Egy új tanulmány segíthet jobban megérteni az őskőkori táplálkozási szokásokat – olvasható egy a Phys.orgon megjelent közleményben. A szakértők az észak-izraeli Hula-tó partján előkerült leleteket elemezve vizsgálták a korai emberek étrendjét.
Az eredmények megkérdőjelezik azt a hagyományos elképzelést, amely szerint eleink táplálkozását a húsok dominálták.
A közhiedelem szerint a korai hominidák étrendjének középpontjában az állati fehérje állt, számos népszerű, modern diéta, köztük egyes paleolit étrendek ebből indulnak ki – igaz, más változatok éppen növényi fókuszúak. A kutatók most arra jutottak, hogy ez a feltételezés hamis, az ősi emberek inkább a növényi alapú élelmiszerek változatos skáláját részesítették előnyben.
A szakemberek bazaltból készült eszközökön fennmaradt 780 ezer éves keményítőszemcséket elemeztek. A Hula-tó partján több mint 20 ősi régészeti leletet tártak fel, a helyszínen állati és növényi maradványok egyaránt előkerültek.
A paleolit étrendek számos változata azon a tényen alapul, hogy az őskori lelőhelyeken főként állati csontokat találtak. A probléma az, hogy a növényi maradványok sokkal ritkábban konzerválódnak. A szakértők most az ősi kőeszközökön észlelt keményítőszemcsék révén tudták árnyalni az őskőkori táplálkozásról kialakított képet.
A tanulmány rávilágít arra, hogy a korai emberek milyen kifinomult módszerekkel dolgozták fel, törték, illetve aprították a növényeket, ezeket a technológiákat pedig eltérő növényekre alkalmazták. Dr. Hadar Ahituv, a Bar-Ilan Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint felfedezésük a növényi táplálék fontosságát hangsúlyozza őseink evolúciójában. „Most már tudjuk, hogy a korai hominidák egész évben sokféle növényt gyűjtöttek, amelyeket bazaltból készült eszközökkel dolgoztak fel” – tette hozzá.
Az eredmények a korabeli társas és kognitív viselkedésmódokba is betekintést nyújtanak. A növények feldolgozásához használt szerszámok magas szintű együttműködésre és társadalmi struktúrára utalnak.
Nem ez az első vizsgálat, amely régészeti módszerekkel cáfolja egyes paleolit diéták alapvetéseit. Egy korábbi kutatás például arra a megállapításra jutott, hogy kenyeret már a növénytermesztés előtt is ehettek az emberek.
The post Téves lehet a paleolit diéta egyik alapelképzelése first appeared on 24.hu.