DÁP: nem holnap lesz, hogy a postán e-állampolgárként azonosítjuk magunkat

Olvasónk, aki már digitális állampolgár, vagyis regisztrált a DÁP-alkalmazásra, és használja is, tértivevényes küldeményt akart átvenni nemrégiben a postán. Nyújtotta telefonját a postás kisasszonynak, az azonban közölte, hogy nem fogadják el a DÁP-ot azonosításra, amíg ez nem lesz kötelező.

A DÁP oldalán azt láttuk, hogy tavaly szeptembertől írták az e-azonosítás éles üzembe állítását az állami szereplőknél (a posta az), és októbertől kezdődött el náluk az e-azonosítás pilotidőszaka. Az állampolgároknak szóló résznél viszont azt írják a személyazonosság igazolása menüpont alatt, hogy továbbra is magunknál kell hordani a személyigazolványt, mert egyelőre csak rendőri ellenőrzésnél igazolhatjuk magunkat a DÁP-pal, és dolgoznak azon, hogy később több helyen is azonosíthassák magukat digitálisan az állampolgárok.

Kérdéseinket elküldtük a DÁP-nak és a terület felelősének, a Miniszterelnöki Kabinetirodának is – válasz az állami fejlesztőcégtől, az IdomSofttól érkezett. Azt írták, hogy a kétféle azonosítás feltételei jogilag és technológiailag is mások.

Az online térben a Digitális Állampolgár alkalmazás jelenleg több mint kétszáz állami weboldalon és alkalmazásban használható már a személyazonosság igazolására, bejelentkezéshez, például a magyarorszag.hu, az eSZJA és az EESZT felületén. Az állami szereplők lépcsőzetesen integrálják a felületeikre a DÁP-szolgáltatást, és ma már a leggyakrabban használt szolgáltatásoknál elérhető. Arra is kitértek, hogy dolgoznak azon, hogy a felületek köre egyre bővüljön.
Az offline térben az alkalmazás egyelőre valóban csak a rendőri igazoltatás során használható, ugyanis kizárólag a rendőrök rendelkeznek a szükséges eszközzel, illetve a törvényi felhatalmazás is egyedül nekik teszi lehetővé a Digitális Állampolgár alkalmazással a személyazonosítást.

Az IdomSoft még azt írta, hogy az Európai Unió vonatkozó szabályozásával, az eIDAS 2-vel összhangban az online azonosítás júliustól a piaci szervezeteknél, például a bankoknál és a biztosítóknál is elérhetővé válik. Az offline azonosítás bővülési lehetőségeiről pedig az év közepétől folyamatosan tájékoztatást adnak majd.

Az oldalukon még azt találtuk az e-azonosítás kapcsán, hogy a személyes ügyintézések, intézkedések során az állampolgár az alábbi esetekben tudja majd a személyazonosságát igazolni az alkalmazással:

rendőri igazoltatás során a QR-kód beolvasásával az intézkedő hatósági személy a helyszínen, az illetékes hatóság nyilvántartásához hozzáférve ellenőrizheti az állampolgár személyazonosságát.
Dohányboltban a QR-kód beolvasásával igazolhatja az állampolgár, hogy betöltötte a 18. életévét. Az ellenőrzés során kizárólag az életkorról kap információt az ellenőrző személy.
Élelmiszerláncok automatizált kasszáinál a QR-kód beolvasásával igazolható, hogy a vásárló betöltötte a 18. életévét, így jogosult a szeszes ital vásárlására.
Bankfiókban, bankok telefonos ügyfélszolgálatánál is igazolhatja magát az ügyfél a Digitális Állampolgár alkalmazással.

Emellett az e-azonosítás nyújtotta előnyök a leírás szerint számos további helyzetben is kihasználhatók lesznek: irodai beléptetésnél, orvosi rendelőben, gyógyszertárban, reptéren, éttermekben, szórakozóhelyeken, sporteseményeken, koncerteken, autóbérlés során, szállodai regisztrációnál, edzőteremben vagy akár valutavásárlásnál. A posta nem szerepel a felsorolásban, és válaszukban sem említették külön, hogy a postákon mi lesz a helyzet. Megkérdeztük erről a Magyar Postát, ám tőlük nem érkezett válasz.

A személyazonosság igazolására egyelőre Magyarországon belül lesz lehetőség, azonban az eIDAS 2.0 megjelenésével ez a lehetőség kibővül az Európai Unió országaira. Az eIDAS rendelet értelmében akár internetelérés nélkül is igazolható lesz a személyazonosság NFC-olvasó segítségével.

The post DÁP: nem holnap lesz, hogy a postán e-állampolgárként azonosítjuk magunkat first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed