Friss Hirek

Sony-autó, szemüveg nélküli 3D, új LED-technológia: Las Vegasban megnéztük a jövőt

Döbbenetes tévék, hihetetlen laptopok, extrém kütyük orgiája volt a vegasi CES expó.  Trendeket teremtő, trendet jelző és/vagy meghökkentő modellek a szubjektív válogatásunkban, amelyek megmutatják, hogy mire számíthatunk a jelenben és a jövőben.

A hagyományokhoz mereven ragaszkodva 2025 elején is a hedonizmus szívcsakrájában gyűlt össze a technológiai szektor színe java. Las Vegasban rendezték meg a CES (Consumer Electronics Show) szakkiállítást, amely globálisan az év talán legnagyobb szabású ilyen jellegű eseménye. Egy olyan szakmai expó ez, ahova hétköznapi halandó be sem juthat, hiszen itt az a cél, hogy az üzleti partnereket hozzák egymáshoz közel.

Ide viszik el a szórakoztatóelektronikai, IT és mobilitási iparág képviselői azokat a termékeiket, technológiáikat és szolgáltatásaikat, amelyeknek kiemelt szerepet szánnak a jelenben és a jövőben.

Idén is ellátogattunk a kiállításra, beszélhettünk a kiállítókkal, valamint megnézhettünk, megfogdoshattunk, kipróbálhattunk rengeteg kütyüt. Ezek közül válogattuk ki azt a tizenötöt, amelyet ilyen vagy olyan okok miatt a legfontosabbnak, legérdekesebbnek, legjelentősebbnek tartottunk.

Fontos, az alábbi nem egy fontossági sorrendet tükröző lista.

Csúcs Nvidia kártya

Az esemény súlyát jól mutatja, hogy a világ (egyik) legértékesebb vállalata, az Nvidia itt mutatta be elsőként az évek óta várt, újgenerációs, csúcskategóriás videókártyáját, a konszern koronagyémántját. Ez a GeForce RTX 5090, amelynek specializált verziói azonnal felbukkantak az olyan PC gyártó cégek standjain kiemelt helyen, mint az Asus, az MSI vagy a Gigabyte.

Az új Nvidia csúcshardver megérkezett

A hardver a jelenleg rendelkezésre álló információk értelmében döbbenetes teljesítményével egészen új szintre emeli a számítógépes grafikát, valamint értelemszerűen olyan területeken is áttörést hozhat, mint a mesterséges intelligencia vagy blokklánc algortimusok futtatása. Hiszen ezeknél sokszor használják a számítási feladatok elvégzésére az ilyen típusú eszközöket.

Az AI technológiák egyébként minden korábbinál nagyobb mértékben kerültek be az eszközökbe, és segítségükkel állítólag szoftveres úton, mindenféle mágiával képesek fokozni a termékek erejét.

Például átütő eredményeket értek el a grafika felskálázás terén, ami önmagában megnyithatja az utat a 8K televíziók elterjedése előtt, hiszen ezzel orvosolható a régóta problémát okozó tartalomhiány.

RGB LED TV

Bemutatkozott egy új tévés technológia, amely alaposan átformálhatja az erőviszonyokat ebben a szegmensben. Az RGB LED, amely a felső kategóriás Mini LED tévék evolúciós fázisa. Továbbra is egy LCD alapú eljárásról van szó, ám a háttérvilágítást már három színű fénykibocsátó diódák biztosítják az eddig alkalmazott homogén kék vagy fehér helyett.

RGB Mini LED: az új kijelzőtechnológia

Ennek köszönhetően állítólag radikálisan javul a színpontosság, a kontraszt és a színhűség is. Ilyen modellel lépett színre a Samsung, a TCL és a Hisense is, tehát a világ jelenlegi legnagyobb gyártói, ami azt jelzi, hogy itt egy komoly, új front nyílhat.

Panasonic: visszatérés a Paradicsomba

A Panasonic majd egy évtized után tért vissza televízióival az Egyesült Államok piacára pár hónappal ezelőtt, ami már önmagában óriási dolog, és azt jelzi, hogy az egykor az iparágban domináns szerepet játszó japán cég nem adja fel a harcot.

