Friss Hirek

Mi az a dopaminméregtelenítés, és miért éljünk vele?

A test méregtelenítéséről már sok szó esett. Ha böjtölünk, azzal segítjük a testünket megszabadulni a toxikus anyagoktól, az úgynevezett méreganyagoktól. De a szervezetünkben a dopamin is túltenghet, ami sok-sok hátránnyal járhat. Ezért is nagyon lényeges, hogy bizonyos időközönként méregtelenítsünk, azaz csökkentsük a szervezetünkben a dopaminszintet. Mutatunk is erre néhány ötletet!

Milyen jelek utalhatnak arra, hogy dopaminméregtelenítésre van szükségünk? Az egyik az lehet, ha nem érzünk elegendő motivációt a munkahelyünkön. Az is egy jel lehet, ha csak nehezen tudunk koncentrálni, akár otthon, akár a munkahelyünkön dolgozunk. Dopaminszintünk túltenghet, ha egészségtelen ételekre vágyunk, és kerüljük az egészséges táplálékokat. Az is egy jel lehet, ha a szabadidőnket nem tudjuk hasznosan eltölteni.

Hogyan is zajlik a dopaminméregtelenítés? Mivel minden ember egyedi, és különböző igényei és életmódja van, így nincs olyan konkrét praktika, ami mindenki számára beválhat. A következő javaslatokat azonban érdemes kipróbálni, amelyek közül egy-egy el is hagyható, de kombinálhatjuk is ezeket a tippeket egymással. A dopaminméregtelenítés során próbáljunk meg legalább egy héten át TV és közösségi média nélkül élni. Ne függjünk a laptopunktól, a telefonunktól, ne olvassunk híreket, ne nézzünk filmeket, ne nézzük meg, hogy egy-egy, a közösségi médián megosztott tartalmunkat hányan lájkolták és hányan osztották meg.

Kulcsfontosságú, hogy reggelente ne azzal kezdjük a napot, hogy a telefont nézegetjük, azaz ne foglalkozzunk a hírekkel – majd megnézzük a nap folyamán –, csak élvezzük a napfelkeltét, menjünk ki a friss levegőre, és lélegezzünk jó mélyeket.

A dopaminméregtelenítés másik fontos lépése, hogy legalább egy hétig teljesen kerüljük el a cukros és édes ételeket, aztán pedig drasztikusan csökkentsük le ezeket a táplálékokat.

Az is jó megoldás, ha kerüljük a koffeint egy-két hétig, a jövőben pedig csökkentsük le a napi kávéadagunkat. Reggelente ne kávéval indítsuk a napot, hanem például egy egészséges turmixitallal, illetve az első kávénkat ebéd után fogyasszuk el.

Mint ahogyan a koffein kerülése is hozzátartozik a dopaminméregtelenítéshez, úgy az alkohol kerülése is. Próbáljunk meg addig nem fogyasztani alkoholt, ameddig csak bírjuk, a későbbiekben pedig csak mértékkel és ne rendszeresen fogyasszuk azt.

A dopaminméregtelenítés másik lépése lehet, ha elkerüljük egy ideig azokat a dolgokat, amelyek úgymond felpörgetnek, azaz sok-sok élvezetet nyújtanak. Ennek ugyanis fontos szerepe lesz a későbbiekben.

A dopaminméregtelenítést követően azt vehetjük észre, hogy sokkal koncentráltabbak és motiváltabbak vagyunk a munkahelyünkön, és reggelente sokkal kipihentebben kelünk fel az ágyból.

A dopaminméregtelenítésnek az is a lényege, hogy kicsit átprogramozzuk az agyunkat, és hogy élvezzünk bizonyos tevékenységeket, illetve ha egyes tevékenységeket nem csinálunk egy bizonyos ideig – például nem használjuk néhány hétig a közösségi médiát –, akkor egy idő után vágyni fogunk a mellőzött tevékenységekre, illetve több élvezetet is nyújt majd, mintha minden egyes nap foglalkoznánk vele. Ezzel sok mindenre megtanítjuk az agyunkat, és még az is lehet, hogy az agyunk jelez, hogy milyen tevékenységekre nem lesz szüksége a jövőben.


Exit mobile version