A monitorgyártó szektor egyik nagyágyúja kérte fel a német autógyártó dizájncsapatát együttműködésre. A végeredmény pedig sokkoló lett. Minden szempontból.
Aki azt hitte, hogy a notebookok előretörése kivégzi majd a számítógépes monitorokat, az hatalmasat tévedett. 2024-ben 45,6 milliárd dollárt termelt az iparág globálisan, és az elemzők várakozásai szerint a piac 2030-ig 76,7 milliárd dollárra nőhet.
Hogy e terület mennyire prosperáló, azt a számok mellett jól mutatja az is, hogy a prémium ligában iszonyatos harc dúl. A szereplők egymásra licitálva dobálják piacra a nagy tudású, de drága termékeiket.
Itt már szép pénzt lehet akasztani az értékesített modellekkel, és presztízs szempontjából is sokat számít, ha valaki ebben a ligában tud egy nagyot gurítani.
A tajvani AOC mostanra a komplett monitor szektor egyik legerősebb játékosává vált globálisan. A legtöbb riválisától eltérően a PC-k, tévék és telefonok helyett kifejezetten erre a termékcsaládra koncentráló cég sem sajnálja a forrásokat az elit kategória meghódítására.
Az egyik kitűzött célja az volt, hogy egy olyan, abszolút Forbes kompatibilis modellel rukkoljon elő, amit akár a legnagyobb vállalatok topmenedzserei vagy akár államelnökök is kitehetnek az asztalukra. Ennek érdekében felkérte a Porsche dizájncsapatának munkatársait, hogy segítsenek, és így született meg az AOC PD34 fantázianevű modell. Ahogy az első hivatalos közlemény befutott róla, azonnal elkezdtem nyaggatni a cég hazai képviseletét, hogy küldjenek egy példányt belőle kölcsön. Nagyon kíváncsi voltam, hogy a valóságban TÉNYLEG annyira jól néz-e ki, mint a renderelt képeken.
Mint egy szobor
A helyzet az, hogy élőben, ha lehet még meggyőzőbb. A nagy, markáns görbülettel bíró, kikapcsolt állapotban láthatatlan kávákkal övezett vékony kijelző önmagában figyelemfelkeltő. Az alján és a hátlapon elhelyeztek világító színes LED-eket, amelyeket ki is lehet kapcsolni. De az igazi nagy extrája a nyakkal egybeépített talp, amely a német luxusautó gyártó munkatársainak keze munkáját dicséri.
A nyakkal egybeépített talp gyönyörű.
A matt ezüst hajlított vastag fém stabilan tartja a képernyőt, amely függőlegesen tologatható, forgatható, valamint dönthető. Az összhatás kiváló, legalábbis akkor, ha valakinek a szívéhez ez a visszafogott, minimalista-futurisztikus vonal áll közel, a túldíszítésben utazó, gamer-barokk irányzat helyett.
Ötcsillagos képminőség
A dizájn önmagában is elvinné a hátán a modellt, de itt nem álltak meg. A PD34 a Samsung Display-féle kvantumpontos OLED kijelző harmadik generációját kapta meg. Ez pedig elsőrangú képminőséget biztosít papíron és a valóságban is, amiről a műszeres mérések is tanúskodnak.
A mérések alapján a kép minősége elit kategóriás. A kontraszt végtelen, a fekete hibátlan, a színgazdagság letaglózó.
Ezek alapján kiderült, hogy a modell képes teljesen kikapcsolni a képpontokban a fényt, így biztosítja a tökéletes, 0 nit fényerejű fekete, és ezáltal a végtelen valós kontraszt megteremtését mindenféle szoftveres mágia nélkül. Az árnyalatok szemre nagyon szépek, robbannak a vitalitástól.
A színpontosság és a színgazdagság terén is kiemelkedően teljesít, így akár professzionális fotós, filmes, videós, grafikai vagy egyéb tervező munkára is alkalmas.
Már csak azért is, mert a képaránya 21:9, azaz olyan, mintha két hagyományos 16:9 monitort pakoltak volna egymás mellé. A kép kellően éles, köszönhetően a nagy, WQHD (3440×1440 pixel) felbontásnak.
A betekintési szög horizontálisan és vertikálisan is kiváló.
Némi meglepetésre azokról sem feledkeztek meg, akik játékra vetnék be. A késleltetése és válaszideje extrémen alacsony (8,9 ms, illetve 0,03 ms), a képfrissítési frekvenciája viszont magas (240 Hz). Azaz másodpercenként 240 képkockát képes a kijelző kipréselni magából, amiből fakadóan a mozgások visszaadása remek, kellően folyamatos. A képernyő felülete matt, azaz idegesítő becsillanástól, tükröződéstől nem kell tartani. Maximális fényessége kellően magas ahhoz, hogy a HDR (High Dynamic Range – nagy dinamikatartomány) anyagok is kellően látványosan jelenjenek meg.
A látvány elsőrangú.
Apró finomság, de kellően árulkodik arról, hogy tényleg milyen magas szintet képvisel képminőség terén ez a termék: 25 zónára osztottam fel a képernyőt, és mindegyiknek megmértem a fényerejét. A legtöbb mai monitor vagy tv esetében a zónák fényereje közötti maximális eltérés általában eléri a 10-15 százalékot, azonban itt ez az érték mindössze 1,22 százalék. Ez pedig azt jelenti, hogy a zavaró, úgynevezett felhősödés jelenségtől sem kell tartani.
Hang és értékelés
Egyre több az olyan monitor, amelyet ellátnak saját audió rendszerrel, és e modell is közéjük tartozik. Ez jól hangzik, viszont sajnos a megszólalás nem az igazi. A két kis teljesítményű rejtett hangszóró által produkált minőség karcsú.
A hangerő megfelelő, azonban a mélyek fájóan hiányoznak, a hangzás kopogós, nagyon steril, teljesen természetellenes. Szinte minden más ilyen termék hasonló problémákkal küzd, de hát ez a felhasználót nem érdekli, és tény, hogy erre kicsit jobban odafigyelhettek volna. Ennyi pénzért azért joggal várhattunk volna beépített mélysugárzót, és dinamikusabb, organikusabb megszólalást.
Ezzel együtt ez egy fantasztikus eszköz, konkrétan jelenleg a világ egyik legjobb monitora.
A dizájn egyedi, jó ránézni, a kép minősége pedig a totális élvonalba tartozik. Nagyon sokoldalú, és mindent mérlegre téve a kitűzött célokat sikerült vele elérni. Ez valóban egy olyan termék, amely a komplett termékcsalád, és azon belül is a prémium szint egyik legfényesebben csillogó ékköve.
Ezek után az nem is lehet meglepő, hogy az ára is sokkoló, hiszen 800 000 forintba kerül, így jelenleg az egyik legdrágább monitor a piacon. Tömegtermék soha nem lesz belőle, nem is annak szánják, de egy pillanatig se félek attól, hogy a gyártó nyakán fognak maradni az eladatlan példányok. Az AOC PD34 egy elnöki monitor, az ilyen presztízsmodellekre és státuszszimbólumokra pedig mindig lesz igény.
The post Sokkoló eredmény: ez történik, ha a Porsche beszáll a dizájnt tervezni appeared first on Forbes.hu.