Friss Hirek

Miért ne együnk közvetlenül étkezés után citrusféléket?

A citrusfélék nagyon egészségesek. Télen mindenképp javasolt a fogyasztásuk, hiszen erősítik az immunrendszert, és megvédhetnek bennünket az olyan téli betegségektől, mint amilyen az influenza és a megfázás. Azonban a legújabb kutatások azt mutatják, hogy étkezés után nem javasolt ezeknek a gyümölcsöknek a fogyasztása. Cikkünkből megtudhatja, hogy miért is nem.

A citrusfélék tele vannak C-vitaminnal. Ez a vitamin antioxidánsnak számít, amely támogatja az immunrendszert, elősegíti a kollagénképződést, és segíti a vas felszívódását. A citrusfélék élelmi rostokban is bővelkednek, ily módon elősegítik az emésztőrendszer egészségét, mégpedig a székrekedés megelőzésével és a bélmikrobiom támogatásával.

A citrusfélékben lévő kálium hozzájárulhat az egészséges vérnyomásszint fenntartásához, ezzel pedig a szív- és érrendszeri betegségek kockázata csökken. A gyümölcsök magas C-vitamin-tartalma a bőr egészségét segíti, ugyanis véd az oxidatív stressztől, és támogatja a kollagénszintézist. A citrusfélék magas rosttartalommal bírnak, így támogatják meg a súlykezelést, hiszen teltségérzetet okoznak, és szabályozzák az étvágyat. A citrusfélék magas víztartalommal rendelkeznek, ezzel pedig a testünk hidratációját segítik.

Közvetlenül étkezést követően azonban nem javasolt ezeknek a gyümölcsöknek a fogyasztása. A citrusfélék savas hatással bírnak, és ha közvetlenül étkezés után fogyasztjuk azokat, akkor megzavarják az emésztést. Emésztési zavart is okozhatnak, például okai lehetnek a savas reflux és a gyomorégés kialakulásának.

Ezekben gyümölcsökben olyan vegyületek is megtalálhatók, amelyek megzavarhatják egyes tápanyagok felszívódását, ez pedig befolyásolja az alapvető ásványi anyagok és vitaminok biológiai hozzáférhetőségét. Tehát ezek a tápanyagok nem tudnak felszívódni, vagy nem tudnak hasznosulni. Tartalmaznak például polifenolokat, amelyek azonban nagyobb mennyiségben akadályozhatják az olyan tápanyagok felszívódását, mint amilyen a kalcium vagy a vas.

A citrusos gyümölcsök természetes cukrokban is bővelkednek, azonban éppen emiatt étkezés után fogyasztva megemelik a vércukorszintet. Ez nemcsak fáradtsághoz, hanem az ételek utáni sóvárgáshoz vezethet.

A citrusfélék akár még súlygyarapodást is okozhatnak, hiszen magas a kalóriatartalmuk. Amennyiben étkezés után eszünk citrusféléket, megvan a veszélye, hogy a kalóriabevitel meghaladja az energiafelhasználást, ami idővel súlygyarapodáshoz vezethet.

Sokan tapasztalnak meg gyomor-bélrendszeri kényelmetlenséget citrusfélék fogyasztását követően. Kialakulhat olyan emésztési panasz, mint puffadás, fokozott gázképződés. Ez azoknál a személyeknél fordul elő elsősorban, akiknek érzékeny a gyomruk.

A másik probléma, ha étkezés után fogyasztjuk a citrusféléket, hogy kölcsönhatásba léphetnek egyes gyógyszerekkel, befolyásolva azok felszívódását és hatékonyságát.

A citrusfélék esetében különösen a grépfrúttal vigyázzunk, hiszen olyan gyógyszerek hatásait befolyásolhatja, mint a szívgyógyszerek vagy a koleszterinszint-csökkentő gyógyszerek.

Azért semmiképpen se mondjunk le a citrusfélékről, hiszen nagyon sok előnyük van. Ezek a gyümölcsök nagyon jó tápanyagforrást jelentenek. Rendszeres fogyasztásukkal sokat javulhat az emésztésünk. Tele vannak olyan vitaminokkal, antioxidánsokkal és ásványi anyagokkal, amelyek többek között az emésztőrendszer egészségét is szolgálják.

A citrusfélékben található C-vitamin segít az immunrendszer megerősítésében és a betegségek elleni védelemben. Az immunitás fokozása fontos része az egészséges életnek.

A C-vitaminnal meg is előzhető a megfázás, de annak súlyossága is minimalizálható, ha C-vitaminban gazdag táplálékokat fogyasztunk, miközben betegek vagyunk.

A vérnyomás csökkentése számtalan előnnyel járhat a szervezet számára. A citrusfélék olyan alapvető tápanyagokat biztosítanak a testünknek, amelyek pozitívan hatnak a szív egészségére. Antioxidánsként csökkentik a gyulladást és az LDL-koleszterin szintjét is. Káliumot is tartalmaznak a citrusfélék, ami segít a vérnyomás szabályozásában, ezzel is csökkentve a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát.


Exit mobile version