A CES-en is bemutatták az új sortimentet, és mint ahogy azt Szegner Gábor, a cég európai kommunikációs igazgatója a helyszínen elárulta, az amerikaiak nagyon jól fogadták mind a visszatérést, mind a friss termékeket. Többek között az idei csúcstévét, amely a világon elsőként kapta meg az LG Display által fejlesztett vadonatúj Thermal RGB nevű OLED kijelzőt. Ez egy vadonatúj technológia, ami kombinálva a Panasonic saját extrémen hatékony hűtőrendszerével, 40 százalékos fényerő növekedést biztosít papíron. Ez pedig ebben a termékkategóriában jelenleg a legfontosabb tényező.

Élőben egyébként tényleg nagyon szépnek tűnt a képe, de hát sok probléma az elődeivel sem volt. Mindenesetre nagyon úgy tűnik, hogy a Panasonic ezzel megint megcsinálta az aktuális Világ Egyik Legjobb Tévéjét, amiért a vetélytársak jó része mindent megadna.

Mutáns laptop

Rengeteg laptopot állítottak ki az eseményen, de az összes közül kilógott két egészen különleges darab, köszönhetően a speciális képernyőjének.

Asus Zenbook Duo 2025 – laptop két képernyővel

A Lenovo terméke első pillantásra hagyományosnak tűnik, de csak addig, amíg az ember “meg nem nyújtja”. A kijelző ugyanis egyfajta feltekerhető technológia révén széthúzható. Jó kérdés, hogy ennek a hétköznapokban mi értelme lehet, de kétségkívül igen látványos megoldás.

A világ első kihúzható kijelzőjű laptopja megérkezett. Kép: Lenovo

Az Asus pedig egy dupla képernyős masinával rukkolt elő a Duo személyében. Két, kiváló képminőséget produkáló, nagy felbontású és képfrissítésű OLED kijelzővel látták el a bitang erős hardverrel megtámogatott hordozható PC-t. Könnyű, vékony, sokoldalú, és iszonyatosan menőn néz ki. Mi kell még?

A Sony autó

A Sony végre bejelentette, hogy tényleg belép az elektromos autók piacára, az Afeela nevű járművel, amit a Hondával együtt fejlesztett. A 450 lóerős modellt telepakolták mindenféle földi jóval, 3D szenzorokkal, robotikával, OLED kijelzőkkel, bitang hangrendszerrel és még az integrált PlayStation 5 sem hiányzik belőle.

Sony Afeela – az elektromos autó

A hatótávolság 480 kilométer, kompatibilis a Tesla Supercharger rendszerével. A tömeggyártás hamarosan megkezdődik, az első példányokat pedig 2026 elején szállítják majd le.

Hűtő sörcsappal

A kínai TCL egyedülálló hűtőszekrénnyel robbantott, ami sokak tetszését elnyerte. A modell ugyanis rendelkezik egy beépített sörcsappal, a hordót pedig értelemszerűen a hűtőtérben lehet tárolni.

Az ötlet remek, és a megvalósítás is kiválóan sikerült. Természetesen, ha valaki nem akar sörözni, akkor használhatja teljesen hagyományos módban is, és ilyenkor értelemszerűen több étel fér bele.

Nyomtatott OLED monitor

A TCL standján helyet kapott egy ennél sokkal jelentéktelenebbnek tűnő, ám a valóságban sokkal-sokkal fontosabb termék is. Ez pedig a hatalmas kínai holding első olyan monitora, amelybe a házon belül készülő, tömeggyártásba került nyomtatott OLED kijelző került. Ez ugyanis azt jelenti, hogy a vállalat tényleg belépett erre a piacra.  

Nem látszik rajta, de ez egy történelmi termék.

Első körben a kisebb megjelenítők érkeznek, aztán ha minden jól megy, rákanyarodhatnak majd a tévékre is, ami földrengésszerű változást hozhat az iparágban.  A CES-en bemutatott első, 27 hüvelykes, 4K felbontású fecske így könnyen lehet, hogy egy történelmi termék.

Ennyi maradt a VR őrületből

Nem is olyan régen még a virtuális és kiterjesztett valóság volt a nagy sláger a vegasi vásáron. Ám ebből mára nem sok maradt. A nagy cégek elengedték ezt a vonalat a jelek szerint. Alig egy-két standon lehetett találkozni virtuális valóság szemüvegekkel, többek között egy kisebb kínai vállalatnál, amely idétlen játékgépeket készít e technológiára építve.

A virtuális valóság a helyére került

Itt konkrétan két személynek kellett legyőznie Godzillát és egyéb szörnyetegeket ezekkel a mókás játékpuskákkal a digitális világban. Ennyi maradt az agyonhype-olt virtuális valóság őrületből. De mondjuk az is igaz, hogy én még embereket soha nem láttam úgy élvezni a VR-t, mint ebben a gépezetben, ami azért sokat elárul a technológia valódi erejéről.

