Elefántfürdetés: állatkínzás a népszerű turistaprogram

Az elmúlt napokban bejárta a világsajtót a hír, miszerint elefánt végzett egy spanyol turistával Thaiföldön. A 22 éves Blanca Ojanguren García a Koh Yao Elefántközpontban fürdetett egy állatot, amikor az belemélyesztette agyarát.

Thaiföldön népszerű idegenforgalmi programnak számít az elefántmosdatás, néhány nappal a tragédia után – kevéssé szerencsés időzítéssel – Sebestyén Balázs is megosztott egy Instagram-posztot arról, hogy elefántot fürdetett. A rádiós műsorvezető méltatta a helyet, ahol ezt a tevékenységet folytatta, mivel ott

nem lehet a hátukon utazni, ami nagyszerű hír. Nem használják ki őket, nem bántják, nem verik őket, elképesztő jó dolguk van. Ez egy félnapos program, lehet etetni őket, együtt fürdeni velük, megitatni őket, egy varázslatos helyen bent a dzsungelben. Tényleg elképesztő

A természetvédő szervezetek véleménye szerint azonban egyáltalán nincs ilyen jó dolga azoknak az elefántoknak, akiket turisták csoportjai nap mint nap megmosdathatnak, sőt ez a tevékenység állatkínzással is felérhet.

Miért rossz az elefántoknak a fürdetés?

Thaiföldön a tél az idegenforgalmi szezon csúcsát jelenti, a trópusi országban ugyanis ilyenkor 30 Celsius-fok körüli a hőmérséklet, és a nyári monszunidőszakhoz képest jóval kevesebb a csapadék. A hideg évszakban rengeteg turista érkezik az államba, akiknek egyik kedvelt elfoglaltsága az ottani egzotikus vadvilággal kapcsolatba lépni. Erre számos elefántparkban van lehetőségük, a Phuketi Elefánt Természeti Rezervátum azonban arra hívja fel mindenki figyelmét, jól nézzenek utána, hová is mennek, hiszen sok hely nem veszi figyelembe az állatok igényeit.

A rezervátum dolgozói kiemelik, hogy az elefántok valóban nagyon szeretnek állóvizekben fürdeni és hűsölni, azonban kizárólag fajtársaikkal együtt és csak akkor, amikor kedvük van hozzá. Azok a parkok viszont, amelyek fürdetési vagy közös fürdési lehetőséget kínálnak a turistáknak, rákényszerítik az állatokat erre a tevékenységre, ez pedig egyáltalán nem komfortos nekik.

Elsősorban azért, mert az elefántok vadállatok, vagyis egyáltalán nincsenek úgy hozzászokva az emberek közelségéhez, mint mondjuk a kutyák vagy a lovak. Amikor egyszerre sok, teljesen idegen emberrel kerülnek kapcsolatba, az természetellenes, kifejezetten stresszes szituáció számukra, amely következtében akár pánikba is eshetnek – ez vezetett García tragédiájához is.

A World Animal Protection állatvédő szervezet szerint a turisták igyekeznek állatbarát programokat választani, ezért például egyre népszerűtlenebb az elefántokon lovaglás, azt azonban nem is sejtik, hogy az állatok fürdetése is ártalmas. Az ilyen programokra felhasznált példányokat ugyanis fiatal korukban „betörik”, vagyis étlen-szomjan elszeparálják és gyakorta meg is verik őket, hogy megtörjenek és tartsanak az emberektől. Erre azért van szükség, hogy ne merjenek agresszívan fellépni a turistákkal és a gondozókkal szemben.

Ezen felül maga a fürdetés folyamata is okozhat nekik fájdalmat, sérüléseket, mivel a parkok gyakran naponta több turistacsoportot is fogadnak, amelyek tagjai aztán egymás után többször is kefékkel és szivacsokkal dörzsölik végig az állatokat. A sok mosdatás megsebezheti az állatok bőrét, miközben semmilyen higiéniai előnnyel nem jár számukra.

Azok a helyek, amelyek aztán felhasználják ezeket az állatokat gyakran menhelynek, rezervátumnak vagy etikus parknak nevezik magukat, pedig valójában kínozzák az elefántokat, ráadásul a látogatókat is veszélybe sodorják azzal, hogy zaklatott, kiszámíthatatlan állatok közelébe engedik őket.

Getty Images

The post Elefántfürdetés: állatkínzás a népszerű turistaprogram first appeared on 24.hu.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Loading RSS Feed

Loading RSS Feed