Friss Hirek

Négy év után zárul a nagy üzlet – fontos változással vette meg az egyik leggazdagabb magyar az Auchant

Versenyhivatali fázisba ért az Indotek csoport Auchan-felvásárlása. Fontos változás az eddig tudottakhoz képest, hogy Jellinek Dániel cége egyedüli irányítási jogot szerzett a felvásárolt cégekben.

Versenyhivatali fázisba lépett a négy éve húzódó folyamat, amely során Jellinek Dániel Indotek csoportja felvásárolja a hazai Auchan hipermarketek ingatlanhasznosító cégeit, a Ceetrus Hungary Kft.-t, és az NHOOD Services Hungary Kft.-t, valamint magát az élelmiszerkereskedelmi lánc magyar leányvállalatát, az Auchan Hungary Kft.-t és az Auchan benzinkutakat üzemeltető MH Auchan Benzinkutak Kft.-t. Ezzel a felek végleg lezárták a tárgyalásokat, már csak a versenyhivatal jóváhagyása kell az üzlethez (ugyan bő egy éve már bejelentették, hogy megegyeztek, úgy tűnik, most került pont a tárgyalások végére).

Új fejlemény, hogy az Indotek csoporthoz tartozó Biery Investments Zrt. egyedüli irányítási jogot szerzett a társaságok felett a Gazdasági Versenyhivatal friss közleménye szerint.

Eddig úgy volt, hogy Jellinek cége 47 százalékos, kisebbségi tulajdonrészt vásárol az élelmiszerláncban és 100 százalékos tulajdonrészt a Ceetrus Hungary Kft.-ben. Forrásaink szerint továbbra is ez a felállás, ami azt jelentené, hogy a kisebbségi tulajdonrészhez kapcsolódik az egyedüli irányítási jog.

Előzmények

2021. szeptember 1-jén jelentette be az ELO, az Auchan csoport tulajdonosi holdingja és a magyar Indotek csoport, hogy kizárólagos tárgyalásokat kezdtek az Auchan magyar leányvállalataiban kialakítandó partnerségről. Jellinek Dániel, az Indotek csoport társtulajdonosa akkor a Telexnek is megerősítette a vásárlási szándékát, de a megegyezésig négy évet kellett várni.

Több, egymástól független, az üzletre rálátó forrás is azt mondta a Forbes.hu-nak, hogy a felek ezelőtt már kétszer nagyon közel jutottak a végleges megállapodáshoz, de a gazdasági és piaci környezet radikális változásai miatt mégis többször újratárgyalták a feltételeket. Most már tényleg úgy tűnik, hogy mindkét fél zárná az ügyletet, mert a bejelentés eljutott a Gazdasági Versenyhivatalig. A november 5-én publikált bejelentésben azt írják, hogy

Az Indotek Csoporthoz tartozó Biery Investments Zrt. egyedüli irányítást szerez az Auchan Magyarország Kft., a Ceetrus Hungary Kft. és a NHOOD Services Hungary Kft., valamint az MH Auchan Benzinkutak Kft. és az MH Depo Kft. felett.

Lezárt, majd újranyitott tárgyalások

Az első tárgyalások még 2021-ben, a szándéknyilatkozat bejelentése után zajlottak. Ekkor a deal nagyjából úgy nézett ki, hogy az Indotek 47 százalékot szerez mind a kiskereskedelmi láncban, mind a hipermarketek mellett lévő „korzót” üzemeltető Ceetrus Hungary-ben, és az erős kisebbségi tulajdonrészéhez a szokásos kisebbségi jogok, némely esetekben vétójogok társulnak.

A megegyezés része volt egy öt évre elfogadott üzleti terv is, amiben többek között 15 százalékos piaci részesedés elérését és az ehhez szükséges számú új lokáció megnyitását tűzték ki célul. Az eladó fél felelőssége az lett volna, hogy tartsa magát az üzleti tervhez, a vevőé, vagyis az Indoteké pedig az, hogy a terjeszkedéshez szükséges üzleteket megnyissa.

Jellinek Dániel, az Indotek Csoport tulajdonosa

Ezután azonban rengeteg minden történt. A magyar kormány kiskereskedelmi extraprofitadóval, hatósági árakkal, kötelező akciózással terhelte a kiskereskedelmi láncokat, a volumen visszaesett, az infláció 25,7 százalékon tetőzött 2023 januárjában. Hiába szálltak el a fogyasztói árak és hiába volt az élelmiszerinfláció 40 százalék fölött, 2022-ben az Aldin kívül minden magyarországi kiskerlánc veszteséget termelt.

Ennek megfelelően az Auchan számai is lejtmenetbe kezdtek. A vállalat 2022-ben 1,8 milliárd forint veszteséget termelt, miközben 2021-ben még 8,1 milliárdos profitot realizált. Az aláíráskor elfogadott üzleti terv értelmét vesztette, újra kellett értékelni, mennyit ér a cég, ezért újraindultak a tárgyalások.

