Friss Hirek

Milyen előnyei vannak az unalomnak, a semmittevésnek?

Néha irigyelhetjük azokat az embereket, akik azt mondják nekünk, hogy délután vagy éppen munka után nem csinálnak majd semmit, csak fekszenek a kanapén és megpróbálják kikapcsolni az agyukat. De sokszor hallhatjuk azt is egyes emberektől, hogy unatkoznak. Nos, ma már bizonyított tény, hogy az unalomnak és a semmittevésnek is nagyon sok egészségügyi előnye létezik. Cikkünkben ezeket az előnyöket soroljuk fel.

Az unalom egy olyan állapot – pszichológusok szerint –, amikor is nem érdeklődünk és nem lelkesedünk éppen semmilyen tevékenység iránt. Igazából amikor unatkozunk, csak passzívan „elvagyunk”, semmilyen aktív tevékenységgel nem foglalkozunk. Sokféle unalom létezik. Az egyik teória szerint az unalom egy olyan jelenség, amikor például sorban állunk a boltban és alig várjuk, hogy ránk kerüljön a sor, de az is az unalom kategóriájába tartozhat, ha éppen lenne mit csinálnunk, de sem késztetést nem érzünk arra, hogy megtegyük azt a bizonyos dolgot, sem pedig a lelkesedésünk nincs meg hozzá.

Ha csak néha és rövid ideig unatkozunk, azzal nincs semmi gond, még jót is tesz a testi és az agyi egészségnek. Azonban a hosszú ideig tartó unatkozásnak különféle viselkedési és egyéb tünetei lehetnek, például szomorúság és csalódás érzése, agyi köd, érzelmi étkezés, fáradtság, nyugtalanság és szorongás. Ilyenkor depressziós tünetek is megjelenhetnek, illetve a sokat unatkozó személyek nagyobb eséllyel fordulnak az alkoholhoz, a dohányzáshoz, illetve a tiltott szerekhez. Ezen kívül unaloműzőként sokan meggondolatlan cselekedeteket követnek el, amelyeknek tragikus következményei is lehetnek.

A szakértők leírták, hogy mi minden játszhat szerepet az unalom kialakulásában. Az egyik ilyen, hogy érdektelenek vagyunk szinte minden dolog iránt, illetve az is lehet az oka, hogy a figyelmünket nem köti le az adott dolog, amit éppen csinálunk.

Sokféle olyan élethelyzetben találhatjuk magunkat, amikor unatkozunk, hiszen az is unalomnak számít, ha nem juttatjuk az agyunkat kihívások elé. Sok ember számára a házimunka vagy éppen vezetés közben is megjelenhet az unalom. Az unalom jelentkezhet akár edzés közben is, amikor mindig ugyanazokat a gyakorlatokat végezzük. Unatkozhatunk akkor is, ha valakivel beszélgetünk, viszont nem tartjuk érdekesnek, amiről a beszélgetőpartnerünk beszél. De unatkozhatunk egy-egy film nézése vagy egy-egy könyv olvasása közben is. Ilyenkor az adott film vagy könyv nem köt le bennünket.

Léteznek olyan személyiségjegyek, amelyek hajlamosabbak az unatkozásra. Ilyenek azok a személyek, akik csak alacsony önkontrollal rendelkeznek, akik sokat szoronganak, de az impulzív vagy depressziós emberek is hajlamosabbak az unalom érzésére.

A bizonyos egészségi problémákkal, gyakori fáradtsággal küzdő vagy rossz alvó emberek is gyakran unatkozhatnak, hiszen azokhoz a cselekedetekhez sincs se erejük, sem pedig kedvük, amelyek sok energiát igényelnek.

El sem hinnénk, de néha az unalomnak előnye is lehet, például kialakulhat növekvő öntudatosság azzal kapcsolatban, hogy mit cselekszünk és mely tevékenységek nem vonzanak.

Az unalom másik előnye lehet a fantázia és a kreativitás kiaknázása. Fejleszti a kapcsolati és a konfliktusmegoldó képességeket is, hiszen lehetőséget nyújt a múltbéli hibák és viták átgondolására. Unalmunkban új élményeket is kereshetünk, amelyek újabb és izgalmasabb perspektívát nyithatnak meg előttünk.


Exit mobile version