Egy új tanulmány alapján sikerült meghatározni, hogy milyen az agy gondolat-feldolgozásának maximális sebessége – írja a The Independent. Az eredmények segítenek megérteni, hogy miért vagyunk képesek egyszerre csak egy gondolattal foglalkozni.
Az emberi test érzékelő rendszerei, beleértve a szemet, a fület, a bőrt és az orrot, másodpercenként egymilliárd bit sebességgel gyűjtenek adatokat a környezetünkről.
A bit a számítástechnikában az információ alapegysége, egy tipikus wifikapcsolat másodpercenként körülbelül 50 millió bitet dolgoz fel. Az agy több mint 85 milliárd neuronnal rendelkezik, amelyek egyharmada a magas szintű gondolkodásban vesz részt.
Jieyu Zheng és Markus Meister, a Kaliforniai Műszaki Egyetem munkatársai a meglévő szakirodalmat elemezték, amely olyan tevékenységekre vonatkozott, mint az olvasás, az írás, a videójátékozás vagy a Rubik-kocka megoldása. Az adatokból a szakértők kiszámították a gondolat feldolgozásának sebességét, amelyet meglehetősen lassúnak ítéltek.
Mint Meister kiemelte: másodpercenként mindössze 10 bitet vonunk ki abból a több ezer milliárdból, amelyet érzékszerveink befogadnak. „Ez felvet egy paradoxont: mit csinál az agy, hogy megszűrje ezt a sok információt?” – tette hozzá.
A friss eredmények azt mutatják, hogy az ember viszonylag lassú gondolkodó, és nem képes több gondolatot párhuzamosan kezelni. A kutatók úgy vélik, hogy az agy sebességhatára az első, idegrendszerrel rendelkező állatoknál fejlődhetett ki, ezek az élőlények valószínűleg elsősorban navigációra, a táplálék elérésére és a ragadozók elkerülésére használták agyukat.
Az emberi agy ezekből az egyszerű, ösvényeket követő rendszerekből fejlődött ki, ezért lehetséges, hogy egyszerre csak egy gondolati ösvényt tudunk követni. Érdemes hozzátenni, hogy valójában a másodpercenkénti 10 bitre csak a legrosszabb helyzetekben van szükség, és az idő nagy részében a környezetünk sokkal lassabb ütemben változik.
Az új tanulmány azt is jelzi, hogy a gépek idővel felülmúlhatnak minket az emberek által végzett feladatokban, így a vezetésben, a számítási teljesítményük ugyanis évről évre nő.
The post Felmérték, milyen gyorsak a gondolataink first appeared on 24.hu.