A köhögés akut betegségek tünete is lehet. Ilyen akut betegség például a megfázás és az influenza. Asztma és alvási apnoe is okozhat hosszan elhúzódó vagy maradandó köhögést. Vannak olyan helyzetek és állapotok, amikor a köhögés egy figyelmeztető jel is lehet, hogy a beteg állapota rosszabbodott. A tüdőembólia okozhat elhúzódó, szűnni nem akaró köhögést. Mutatjuk is, hogy milyen okai lehetnek az elhúzódó és krónikus köhögésnek.
A köhögés lehet akut és krónikus, illetve produktív és nem produktív. Az akut köhögés rövidebb ideig tart, általában 3 hét alatt elmúlik, míg a krónikus köhögés hosszú hetekig, hónapokig, évekig is eltarthat. A produktív köhögést nedves köhögésnek is nevezik, vagyis váladékürítéssel jár együtt. A nem produktív köhögés pedig az úgynevezett száraz köhögés, ami nem jár váladékürítéssel.
A köhögésnek sok oka lehet, például megfázás vagy hörghurut. Hörghurut akkor alakul ki, amikor a tüdő gyulladásban van. A hörghurut járhat hidegrázással, lázzal, légszomjjal és fáradtsággal is. Akut köhögést sok minden okozhat: por, füst, környezeti irritáló anyagok, pollen, allergének, influenza, megfázás, légúti fertőzések, arcüreggyulladás, az asztma súlyosbodása, tüdőgyulladás, tüdőembólia, szívelégtelenség.
A krónikus köhögés kialakulásában nagy szerepe van a refluxbetegségnek is. A köhögés mintegy 40%-ánál valamilyen gyomorral kapcsolatos probléma van a háttérben.
A krónikus köhögést okozhatja dohányzás, krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD), asztma, vagy egyéb krónikus légzőszervi betegségek, pollen, por, alvási apnoe, bizonyos gyógyszerek, tüdőrák.
Ha a következő tüneteket tapasztaljuk, mindenképpen keressük fel a háziorvosunkat: láz, légszomj, éjszakai izzadás, megváltozott színű – sárga, zöld – váladék a torokból, az orrból, megmagyarázhatatlan fogyás. Sürgősen mentőt kell hívni nehézlégzés, magas láz, ájulás, mellkasi fájdalom vagy vér felköhögése esetén.
Milyen jelekből vehetjük észre, hogy javult az állapotunk? Nyilván abból is, hogy már nem köhögünk sokat, nem kínoz bennünket a köhögés egyfolytában. A köhögési rohamok egyre rövidebbek. Az is egy jel, hogy már nem kell szednünk a gyógyszert, illetve nincsenek olyan tüneteink, mint torokfájás és láz.
Ha nem krónikus köhögés gyötör bennünket, akkor az otthoni gyógymódok is segíthetnek a tünetek csillapításában és megszüntetésében. Ilyen természetes gyógymódok lehetnek a meleg italok és ételek, például a gyógyteák, a húsleves és a csontleves csökkentik az irritációt és a fájdalmat, különösen ha a köhögés torokfájdalommal párosul. Ha gyógyteát készítünk, adjunk hozzá mézet és citromlevet, mivel ezek gyógyító tulajdonságokkal rendelkeznek.
Csökkentsük az irritáló anyagoknak, például a penésznek, a pollennek vagy a háziállatszőrnek való kitettséget, hiszen ezek is okai lehetnek a köhögésnek. Pollenszezonban tartózkodjunk a lakásban, porszívózzuk a szőnyeget gyakran, és töröljük le a bútorokról a port, amilyen gyakran csak tudjuk.
Köhögés elleni szirupot mi magunk is készíthetünk, most egy ilyen recept következik. Ennek a szirupnak nagyon egyszerű az elkészítése, mutatjuk is a lépéseit.
Kakukkfüves-gyömbéres szirup hozzávalói:
• 1 nagy csokor kakukkfű,
• 2 dl méz,
• 5 dkg gyömbér,
• 2 nagyobb biocitrom.
Elkészítése:
Mossuk meg a kakukkfüvet, majd szárítsuk meg. Ha nincs friss kakukkfüvünk, akkor a szárított is megteszi, de fontos a jó minőség. Ha friss kakukkfűből készítjük, kicsit tördeljük össze az ágakat, hogy az illóolajok könnyedén kioldódjanak. Készítsünk elő egy steril befőttesüveget. Először tegyünk az aljára egy adag kakukkfüvet, erre kerüljön egy adag méz, majd erre a reszelt gyömbér, illetve a felkarikázott citrom. Folytassuk a rétegezést, míg van az alapanyagokból. Három hétre állítsuk sötét helyre az üveget. Betegségmegelőzésre naponta egy teáskanálnyit fogyasszunk belőle, köhögés esetén napi 2-3 teáskanálnyit.