Friss Hirek

Orbán is elismerte: elakadt a kormány

Elakadt a kormány a demográfiai hanyatlás kezelésében, ismerte el a miniszterelnök. Most a gyerekek után járó családi adókedvezmény duplázásával lépnének. De mit jelent ez számokban?

Mi történt? Elakadt a kormány a demográfiai hanyatlás kezelésében, ismerte el Orbán Viktor szombaton Tusványoson. A miniszterelnök azt vetítette előre, hogy 2025-ben, valószínűleg két lépésben, megduplázná a kormány a gyerekek után járó családi adókedvezményt, írja a 24.hu.

Ezek a számok. A friss KSH-adat szerint júniusban mindössze 6040 gyermek született, 17 százalékkal kevesebb, mint 2023 júniusában; amióta az adatot közlik, azóta nem volt ilyen mélyen a magyar születésszám.

Fotó: MTI/Lakatos Péter

Kontextus. A Népszavának nyilatkozó Tóth Olga szociológus azt mondja, egy-két hónapot nem szerencsés elemezni, mert több év trendje mutatja meg igazán a folyamatot, ám a gyermekvállalás esetében az is elszomorító. Akik pedig házasságot akartak kötni (júniusban 4946 pár kötött házasságot, ami 14 százalékkal, 789-cel kevesebb, mint 2023 júniusában), legfeljebb előbbre hozták az esküvő időpontját, de az élettársi kapcsolatban élők tömegeit nem mozgatta meg a kormány családtámogatása. Tóth Olga szerint a gyerekvállalással összefüggésben látható, hogy

az Orbán-kormány családpolitikai intézkedéseinek hatására lehet egy-egy évben kiugrás, ilyenkor a későbbre tervezett gyereket előbb vállalják a szülők, és csak ritkább esetben van arról szó, hogy több kisbaba születik.

Miért fontos ez? Sok vállalt kisbaba nem születik meg, aminek az anyagi okok mellett egészségügyi, vagy éppen párkapcsolati magyarázatai is lehetnek. Az otthonteremtési támogatás hosszú távú és hatalmas eladósodást jelent – mondta Tóth Olga –, ez pedig feszültséget okoz, és kifejezetten rombolhatja a szülők kapcsolatát. Általában egy ember, az apa lesz a családfenntartó, aki próbál minél többet keresni, közben a társával és a gyerekeivel is alig találkozik. A családi pótlék hihetetlen alacsonyan tartása sem segít, és azokat a fiatalokat rendkívül erősen sújtja, akik keveset keresnek.

Mit lép a kormány? A Portfolio szerint a kormánynak valószínűleg nem csak demográfiai célja van az adókedvezmény duplázásával, hanem ismét fókuszba kerülhet a gazdaság élénkítése, mivel a GDP-növekedés kisebb a vártnál. Egy ilyen intézkedés hatására éves szinten akár több százezer forint is egy-egy többgyermekes család zsebében maradhat, amit elkölthetnek. Ráadásul a magas infláció miatt bekövetkező béremelések ütemét a családi adókedvezmény rendszere nem követte le. Az adóalap-kedvezmény mértéke 2016 óta szinte változatlan (kivéve, hogy a kétgyermekeseknek 2019-ben a támogatás mértéke havi 40 ezer forintra nőtt), tehát az adóterhelésre gyakorolt kedvező hatása évről évre csökken, annál nagyobb mértékben, minél nagyobb mértékben nő a bruttó átlagkereset. A kormány a 2025-ben esedékes családi adókedvezmény-növeléssel tehát a támogatás reálértékét igyekszik javítani, írja a Portfolio.

Mennyi az annyi? A jelenlegi kedvezmények összege adóban kifejezve gyermekenként:

egygyermekes családok esetén 10 ezer forint,

kétgyermekes családok esetén 20 ezer forint,

három- vagy többgyermekes családok esetén 33 ezer forint.

Vagyis ha a dolgozónak van megfelelő mértékű adóalapja, akkor a havi nettó fizetése 10, 40, vagy 99 ezer forinttal lesz több az eddiginél 2025 végére a mostani információk szerint.

The post Orbán is elismerte: elakadt a kormány appeared first on Forbes.hu.


Exit mobile version