Az ókori Kína számos lenyűgöző régészeti kincset hagyott ránk, de néhány tárgy különösen kiemelkedő. Ezek közé tartoznak a jáde temetkezési ruhák, amelyek a Han-dinasztia (i. e. 206-tól i. sz. 220-ig) idejében jelentek meg – írja a Live Science.
Az öltözékeket a dinasztia császárai, valamint későbbi uralkodók és az elit tagjai viselték temetésükkor.
Minden egyes temetési öltözet több ezer egyedi formájú jáde darabból készült, amelyeket a mesterek aranyszállal varrtak össze. A gyönyörűen megmunkált, páncélszerű ruhák célja az volt, hogy megvédjék az elhunyt testét és lelkét a túlvilágon, lehetővé téve a halhatatlanságot.
A hasonló ruhák korábban is ismertek voltak forrásokból, de az első régészeti bizonyítékok csak 1968-ban, egy Hopej tartományban végzett feltáráson kerültek elő. Ekkor Liu Seng herceg és felesége halotti öltözékét fedezték fel. Seng ruhája 2498 egyedi jádéból készült, a ruha a becslések alapján 10 év alatt készült el.
Később olyan szabálygyűjteményt is megtaláltak, amely részletesen leírja az efféle ruhák készítésének folyamatát. Ebből kiderül, hogy a császárok halotti öltözékéhez például csak aranyfonalat használtak, míg az alacsonyabb rangú elit tagjainak be kellett érniük selyemfonalakkal.
A bonyolult temetkezési gyakorlatot az 500-as években leállították, mivel az értékes tárgyak egyre gyakrabban váltak a fosztogatók áldozatául.
The post Pompás jáderuhában temetkeztek az ókori uralkodók first appeared on National Geographic.