A második felvonás forrásaink szerint egy-másfél évvel ezelőtt történt. Ekkor Jellinek Dániel – aki információink szerint személyesen vezette a tárgyalásokat az Indotek részéről – már az ingatlanhasznosító Ceetrus száz százalékáért jelentkezett be.

Az idő közben megváltozott környezet miatt az üzleti tervről úgy állapodtak meg, hogy a tartalmáról később egyeznek meg, azonban nem sikerült megállapodni.

Forrásaink szerint ez lehetett az a pont, ahol Jellinek a kisebbségi tulajdonrész ellenére bejelentkezett a menedzsment jogokért.

„Ha az eladó azt mondja a menedzsmentjéről, hogy valamekkora eredményt tud hozni, de a vevő azt mondja, hogy ő tud olyat, aki ennél lényegesen jövedelmezőbbé tudja tenni a céget, akkor ott egyértelmű, hová billen a megállapodás” – fogalmazott egyik forrásunk.

Problémás menedzsment

Márpedig az Auchan menedzsmentjével voltak problémák. Bár 2023-ban a vállalat fordítani tudott, és 586 millió forintos nyereséget termelt, ez főleg az üzemanyag-üzletágnak volt köszönhető. Az Auchan Magyarország Kft. tulajdonában lévő MH Auchan Benzinkutak Kft. árbevétele ugyanis 34,4 milliárdról 78,2 milliárdra nőtt egyetlen év alatt, és a veszteség itt is profitba fordult, 88,2 millió forint lett az adózott eredmény.

„A menedzsment döntéseit nem a hosszú távú, stratégiai gondolkodás jellemzi, és ez sokakat zavart a cégben. Nagy a fluktuáció, többször átszervezték a vezetőséget, és egy ideje általánosan nő a bizonytalanság” – így foglalta össze egy másik forrásunk az Auchanon belüli hangulatot.

A rövid távú gondolkodásra jó példa, hogy az Auchan Magyarország 2024. augusztus 23-án létrehozott egy Auchan Proxy Kft. nevű leányvállalatot, ami a kisebb alapterületű üzleteket fogta volna össze forrásaink szerint. Azonban a menedzsment stratégiája hirtelen irányt váltott, 2024. szeptember 20-án, egy hónappal a leánycég indulása után már kezdeményezték a végelszámolását, anélkül, hogy megkezdte volna a főtevékenységét.

A vezetőséggel kapcsolatos aggályait maga Jellinek Dániel is megfogalmazta idén szeptemberben, amikor egy tapolcai FMCG-konferencián az Auchanról kérdezték egy panelbeszélgetésen. Egy beszállítóként az áruházhoz kapcsolódó forrásunk úgy idézte fel, hogy Jellinek a színpadon az élelmiszerláncról kért helyzetjelentésben

egyértelműen elmondta, hogy a cég rossz bőrben van, évről évre kevesebbet ér, és megállapodás akkor lesz, ha a francia eladó fél elfogadja a feltételeit.

Forrásaink azt is mondták, hogy épp ezért változások jönnek a cég vezetésében, azt azonban még nem tudni, hogy ez pontosan milyen köröket érint majd.

Egyéb ügyek

Jellinek Dániel az Auchannal kapcsolatos terveiről eddig szűkszavúan nyilatkozott. Az ingatlanüzemeltetésben erős Indoteknek inkább a korzó üzletágban (azaz az élelmiszerboltokon kívüli üzlethelyiségek bérbe adásában) lehet hozzáadott értéke. Azt a milliárdos is elismerte a Telexnek korábban, hogy a magyar tulajdonú üzletláncoknál jóval nagyobb előnye van a nemzetközi játékosoknak.

„Az élelmiszer-kereskedelem egy szakma, és nem gondolom, hogy ehhez már értünk, ráadásul a nemzetközi beszerzésekben sokkal jobb pozícióban van egy globális multi” – mondta a lapnak. Kitért azonban arra is, hogy az Indoteknek többszáz kereskedelmi ingatlanja van, amivel jócskán felgyorsítható az áruházlánc hazai terjeszkedése.

Jellinek Dániel vagyona a legutóbbi, 2023-as Forbes-lista szerint 249,5 milliárd forint volt, amivel a hetedik helyen végzett. Az Auchan-ügyleten kívül is sűrű hetei vannak a plázamilliárdosnak. A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Főügyészség vádiratot nyújtott be ellene november elején. A költségvetésnek kb. 4,5 milliárd forint kárt okozó, kiterjedt áfacsalási ügyben ötven ember ellen emeltek vádat, Jellinek azért keveredett bele, mert magára vállalta az édesapja ellen felhozott vádakat.

Megkerestük az Indotek csoportot és az Auchan csoportot is, többek között arra voltunk kíváncsiak, hogy végül mekkora tulajdonrész cserélt gazdát a cégekben. Amint válaszolnak, frissítjük a cikket.

The post Négy év után zárul a nagy üzlet – fontos változással vette meg az egyik leggazdagabb magyar az Auchant appeared first on Forbes.hu.


Exit mobile version