Az emberi szervezetnek elektrolitokra van szüksége, mégpedig számos testi funkció végrehajtásához. Az elektrolitok sorát gyarapítja a magnézium, a kalcium, a kálium és a nátrium.
Az elektrolitoknak sokféle szerepük van, például szabályozni tudják az idegek és az izmok működését, hidratálják a testet, segítenek a sérült szövetek újjáépítésében, és segítenek kiegyensúlyozni a szervezet pH-szintjét. Nemcsak a mindennapok során kell pótolnunk a szervezetünkben az elektrolitokat, erre edzés után és nagyfokú izzadás során is nagy szükségünk van. Most pedig nézzünk is olyan táplálékokat, amelyekkel pótolhatjuk a „kiizzadt” elektrolitokat.
Elektrolitokban bővelkedik például a banán. A banán ugyanis az ásványi anyagok gazdag forrása. Segít a szervezetben fenntartani a folyadék egyensúlyát, illetve az idegfunkciókat is. Káliumban is bővelkedik, amely tápanyag segít szabályozni a szívműködést és a vérnyomást. A rendszeres banánfogyasztás abban segít, hogy biztosítja a szervezet számára a kulcsfontosságú tápanyagokat.
Az avokádó is nagyon jó elektrolitforrásnak számít. Jóval több káliumot tartalmaz, mint a banán, és a magnéziumnak is gazdag forrása. Ezek az elektrolitok segítenek fenntartani a szervezetben az elektrolitok egyensúlyát, illetve biztosítják a megfelelő idegjeleket és izom-összehúzódásokat. Az avokádó egészséges zsírokat is tartalmaz, amelyek a zsírban oldódó vitaminok felszívódását támogatják meg.
Az édesburgonya nemcsak vitaminokat és egyéb tápanyagokat, de esszenciális elektrolitokat is biztosít a szervezet számára. Gazdag forrása a káliumnak, amelynek fontos szerepe van szívműködés és a vérnyomás szabályozásában. Magnéziumban is bővelkedik az édesburgonya, amely tápanyag szerepet játszik az izom- és idegműködésben, a vércukorszint és a vérnyomás szabályozásában.
A zöld leveles zöldségek közül a kelkáposzta és a spenót gazdag forrása az elektrolitoknak. Mindkettő magas tápanyagprofillal rendelkezik, különösen magnéziumban és káliumban gazdagok, amely tápanyagok segítik az idegjelek átvitelét, a vérnyomás szabályozását és a megfelelő szívműködést. A spenót ezen kívül gazdag tárháza a kalciumnak is, amely tápanyag a csontok és a fogak egészségét biztosítja.
A bab és a lencse szintén sok káliumot és magnéziumot tartalmaz. Mindkettő bővelkedik még rostokban, amelyek javítják az emésztést, és hozzájárulnak a bélrendszer egészségéhez.
A narancs is bővelkedik elektrolitokban, különösen kalciumban és káliumban gazdag. C-vitamint is tartalmaz, így nemcsak az elektrolitokat pótolhatjuk narancsfogyasztással, de még az immunrendszer egészsége is biztosítva lesz, amennyiben rendszeresen fogyasztjuk ezt a gyümölcsöt. A narancsban lévő kalcium támogatja a csontok egészségét, de az izomműködésben és az idegátvitelben is nagy a szerepe.
A szamóca nemcsak antioxidánsokban, hanem természetes elektrolitokban is bővelkedik. A gyümölcs tele van káliummal, egy olyan alapvető ásványi anyaggal, amely segít fenntartani a folyadék egyensúlyát, az idegjelzést és a normál szívműködést.
Ha nyáron már unjuk a vizet, igyunk helyette kókuszvizet, amely tartalmaz kalciumot, nátriumot, káliumot és magnéziumot is. Ezek az elektrolitok kulcsszerepet játszanak a hidratáció fenntartásában, a szívműködés szabályozásában, a megfelelő ideg- és izomműködés biztosításában.
A görögdinnye nagy része vizet tartalmaz, de bővelkedik még káliumban, magnéziumban és nátriumban is. Ezek az elektrolitok segítik a hidratációt és a testnedvek kiegyensúlyozását.