, például LeBron Jamesszel. Végül a nagycsapatba nem került be, de a fiókcsapat, a South Bay Lakers leigazolta.
„Bár nem ő az első magyar játékos az NBA G League-ben, attól érdekes az esete, hogy a magyar élvonalból került az NBA látókörébe – emeli ki Tőrös Balázs szakkommentátor. – Sikere reményt adhat a hazai fiataloknak, hogy ha a tehetség mellé embertelen munka és jó menedzsment párosul, már csak a szerencsén múlik, hogy megmutathassák, mit tudnak.”
G-liga?
A G League 2001 óta fut, az NBA előszobája. Mostani nevét a Gatorade sportitalról kapta, az első olyan liga az Egyesült Államokban, aminek névszponzora van. Harmincegyből harminc csapat egy-egy NBA-csapat fiókegyesülete, a kivétel a Mexico City Capitanest.
„A liga célja, hogy játékperceket, fejlődési lehetőséget nyújtson a frissen draftolt fiataloknak, akik a nagycsapatban nem jutnának elég lehetőséghez. Emellett az is, hogy tűzközelben tartsa azokat a tehetségeket, akiknek nincs NBA-szerződésük, de a képességeik alapján esélyesek lennének rá – fejti ki Tőrös Balázs. – Gyors, atletikus a tempó, a csapatjátékra sokszor rányomja a bélyeget, hogy a játékosok elsődleges célja itt nem a győzelem, hanem hogy felhívják magukra a figyelmet.”
Nem értem az önbizalomhiányt
Vincent jól vette az első szezont. „Sokat tanultam az amerikai játékról, és magamról is.” Így vághat most neki a második kinti szezonjának. A Los Angeles-i kultúrsokkon is túl van, megszokta, megszerette az életet a nyugati parton. „A család, a barátok azért hiányoznak. Nehéz összeegyeztetni a kilencórás időeltolódást, a sűrű programot. Amikor csak lehet, telefonálunk, vagy éppen online játszunk.”
Azokon a ritka napokon is lemegy az edzőközpontba gyakorolni, kondizni pár órát, amikor nincs tele a naptár.
„Nem értem az önbizalomhiányos sportolókat. Bele kell tenni az extrát, rendszeresen, következetesen, így lehet megismerni a határainkat, magunkat, ez az, ami feloldja az önbizalomhiányt.”
Az idei szezont felkészülten, bizakodva várja, összerakottabbnak érzi a csapatot, a stábot, szerepkörét is kényelmesebben játssza, személyes szinten is jobban tud kapcsolódni a csapattársaihoz. Néha azért próbálja az átlagemberek életét élni. „Szoktam azért sorozatokat is nézni.”
Forbes Men 30 oldalon!
Megjelent a decemberi Forbes magazin, a címlapon Rúzsa Magdival, a magazin végén pedig a 30 oldalas Forbes Men melléklettel. A tartalomból:
Arnold Schwarzenegger szerint a világ egyik legjobb kaszkadőrje: Piroch Gábor;
a sztárgyáros kliprendező, a Flórián-téri aluljáró kocsmárosa: Miki357;
magyar séf a dánok három Michelin-csillagos éttermében: Békefi Ármin.
The post Magyar kosaras az NBA kapujában: Nem értem az önbizalomhiányt appeared first on Forbes.hu.