Friss Hirek

Mi történik a testünkkel, ha sokat fogyunk?

Az elhízás, azaz a többletsúly sokféle betegség okozója lehet. A túlsúly oka lehet többek között a cukorbetegég és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának. Azonban ha le tudunk fogyni, azzal nemcsak a fizikai egészségünket nyerhetjük vissza, hanem a mentális jóllétünket, az önbizalmunkat is. A fogyás változásokat eredményezhet az életünkben is, hiszen nagyobb kedvvel járunk a barátainkkal olyan helyekre, ahová korábban nem szerettünk menni, mert féltünk, hogy mit szólnak az emberek.

Természetesen egy elhízott ember is lehet boldog. Cikkünkkel senkit sem akarunk megbántani, csak arra szeretnénk kitérni, hogy a többletsúly leadása mennyi pozitív változást idéz elő a fizikai és a lelki egészségben. Mindenkinek az egyéni döntése, hogy szeretne-e lefogyni vagy sem, viszont a fogyás pozitívumaira felhívhatjuk a kedves olvasók figyelmét.

Amennyiben lefogyunk, sokkal jobban tudunk majd aludni éjszaka. Az elhízott emberek gyakran szenvednek éjszaka is jelentkező légzési nehézségtől. Az alvási apnoe légzéskimaradást jelent, amely másnap fáradtságot és álmosságot is okozhat.

A felesleges kilóktól történő megszabadulás nemcsak a fizikai egészségre van pozitív hatással, hanem a hangulatra is. Egy kutatásba olyan embereket vontak be, akik épp fogyókúráztak. A súlyvesztést követően ezek az emberek arról számoltak be, hogy kevésbé voltak feszültek, fáradtak és depressziósak, mint amikor még súlyfelesleggel rendelkeztek. Tény, hogy a súlycsökkenés és az egészséges testsúly fenntartása csökkenti a depresszió, a szorongás és a mentális egészségi problémák kockázatait.

Egyes tanulmányok szerint a túlsúly tompítja az ízérzékelést. Egyes emberek pedig arról számoltak be, hogy a fogyást követően kevésbé élvezték a zsíros és cukros ételeket. A kutatók szerint ez talán nem a súlyvesztésnek köszönhető, hanem annak, hogy ezek az emberek sokat tettek azért, hogy lefogyjanak, és mintegy mentálisan is felkészítették magukat arra, hogy ne töltse el őket örömmel semmi olyan étel, amitől ismét elhízhatnak. Azaz ha már ennyit küzdöttek a fogyás érdekében, akkor már pszichésen is elutasítják a korábban szeretett táplálékokat.

Egyes tanulmányok összekapcsolják az elhízást a memória, a gondolkodás és az általános agyműködés problémáival. A fogyást követően egy vizsgálatban szereplő alanyok sokkal jobban teljesítettek a memóriateszteken, mint a fogyás előtt. Ezeknél az embereknél az agy bizonyos részei is sokkal aktívabbak lettek a testsúlycsökkenést követően.

Az elhízás számos egészségi probléma kockázatát növeli meg. Azonban ha lefogyunk, csökkennek a kockázatai ezeknek a problémáknak. A fogyás csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet, emellett minimalizálja a cukorbetegség, a szívbetegség, a stroke, az epehólyag-betegség és az oszteoartritisz kockázatait is.

A magas testzsírszázalék megnöveli a rákos megbetegedések kockázatait. A kutatási eredmények azt mutatják, hogy a fogyás jelentősen csökkenti az endometrium-, a petefészek-, a prosztata- és a vastagbélrák kockázatait.

Ha eleinte gyorsabban megy a fogyás, azaz sikerült több kilótól megszabadulni, de aztán lelassul a fogyás üteme, ne ijedjünk meg, hiszen ez egy teljesen természetes folyamat. Az anyagcserét felgyorsíthatjuk, ha a rendszeres testmozgást is beiktatjuk az életünkbe.

A magasabb testtömegindex magasabb testhőmérséklettel jár együtt. Ezért van az, hogy ha lefogyunk, sokkal hidegebbnek érezzük a végtagjainkat, mint korábban.


Exit mobile version