Friss Hirek

Sokféle táplálék segíti a pajzsmirigy egészségét

A pajzsmirigy egy kényes szerv, azonban mi magunk is nagyon sokat tehetünk annak érdekében, hogy jó egészségnek örvendjen ez a szervünk. Mutatunk is olyan táplálékokat, amelyek megtámogatják a pajzsmirigy egészségét és annak működését!

A magas mikrotápanyag-tartalmú étrend fokozni tudja a pajzsmirigy aktivitását, éppen ezért nagyon lényeges, hogy jódban bővelkedő táplálékokat is fogyasszunk. Milyen táplálékok tartalmaznak jódot? Például a tojás, a szervhús, a tőzegáfonya, a tejtermékek, a hínár, a halak, a kagylók.

Nagyon fontos a pajzsmirigy számára, hogy szelénben gazdag ételeket is beépítsünk az étrendünkbe. A szelén gazdag forrásai: baromfihús, bab, lencse, napraforgómag, gomba, barna rizs, brazil dió, kesudió, banán, spenót. Probiotikumokat is fogyasztanunk kell, amennyiben pajzsmirigybetegségben szenvedünk. Kiváló probiotikumok: kovászos kenyér, savanyú káposzta, kombucha, savanyúság, kefir és joghurt.

Amennyiben pajzsmirigybetegségben szenvedünk, akkor kerülni kell az olyan táplálékokat, amelyek csökkentik a pajzsmirigyhormonok felszívódásának hatékonyságát. Ilyenek például a koffeintartalmú és alkoholtartalmú italok, a gluténtartalmú, a sült és feldolgozott ételek, a szója alapú termékek, a keresztesvirágú zöldségek, mint például a kelkáposzta, a karfiol, a brokkoli.

A pajzsmirigy az endokrin rendszerhez tartozik, amely felelős a hormonok szabályozásáért és előállításáért, illetve a két kibocsájtott hormonért, azaz a T3- és a T4-hormonért. Mindkét hormonnak szerepe van az energiaátalakítás, a hangulat és a testhőmérséklet szabályozásában, de még a csontok egészségének fenntartásában is.

Az olyan tényezők, mint a táplálkozás, az inzulinrezisztencia, a golyva vagy az autoimmun pajzsmirigybetegségek jellemzően alacsony T3- és T4-hormon-termelést okoznak. Egy másik hormonnak is közvetlen szerepe van a pajzsmirigy működésében. A pajzsmirigy-stimuláló hormon, azaz a TSH szabályozza a pajzsmirigy által termelt T3 és T4 mennyiségét.

Amikor nem termelődik elegendő pajzsmirigyhormon, akkor az agy több TSH-hormont szabadít fel, és ezzel mintegy figyelmezteti a pajzsmirigyet, illetve az ellenkezőjét teszi, ha túl sok pajzsmirigyhormon termelődik. Ezért a magas TSH-szint gyakran alulműködő pajzsmirigyhez, az alacsony TSH-szint pedig pajzsmirigy-túlműködéshez vezethet.

A pajzsmirigy-túlműködésben szenvedő betegek esetében a pajzsmirigy túl sok hormont termel. Milyen táplálékokat fogyaszthatnak a betegek? Például fehérjében gazdag táplálékokat, főleg szárnyasokat, csirke- és pulykahúst. Előnyös lehet a gyümölcsök fogyasztása. Fontos a kalciumban és D-vitaminban gazdag ételek bevitele, például sajt, joghurt, lazac, gombák. A keresztesvirágú zöldségek is hasznosak lehetnek, de ezek csak mértékkel fogyaszthatók. Fontos lehet a vasban gazdag táplálékok fogyasztása, például ilyen a csicseriborsó, a mazsola, a lencse, a spenót, a bab.

Pajzsmirigy-túlműködésben kerülni kell a koffeint, a gluténben gazdag táplálékokat, a túl sok jódban gazdag ételt, mint a tenger gyümölcsei vagy a tengeri moszat és a szójatermékeket.

Az étrend megváltoztatása a pajzsmirigy egészségügyi igényeinek megfelelően javíthatja a pajzsmirigy funkcióit. Az egészséges pajzsmirigy elengedhetetlen a test megfelelő működéséhez.


Exit mobile version