Virágoskert a nappaliban

Meglepően sok cég fordult a beltéri növénytermesztés irányába, és e téren talán legmesszebbre az LG jutott. A vállalattól nem idegen ez az irányzat, korábban voltak már hasonló eszközei, de amivel idén előállt, az új szintet jelent.

A most bemutatott, friss készülékbe minden korábbinál több föld és növény fér. A növekedéshez szükséges fényről speciális fényforrás gondoskodik, amely egyben szobai lámpaként is bevethető. Telepakolták szenzorokkal, amelyek vizsgálják a nedvesség- és tápanyagtartalmat, és appon keresztül jelzik, ha tennivaló van. A modell kifejezetten szép, dizájnos, ellentétben az elődeivel. Maximálisan életképesnek tűnt, nem lenne meglepő, ha a közeljövőben elterjednének az ilyen és ehhez hasonló darabok.

A világ legkülönlegesebb mikrója

Az LG-nek volt még egy nagy dobása idén. A pletykák igaznak bizonyultak, és tényleg csinált egy olyan mikrohullámú sütőt, aminek az ajtajára egy nagy, érintésérzékeny, színes képernyőt építettek.

Mikró, ajtaján egy képernyővel

Ezen keresztül belekukkanthatunk a kamerával ellátott sütőbe vagy magába a termékbe, hogy megnézzük, hogy hogyan állnak az ételek. Elérhető révén vezérelhető az összes többi, rendszerbe kötött okos eszköz. Emellett elolvashatóak a levelek, üzenetek, valamint akár filmek, videók, például főzős műsorok is nézhetőek rajta. A kijelző képminősége meglepően jó, és még a hangszórókat sem spórolták le.

Robot otthonra

Régóta várjuk a házirobotok korának eljövetelét, és a korábbi ígéretesnek tűnő fellángolások után úgy fest, hogy 2025-ben ismét erőre kapott ez az irányzat. A Samsung és a TCL is bemutatta sokoldalú, kompakt, mesterséges intelligencia technológiákkal kitömött, működőképes kis ketyeréjét.

Ezek ide-oda gurulnak a szobában, lehet velük beszélgetni felruházhatóak személyiséggel, szóval kicsit olyanok, mint valami cyber háziállat.

A Unitree egy kicsit komolyabb irányba fordult, és komoly fizikai munkára, veszélyes feladatok elvégzésére is alkalmas lépegető, guruló robotokkal keltett óriási feltűnést. A Nikon standján pedig teljesen váratlan módon egy olyan konyhai masina bukkant fel, amely kávét főzött és elpakolta a porcelántányérokat. Amivel pedig azt demonstrálták, hogy a finom munkák elvégzésére is alkalmas és a kényes tárgyakkal is kímélően bánik.

Napelemet mindenhova!

Kifejezetten elektromos járművekre szánt, apró napelemek tömegéből álló vékony anyaggal állt elő a Sunflame nevű cég. Egy Tesla Cybertruckot burkoltak be ezzel igen látványos módon, a vállalat pedig azt ígéri a flexibilis, könnyű, ám tartós filmréteg segítségével radikálisan megnövelhető a hatótáv. Legalábbis akkor, ha süt a nap persze.

Hasonlóban gondolkodik a Powerfoyle nevű svéd cég is, amely hordozható eszközökre szánt napelem filmben látta meg a fantáziát. Már olyan márkákkal dolgozik együtt, mint a Philips, a 3M vagy az Adidas, és jelenleg fejhallgatókat, fülhallgató tokokat, valamint mobil hangszórókat burkolnak be vele.

A Powerfoyle napelem e bármire mobil eszközökre is rátehető

A vállalat munkatársaitól azt az infót kaptam, hogy például egy fejhallgatónál olyan hatékonyan működik, hogy azt soha többé nem kell töltőre dugni. A Powerfoyle saját svédországi gyártóüzemmel, valamint kutatólaboratóriummal rendelkezik, és megállás nélkül keresi az új partnereket.

Még több adat

Tény, hogy nem hangzik túl izgalmasan egy új csatlakozó szabvány bejelentése. De ettől függetlenül tény, hogy Las Vegasban debütált a világ legnépszerűbb, tévéken, számítógépeken, laptopokon, médiaboxokon használt technológiájának legfrissebb verziója.

