Friss Hirek

Milyen okok állhatnak a túl sok alvás hátterében?

Ha fáradtnak érezzük magunkat, mert sokat dolgozunk, akkor természetes, hogy a kelleténél többet alszunk, és így túl is aludhatjuk magunkat. Azonban a túl sok alvás hátterében más is meghúzódhat.

Mint ahogyan a túl kevés alvás, úgy a túl sok alvás is károsan hat az egészségre. A háttérben komoly dolgok, akár depresszió vagy krónikus betegségek is meghúzódhatnak.

Amikor egészségesek vagyunk, azaz nem fáj semmink, nincsenek lelki problémáink, akkor elegendő a napi 7-8 óra alvás. Ennyi alvásmennyiség bőven elég, hogy kipihenten ébredjünk, hogy jobb legyen a hangulatunk, hogy jobb legyen a koncentrációnk. Ráadásul az elegendő alvás hosszabb élettartamot is biztosít, és akár még krónikus betegségeket is megelőzhetünk azzal, ha megfelelő az alvásunk mennyisége és minősége.

Azonban ha nyolc óránál többet alszunk, de akkor sem érezzük kipihentnek magunkat, akkor valami komoly betegség is meghúzódhat a háttérben. Milyen betegségek jöhetnek szóba túlalvás esetén? Ilyen például a depresszió, a krónikus fájdalom, a krónikus gyulladás, az autoimmun betegségek, különösen a szklerózis multiplex, a nyugtalanláb-szindróma, de a krónikus stressz is okozhatja, ha túl sokat alszunk. Milyen más dolog állhat még a túlalvás hátterében? Például a dohányzás, az asztma, az elhízás vagy a légzőrendszert érintő fertőzések és a légzőrendszert érintő krónikus betegségek.

Egészen banális okai is lehetnek, ha túl sok időt töltünk a hálószobában, azaz túl sokat alszunk. De mindenképpen ki kell deríteni az okokat, hiszen a hosszabb ideig tartó alvás nem egészséges, mint ahogy az sem, ha éjjel csak keveset alszunk.

Sokféle jele lehet annak, ha túl sokat alszunk, ha rendszeresen túlalusszuk magunkat. A folyamatos fáradtság, a rosszkedv, az ingerlékenység, az állandó fejfájás és hátfájás. Ha sokat alszunk, gyulladás is kialakulhat a szervezetünkben, és ilyenkor gyulladást keltő citokinek árasztják el a szervezetet, amelyek okai lehetnek a krónikus gyulladás, így a krónikus betegségek kialakulásának.

Számos tényező befolyásolhatja a jó éjszakai alvást, de egyszerű tippek és életmódbeli változtatások is a segítségünkre lehetnek, hogy éjszaka ne csak forgolódjunk, hanem az alvásunk minőségi alvás legyen.

Az egészséges emberek számára ajánlott alvásmennyiség legalább napi 7 óra. A legtöbb embernek nincs szüksége 8 óra alvásra, hogy kipihenje a napi fáradalmakat.

Az sem jó, ha éhesen vagy nagyon jóllakottan fekszünk le aludni. Különösen a nehéz ételeket szükséges elkerülni lefekvés előtt néhány órával. A nikotin, az alkohol és a koffein sem javasolt néhány órával lefekvés előtt. A nikotin és a koffein stimuláló hatása jelentősen megzavarja az alvást.

Az alváshoz hozzunk létre nyugodt környezetet. Ha csak tehetjük, napközben ne szunyókáljunk, ugyanis a hosszú nappali alvás megzavarhatja az éjszakai pihenést.

A rendszeres fizikai aktivitás is elősegítheti a jobb alvást. Kulcsfontosságú, hogy lefekvés előtt már semmi miatt ne aggodalmaskodjunk. A stresszkezelés segíthet, ami lehet olvasás vagy más hobbi, meditáció és jóga.


Exit mobile version