A hidegben nemcsak egyes betegségek tünetei erősödnek fel, habár az tény, hogy a hidegben sokkal jobban sajognak a csontok és ízületek, de a depresszió kialakulásának is sokkal nagyobb az esélye. Mint ahogyan a napfénynek is nagyon sok pozitív hatása, úgy a hideg időjárás negatív hatásai is ismeretesek. Mutatjuk is, hogyan és miként hat az emberekre a hideg időjárás.
Hideg hatására – és itt most a téli hidegebb időkről van szó – a vérlemezkék szorosabban tapadnak össze a kelleténél, ez pedig fokozza a vérrögök kialakulásának kockázatait. Amikor odakint hideg van, akkor sokan panaszkodnak magas vérnyomásra is, amely oka lehet a szív-és érrendszeri panaszok fokozódásának. Télen például sokkal több a stroke-os esetek száma, mint nyáron a melegebb időszakban.
A szakértők szerint a beltéri hőmérséklet is meghatározó lehet, már ami a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását illeti, ugyanis ha a beltéri levegő hőmérséklete alacsony, akkor ez is megnövelheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatait. A kutatások szerint a szisztolés vérnyomás a reggeli órákban érzékenyebb lehet a beltéri hőmérséklet változásaira.
A beltéri és a kültéri hideg időjárás és levegő nem csupán a szív- és érrendszerre gyakorol kedvezőtlen hatást, hanem a légzésre is, és még a tüdő egészségét is befolyásolja. A hideg levegő belélegzése ugyanis a test felszínét is lehűti, illetve a hideg okozta stressz – a hideg időjárás miatt ugyanis a szervezetet nagyfokú stressz éri – nemcsak az erek szűkületét okozhatja, hanem az immunválaszok elnyomásáért is felelőssé tehető, ami pedig fokozottabb érzékenységet okozhat a légúti fertőzésekkel szemben. Nemcsak fertőzések alakulhatnak ki gyakrabban a hidegben, hanem a tüdő egészsége is romlik ilyen időben. Nem véletlen, hogy hidegben sokkal több és erőteljesebb tünetről számolnak be azok a személyek, akik COPD-vel vagy asztmával élnek.
Amikor nedves, esős az idő, akkor ez súlyosbíthatja a légzőszervi panaszokat. Nedves környezetben a penészgombák is növekedésnek indulnak. Ezek a gombák káros mikotoxinokat termelnek, amelyek nemcsak tüdőgyulladást okozhatnak, hanem hozzájárulhatnak az asztma és a légúti fertőzések kialakulásához, különösen gyermekek esetében.
A beltéri hőmérséklet és a kognitív teljesítmény között is szoros a kapcsolat. Egy vizsgálat során bebizonyosodott, hogy a vizsgálati alanyok jobban teljesítettek azokban a szobákban, ahol 16-18 fok közötti volt a hőmérséklet, mint azokban a termekben, ahol ennél melegebb, azaz 20-22 fok volt a hőmérséklet.
Hideg időben nagyon fontos a jó közérzet elérése és fenntartása. Ennek elérése érdekében lényeges, hogy ne dohányozzunk. A dohányzás ugyanis súlyosbítja a szív- és érrendszeri, illetve a légzőszervi problémákat.
A rendszeres testmozgás javítja a keringést és a légzőszervi egészséget is.
Az egészséges táplálkozás is prioritást kell, hogy élvezzen. A tápanyagokban gazdag étrend támogatja az immunrendszert, és segít megelőzni vagy minimalizálni a krónikus betegségek kockázatait.
Az alacsony D-vitamin-szint nagyon gyakori, főleg télen, ilyenkor ugyanis nem jutunk elegendő napfényhez. Ennek elkerülése érdekében érdemes kiegészítőket szedni.