Friss Hirek

„Szakmai hiba” – Nagy Márton sikerkommunikációja a KSH-t dorgálja

Nem tetszik a nemzetgazdasági miniszternek, hogy a KSH az uniós szabványokat követi a kiskereskedelmi adatoknál. Nagy Márton módszertana alapján természetesen jobban festenek a számok.

Mi történt? „Szakmailag hibás” a 2021-es adatokkal összehasonlítani, bővülő pályán a kiskereskedelmi forgalom – ez a Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) csütörtöki közleményében áll, amiben a nemzetgazdasági miniszter nekimegy a Központi Statisztikai Hivatalnak (KSH).

Helyette? Indoklása alapján az NGM a covidjárvány előtti 2019-es adatokat viszonyítaná a mostaniakhoz, mondván, akkor még nem volt járvány, energiaválság, inflációs hatás, se recesszió.

Akkor azt láthatjuk, hogy a korábbi szinthez képest a magyar kiskereskedelmi forgalom volumene 2024 első tíz hónapjában mintegy 3 százalékkal múlta felül az utolsó „békeév” szintjét

– írják.

Több ebből

Ez a bank bejelentette: a régi ügyfelek sem ússzák meg a drágulást
Magyar bankok kilátásait is rontotta a Moody’s

Mit jelent ez a gyakorlatban? „A 2021-es adatokkal történő összehasonlítás szakmai hiba, ugyanis bár követi a statisztikai hivatalok által használt technikai előírásokat, közgazdasági értelemben önmagában téves következtetések levonásához vezet” – így oktatja ki Nagy Márton tárcája a KSH-t. A minisztérium állítása, hogy torzít a 2021-eshez hasonlítani a friss adatok, valamint hogy nemzetközi szinten nem is állunk rosszul.

Több ebből

Ez a bank bejelentette: a régi ügyfelek sem ússzák meg a drágulást
Magyar bankok kilátásait is rontotta a Moody’s

Kontextus. A KSH csütörtök reggel tette közzé gyorstájékoztatóját az októberi kiskereskedelmi adatairól. E szerint szeptemberről októberre 1,2 százalékkal nőtt a forgalom, ugyanakkor a növekedés a KSH szerintarra volt csak elég, hogy a 2021-es átlagra térjünk vissza.

Kinek van igaza? Virovácz Pétert, az ING elemzője a Telexnek kifejtette, hogy a 2021-es bázis használata uniós szabvány, a KSH mellett az Eurostat és a legtöbb uniós ország statisztikai hivatala is használja. Avagy nem szakmai hiba, mint azt Nagy Mártonék mondják, hanem a megfelelő eljárás.

Hogyan tovább? Virovácz felhívja a figyelmet, hogy a kormány természetesen pozitív üzenetekkel igyekszik fogyasztásra ösztönözni a lakosságot. Nélküle nyilván nem lenne gazdasági növekedés, enélkül nehezebb dolga lenne a Fidesznek a 2026-os választásokon. Virovácz szerint ha már nem lesznek elérhetők jól kamatozó állampapírok, valamint ha javulnak a gazdaság, azon belül főleg az ipar kilátásai, az tud lendíteni a kiskereskedelmi forgalmon.

Borítókép: Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nyilatkozik a sajtónak az Európai Unió Foglalkoztatási, Szociálpolitikai, Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Tanács ülése előtt Brüsszelben 2024. december 2-án.

The post „Szakmai hiba” – Nagy Márton sikerkommunikációja a KSH-t dorgálja appeared first on Forbes.hu.


Exit mobile version