A brit kormány is jelentős mértékben, de csak fele annyi pénzből támogatja az olimpiai sportágakat, mint a magyar – ez a megállapítás olvasható ki az insidethegames.biz cikkéből.
Az oldal szerdai írásában bemutatja az Egyesült Királyság olimpiai és paralimpiai sportokba történő pénzbefektetésekért felelős kormányhivatala által kiadott táblázatot.
Eszerint a 2025–28 közötti olimpiai ciklus alatt 50 sportágba mintegy 330 millió fontot (megközelítőleg 165 milliárd forintot) fektetnek be annak érdekében, hogy az olimpiákon egységes zászló alatt versenyző brit sportolók a párizsinál jobb eredményeket érjenek el 2028-ban Los Angelesben.
Ha ehhez a számhoz hozzáadják a sportolói teljesítménydíjakat (APA), amelyek a párizsi olimpián 70 millió fontot (megközelítőleg 35 milliárd forint) tettek ki, úgy a teljes finanszírozási ciklus sporttámogatási összege brit történelmi rekordot dönthet, meghaladhatja a 400 millió fontot (200 milliárd forint).
Az evezés, a vitorlázás, a súlyemelés, a torna, a jégkorong, az ökölvívás és a vízi sportok finanszírozása jelentősen, míg az íjászaté, a tollaslabdáé, a judóé, a lövészeté, a taekwondóé és a triatloné kis mértékben emelkedett a következő ciklusára. Figyelemre méltó, hogy az atlétikában és a kajak-kenuban ugyanakkor csökkenés tapasztalható.
A UK Sport vezérigazgatója, Sally Munday a BBC Sportnak adott interjújában úgy fogalmazott, hogy mivel az egyes sportágak a Párizsban elért eredményeik alapján 2025 és 2028 között több vagy kevesebb forrásból gazdálkodhatnak majd, mint az előző négy évben, egyértelmű, hogy a finanszírozás nem jutalom, de nem is büntetés.
A döntés előtt minden érintett sportágban megvizsgáltuk a bennük rejlő lehetőségeket. Attól, hogy például a brit atlétika forrása csökkent, még elegendő arra, hogy a szövetség megfelelően támogassa sportolóit Los Angelesben
– érvelt a vezérigazgató.
Sally Munday Nagy-Britannia olimpiai célját az első öt nemzet közé kerülésben határozta meg, miután Párizsban hetedikek lettek az éremtáblázaton. (Tokióban a negyedik, 2016-ban Rióban a második, 2012-ben pedig hazai pályán, Londonban a harmadik helyen végeztek.)
Nemrég Schmidt Ádám sportállamtitkár is közzétette a magyar sportfinanszírozás keretszámait és olimpiai álmát. A magyar sportolóknak Los Angelesben a legjobb tíz között kell végezniük az éremtáblán, e cél eléréséhez a magyar sportszövetségek évente 81,62 milliárd forintot kapnak működésre és versenyzésre.
The post A 68 milliós Nagy-Britannia ugyanannyit költ olimpiai sportágaira, mint a tízmilliós Magyarország first appeared on 24.hu.