Friss Hirek

Száraz és nedves köhögés – milyen betegségeket jelezhetnek? Természetes gyógymódok köhögésre

A köhögés egy teljesen természetes dolog. Mikor köhögünk? Többnyire abban az esetben fordul elő, hogyha a szervezet szeretne a torokban vagy a légutakban kialakuló irritációtól megszabadulni. Ha csak ritkán köhögünk, az nem jelent gondot, ha azonban egyre gyakrabban köhögünk, és azt is észrevettük, hogy ez a köhögés más, mint amilyen korábban volt, akkor mindenképpen érdemes kivizsgáltatni, hiszen akár komoly betegség is meghúzódhat a háttérben. Kétféle köhögés létezik: száraz és nedves köhögés. Mutatjuk is, hogy milyen betegségek okozhatják az egyik, illetve a másik fajta köhögést.

A nedves vagy a produktív köhögés során nyálka vagy váladék termelődik, amely a hörgőkbe vagy a torokba kerül. A produktív köhögés hátterében gyakran állhat valamilyen szívbetegség, légzőszervi fertőzés vagy krónikus tüdőbetegség.

Amennyiben valaki a közelmúltban influenzás volt, megfázott vagy valamilyen légzőszervi betegsége volt, akkor ez száraz, azaz nem produktív köhögéssel járhatott együtt. A nem produktív köhögés esetén nem alakul ki váladék, nyálka a torokban, a légutakban. Nagyon sokféle olyan betegség van, amely nem produktív, azaz száraz köhögéssel jár együtt, például ilyen az allergia, a hörghurut, az asztma, az influenza vagy éppen a megfázás.

Napjainkban igen gyakori az úgynevezett refluxbetegség. A köhögés is lehet az egyik tünete ennek a betegségnek. A további tünetek között szerepelhet még a gyomorégés, illetve a savanyú szájíz, amelyet a nyelőcsőbe történő sav visszaáramlása okoz. A krónikus, de nem produktív köhögési rohamok elsősorban éjszaka jelentkeznek.

Az asztma is okozhat nem produktív köhögést, amely a légutak gyulladásának a következménye. Az asztma okozta köhögés elsősorban éjszaka vagy reggel, ébredést követően jelentkezik. Az asztma egyéb tünetei közé tartozik a zihálás, a légszomj, a mellkasi fájdalom és szorító érzés.

A szénanátha olyan tüneteket okozhat, mint a szem könnyezése, a fáradtság és a száraz, nem produktív köhögés. A szénanátha akár krónikus köhögést is eredményezhet, de ez mindig száraz, azaz nem produktív köhögés.

A forró és nyugtató gyógytea kortyolgatása évszázadok óta hatékony köhögéscsillapítónak számít. Kortyolgathatunk antioxidánsokban gazdag zöld teát is, amely csökkenti a felső légúti fertőzések tüneteit. A teához egy kiskanál mézet is adhatunk, ugyanis a méz jól ismert a köhögés csökkentéséről, illetve segíthet a baktériumok elpusztításában is.

A kurkuma számos terápiás tulajdonsággal rendelkezik. Vírusellenes és antibakteriális tulajdonságai ideálisak a köhögés természetes kezelésére. Hozzáadhatunk egy teáskanál kurkumát és egy csipet sót egy pohár meleg tejhez, hogy hatékonyan leküzdjük a köhögést. Egy teáskanál kurkumaport és mézet is összekeverhetünk egy pohár meleg vízben, és naponta két alkalommal is ihatjuk ezt a keveréket.

A bodza számos előnnyel jár az immunrendszerünkre nézve, nagyon hatékony a köhögés csillapítására, a megfázás és az influenza megelőzésére.

A gyömbér az egyik leghatékonyabb természetes köhögés elleni „gyógyszer”. Friss gyömbért nyersen is elrágcsálhatunk, hogy enyhítse a torokfájást és a köhögést, de ízletes teát is készíthetünk ebből a remek gyógynövényből.

A citromnak számos egészségügyi előnye ismeretes, beleértve a gyulladás csökkentését, a C-vitamin biztosítását és a fertőzések leküzdését. A tünetek enyhítése érdekében naponta többször is fogyaszthatunk citromlevet. Keverjünk el két evőkanál citromlében egy evőkanál mézet, és ezt az elegyet fogyasszuk el.


Exit mobile version