A HDMI 2.2 megérkezett, és még gyorsabb adatátvitelt, azaz még jobb kép- és hangminőséget biztosít.

Többek között már egyetlen vezetéken megoldott a térhatású hanggal megtámogatott 8k HDR audiovizuális jelek továbbítása. Emellett az is tény, hogy ezen eljárás belökheti a szemüveg nélküli 3D megjelenítés szekerét, és segíthet életben maradnia a virtuális valóságnak. E két utóbbi termékcsaládnak ugyanis a hagyományos kétdimenziós képnél jóval több adatmennyiségre van szüksége, és a HDMI 2.2 ezt biztosíthatja elméletben.

Szemüveg nélküli 3D

A szemüveg nélküli 3D nem véletlenül került szóba, ugyanis e téren komoly előrelépés történt. A Samsung egy teljesen vállalható képminőséget produkáló, nagy felbontású, kellően gyors monitorral rukkolt elő.

A szemüveg nélküli 3D sosem volt ilyen jó

Itt a beépített kamerák vizsgálják, hogy a felhasználó hova néz, és a kapott információk alapján az intelligens elektronika úgy vezérli az egyes képpontokat, hogy végül a látvány az agyban térhatásúvá álljon össze. Ez elég misztikusan hangzik, viszont kipróbáltam, és a dolog tényleg működött. A világ egy legnagyobb kijelző bérgyártója, a BOE pedig egy hatalmas, 110 hüvelykes 8K felbontású tévével vonta magára a figyelmet. Már régóta pletykálták, hogy a vállalat dolgozik ezen a megjelenítőn, és most végre kiderült, hogy a híreszteléseknek van valóságalapja. Itt nincs szemkövetés, hanem bizonyos pozíciókból válik térhatásúvá a kép, viszont e megoldásnak meg van az az előnye, hogy egyszerre többen is nézhetik a képernyőt.

Azt nem mondanám jó szívvel, hogy az út végére értünk, de az tény, hogy hatalmas tech konszernek öntik a pénzt a szemüveg nélküli 3D-be. A termékek egyre jobbak, úgyhogy még egy kisebbfajta áttörés is benne lehet a pakliban.

Repülő autó

Az áttörést várjuk már időtlen-idők óta a repülő autóktól, személyszállításra alkalmas drónoktól is. De ez valahogy eddig még sosem jött össze. A CES híres arról, hogy szinte minden évben bemutatnak itt egy forradalminak beharangozott repülő járművet, és ez idén sem volt másként.

Xpeng repülő autó

Ezúttal az Xpeng nevű kínai cég mutatott be egy ilyen masinát. A négy rotoros gépezet állítólag két embert gond nélkül elbír. Ki is állították, de azért az elég sokat mondó, hogy az udvaron azért nem mentek vele egy kört.

Cyberpók

A végére pedig egy szimbolikus termék maradt, amely azt bizonyítja, hogy a mesterséges intelligencia már tényleg mindenhova betette a lábát. Az Asus mutatta be a világ első, saját neurális feldolgozó egységgel (NPU) ellátott, mesterséges intelligencia algoritmusokat is futtató modemjét.

Az egészen bizarr külsejű, sci-fi pókrobotot idéző készülék támogatja a jelenlegi legfejlettebb WiFi 7 vezeték nélküli technológia használatát, és teljesen eszement módon még egy színes LED pont mátrix kijelzőt is pakoltak rá.

Megállíthatatlan innováció

A CES 2025 ismét bebizonyította, hogy felesleges az innováció lassulásától tartani. A cikkben szereplő termékek és technológiák csak a jéghegy csúcsát képviselik. Gyakorlatilag minden területen mutattak be idén is úgy újdonságokat, hogy a mobil és a háztartási gép iparág számára nem is ez a legfontosabb esemény.

Attól nem kell férni, hogy egyszer csak elapad az újdonságok kútja. Sőt, a mesterséges intelligencia színre lépésével mintha még egy új dimenziót is kapott volna a kutatás+fejlesztés. Az AI hatása szinte minden területen érezhető valamilyen úton-módon, de mára az is kiderült, hogy önmagában nem csodafegyver. Maguknak a kézzel fogható termékeknek az evolúciója nélkül nem sokat ér.

A CES 2025 eseményen a Samsung meghívására vettünk részt.

The post Sony-autó, szemüveg nélküli 3D, új LED-technológia: Las Vegasban megnéztük a jövőt appeared first on Forbes.hu.


Exit mobile version