Friss Hirek

Van bármi értelme egy okos légtisztítónak, vagy csak humbug?

Magyarországon is hódítanak az otthoni légtisztítók, amelyek között már megjelentek az intelligensnek nevezett darabok is. Egy kompakt, sokat ígérő modell segítségével néztük meg, hogy mit is takar ez a valóságban. Kinél válhat be, és kinél nem egy ilyen ördögi gépezet?

A városban az ember hajlamos megszokni a mindent ellepő port, a szmogot, a szomszédból áttörő vagy a bejárati ajtón átszivárgó ételszagot, és az allergiás rohamokat. De sokan vannak, akik ezt nem akarják elfogadni, és vágynak arra, hogy a tiszta levegő ne elérhetetlen luxus legyen. Az ő igényeik kielégítésén dolgozik egy rakás cég, köztük azok, amelyek otthoni légtisztítók fejlesztésébe vágtak.

Hogy ez mennyire nem elvetélt ötlet, azt jól mutatja, hogy az elemzések szerint a piac mérete tavaly elérte a 15,3 milliárd dollárt, és az előrejelzések alapján 2030-ra akár a 25 milliárd dollárt is meghaladhatja. A növekedés mértéke tehát igen figyelemre méltó, pláne ha azt nézzük, hogy ez a szektor 2015-ben még „csak” 3 milliárd dollárt termelt.

Az otthoni légtisztítók piaca folyamatosan nő. Forrás: Grand View Research

Nem csoda, hogy egy ilyen prosperáló területre igazi nagyvadak is kivetették hálójukat. Köztük olyan vállalatok, mint a Samsung, a Dyson, az Ikea vagy a Philips.

A más iparágakban már bevált módon öntik is a pénzt a kutatás-fejlesztésbe, hogy olyan innovációkkal rukkolhassanak elő, amelyekkel vetélytársaik elé keveredhetnek.

A dolguk nem könnyű, hiszen egyszerre kell csökkenteni a méretet, javítani a teljesítményt, ráadásul a vásárlók elvárják az épkézláb megjelenést, valamint a különféle extrákat is. Nem csoda, hogy olykor még a legnagyobb nevek is lyukra futnak, és kiderül, hogy a dédelgetett újításra egyszerűen nincs valós igény.

A trendekhez igazodóan a közelmúltban itt is felbukkantak már az intelligensnek nevezett eszközök. Nagyon kíváncsiak voltunk, hogy van-e bármi értelme az okosításnak ebben a termékcsaládban. Kínálnak-e bármilyen hozzáadott értékek a kapcsolódó szolgáltatások, vagy csak értelmetlen, de kétségkívül jól hangzó kommunikációs hablatyról van szó?

E téren az egyik úttörő a korábban már említett Philips, amely mostanában rukkolt elő egy ilyen készülékkel. Kölcsönkértük, hogy válaszokat kapjunk erre a kérdésre, és ha már ott volt, akkor nyilván megnéztük azt is, hogy mit is tud ma egy felső kategóriás otthoni légtisztító.

Philips PureProtect Pro AC4220 – egy tipikus otthoni légtisztító. Kép: Philips

Mit csinál egy légtisztító? Van haszna?

Egy ilyen jellegű eszköztől ma alapelvárás, hogy kiszedje a szoba levegőjéből a láthatatlan szennyeződéseket is. A standard HEPA szűrők 0,3 mikronosak, azaz 0,0003 milliméteresek. Ez elég a porhoz, a légúti aeroszolokhoz vagy a baktériumokhoz. Azonban a vírusokhoz már nem, hiszen azok általában ennél kisebbek.

A Philips PureProtect Pro AC4220 fejlesztésénél ez központi szerepet kapott, így a négy rétegű rendszere már a 0,003 mikron átmérőjű részecskékkel is megbirkózik. Ez pedig kulcsfontosságú lehet ősszel-télen, amikor a fél ország beteg, és a családtagok hurcolják haza egyik betegséget a másik után.

A levegő tele van apró gyilkosokkal. Kép: Phliips

Egy jó légtisztító emellett arra is képes, hogy például a polleneket, gombákat kikapja a levegőből. Ami pedig az allergiások számára kincset érhet.

Én anno pont emiatt szereztem be egy kisebb tudású légtisztítót, és nagyon pozitívak a tapasztalataim. Amikor beüt a szezon, akkor szabad téren így is végem van a tüsszögéstől, de legalább otthon lenyugszik a nyálkahártyám, és tudok aludni.

A próba során arra jutottam, hogy a Philips PureProtect Pro AC4220 a sütéssel-főzéssel járó szagokat, illatokat is képes jelentősen mérsékelni.

Méretek és kialakítás

Sokan amiatt ódzkodnak a légtisztítóktól, mert nem akarnak vagy tudnak a szobájukban, lakásukban egy nagy dobozt elhelyezni, ami a mai négyzetméter árak mellett abszolút érthető döntés.

De már vannak kompaktabb darabok is, mint például ez a masina, amely 28,5 centi széles és mély, a magassága pedig 52 centi. Ebből fakadóan akár egy garzonban is viszonylag egyszerűen lehet neki helyet szorítani. Ebben a termékcsaládban akadnak már extrémen dizájnos darabok is, ám ez nem tartozik közéjük.

Kicsit olyan, mintha R2D2 szegény rokona lenne, de legalább bazári majmot sem csináltak belőle.

A dizájnt nem izgulták túl.

Működés közben a teteje diszkréten világít, és az itt elhelyezett LED-ek a színükkel is jelzik, hogy mennyire tiszta a levegő. Ez látványos megoldás, de olykor kicsit zavaró lehet, viszont legalább ki lehet kapcsolni.

Az nagyon tetszett, hogy a legtöbb vetélytársától eltérően gyakorlatilag teljesen hangtalan. Nincs idegesítő búgás, zúgás, a ventilátor lapátok nem csapkodnak. A cég állítása szerint a bagoly csendes röpte inspirálta a mérnököket, ami elsőre és másodikra is óriási marhaságnak hangzik, de tény, hogy a végeredménybe nem lehet belekötni.

Ahogy a teljesítménybe sem, hiszen egy átlagosnál nagyobb méretű, akár 70 négyzetméteres szobával is elbánik egyedül.

Mitől okos?

A Philips PureProtect Pro AC4220 nem csak agyatlanul szippantja be a levegőt, hanem az érzékelői révén képes azt elemezni is. Azaz konkrétan meg tudja mondani, hogy mennyi apró a szennyeződés, illetve milyen allergén található benne, továbbá a páratartalmat is méri. A kapott adatokat pedig vezeték nélkül el is tudja küldeni a cég saját mobilos alkalmazására. Az értékek valós időben is látszódnak, és a világ bármely pontjáról nyomon követhetőek.

A szoftver figyelmeztetni is kész, ha kritikussá válik a helyzet, amit okozhat füst, penész vagy akár szagtalan gáz is. Ilyenkor pedig mód nyílik az azonnali beavatkozásra. Bekapcsolhatjuk a légtisztítót, az elszívót, riaszthatjuk a lakásban lévőket, a szomszédot vagy akár a hatóságokat is.

Tehát egy ilyen eszköz akár életet is menthet, és iszonyú hasznos lehet akkor, hogy ha valaki gyerekkel, vagy idős, beteg rokonnal él együtt.

A kapott értékekből az alkalmazás képes csinos, bármikor visszakereshető, látványos grafikonokat is kreálni. Ezek böngészéséből pedig messzemenő következtetéseket vonhatunk le azzal kapcsolatban, hogy ha például a szobában teregetünk, az milyen mértékben segíti a penész elterjedését. De az is kiderülhet, hogy mikor kezdődik az allergia szezon, ami segíthet, hogy felkészülten fogadjuk a spórákat, polleneket, poratkákat.

Appon keresztül távolról elérhető, ellenőrizhető és vezérelhető.

A modell az appon keresztül egyébként távolról is vezérelhető. Bekapcsolható, vagy akár nagyobb teljesítményre is állítható. Így elérhető az, hogy mikor hazaér a család a munkából vagy iskolából, akkor otthon már tiszta levegő várja őket. Mindezt úgy, hogy nem kell egész nap energiapazarló módon zümmögnie a szerkezetnek.

A Philips PureProtect Pro AC4220 kapott egy úgynevezett intelligens használati módot is. Ennél az elektronika folyamatosan magától figyeli a levegő minőségét, és ha úgy véli, hogy szükség van rá, akkor beavatkozik.

Szóval beállíthatjuk a sarokba, és semmi dolgunk nincs vele, csak akkor, ha tisztítani vagy cserélni kell a szűrőket, de az applikáció még erre is felhívja a figyelmet.

Megéri?

Tehát az intelligens jelző egy otthoni légtisztító esetében nem azt jelenti, hogy megírja a leckét, vagy elkészíti az adóbevallást. Az okos szolgáltatások a kényelmet, a biztonságot és a hatékony működést szolgálják.

Bebizonyosodott van értelme és létjogosultsága e technológiáknak ebben a szegmensben. Pont úgy tágítják a határokat, hogy attól maguk a készülékek jobbá váljanak. Viszont erre nincs mindenkinek szüksége.

A távoli elérés lehetősége felesleges annak, aki általában otthon tartózkodik, és ezekért kár plusz pénzt fizetnie. Mert az tény, hogy a beépített WiFi, a kapcsolódó szolgáltatások megnövelik az árat. Épp úgy, mint a szupercsendes működés, vagy a megszokottnál nagyobb teljesítmény, amelyek szintén hasznosak, ám nem létfontosságúak. De hát pont ezek azok az extrák azok, amelyektől egy készülék felső kategóriás lesz, amelyeknek köszönhetően kiemelkedik a nagy átlagból.

A 150 000 forintot kóstáló Philips PureProtect Pro AC4220 egy ízig-vérig ilyen modell, és emiatt meg is éri az árát.

Az ég egy adta világon semmi rosszat nem tudok rá mondani: felhasználóbarát, nem sok helyet foglal, gondot nem okoz, a munkáját pedig tökéletesen elvégzi. Ennél többet pedig egy otthoni légtisztítótól nem várhat az ember.

The post Van bármi értelme egy okos légtisztítónak, vagy csak humbug? appeared first on Forbes.hu.


Exit mobile version