Kiderültek a részletek, így lép tőzsdére a Gránit Bank, már karácsony előtt megkezdik a kereskedést a bank papírjaival.
Mi történt? Tőzsdére megy a Gránit Bank, az új részvények jegyzése már holnap megkezdődik, kiderültek a részletek. Nézzük a legfontosabb információkat.
2024. november 26. és 2024. december 11. között vehetünk a tőzsdére lépő Gránit Bank új részvényeiből, ez az ún. Nyilvános Értékesítési Időszak (lakossági értékesítés jegyzési eljárással és aukciós eljárást alkalmazó intézményi értékesítéssel);
A lakossági értékesítés keretében minimum 92 999 darab, maximum 106 287 darab,
az intézményi értékesítés keretében minimum 371 994 darab, maximum 425 144 darab törzsrészvényt értékesítenek.
A tőzsdei kereskedés december 23-án indul.
A legfontosabb: mennyiért? Minimum 13 172 forint, maximum 15 054 forint lesz az ársáv. Erről Hegedüs Éva, a bank elnök-vezérigazgatója (borítóképünkön) korábban azt mondta a Forbes.hu-nak, hogy „a bank értékét a globális versenytársak értékeltségének felső húszszázalékos sávjába becsüljük”.
Figyelembe véve a minimum és a maximum darabszámokat ez azt jelenti, hogy
minimum 7 milliárd, maximum 30 milliárd forint jöhet be az új részvények kibocsátásából (ebben a sávban fogad el ajánlatokat a bank).
Drága? A Portfólió.hu gyorsértékelése szerint a várható könyv szerinti értékhez képest nem túlzottan magas a meghatározott ársáv, számításuk szerint az OTP 1,1-énél magasabb, 1,6-2,0 körüli értékeltséget jelenthet.
Osztalék? A kibocsátói tájékoztató szerint leghamarabb a 2026. üzleti évet követően fizethetnek osztalékot, az eredmény legfeljebb 25 százalékát. (Eddig az agresszív növekedés miatt nem fizettek.) Azt is hozzáteszik, hogy a fenti forgatókönyvtől eltérhet a közgyűlés.
A bank azzal számol, hogy a 2023-as 21,6 milliárdos adózott eredmény 10 év múlva elérheti a 110-122 milliárd forintot, azaz 18-19 százalékos átlagos évi növekedéssel számolnak.
Kontextus. A bankot még Demján Sándor alapította, aki 2010-ben Hegedüs Évát bízta meg a pénzintézet vezetésével. Már akkor kimondott cél volt, hogy a bankot tőzsdére kell vinni. Több tulajdonosváltás is volt a bank életében, az állam is több körben be- majd kiszállt, a bankot 14 éve vezető Hegedüs közben egyre növelte tulajdonrészét, míg 2021-re a bank főtulajdonosa nem lett. 2021 végén jött a bejelentés, hogy Tiborcz István veszi meg a részét (egy tőkeemelés után Tiborcz részesedése ugyan hígult, de a bank legtöbb részvénye így is nála maradt).
Tervek? A tőkebevonás utáni tervekről Hegedüs exkluzív interjúban beszélt a Forbes.hu-nak korábban.
The post Új bank a tőzsdén, ennyiért lehetünk Tiborcz István tulajdonostársai appeared first on Forbes.hu.