Annyira nem veszik a háztartások az állampapírokat, hogy átalakították a 2025-ös év finanszírozási szerkezetét, így 400 milliárddal kevesebb pénzt szednének be a lakosságtól.
Mi történt? Miközben emelkedik az infláció (februárban 5,6 százalékra nőtt), és már maga az Magyar Nemzeti Bank is harmadszorra módosította az idei átlagos inflációra vonatkozó előrejelzését, az állampapíroknak csökken a kamata – írja az enpenzem.hu.
Mit jelent ez? Az inflációkövető Prémium Magyar Állampapírok (PMÁP) a kamatfordulókor sorra árazódnak át a kamatprémiumtól függően 3,95-5,2 százalékos kamatozásúra, ráadásul a Bónusz Magyar Állampapírok kamatát idén már másodszorra csökkenti az állam.
Mi ennek a következménye? Miközben idén eddig összesen 1278 milliárd forint kamatot fizetett ki az állam a lakossági állampapírok esetében kamatra és a lejáró sorozatokra. Ehhez képest a teljes növekedés a lakosság kezében 233 milliárd forint volt, az is intézményi papírokban. Az Államadósság Kezelő Központ a 2025-ös finanszírozási tervén módosítást hajtott végre a héten, így kiderült: a korábban tervezett 1323 milliárd forintról 915 milliárd forintra, 408 milliárd forinttal csökkentették a háztartások nettó finanszírozási összegét. A különbséget az intézményi befektetőktől szednék be.
The post Másodszor is csökkenti az állampapírkamatokat az állam, több százmilliárddal felültervezték a lakossági vásárlást appeared first on Forbes.hu.

