A veszteség anatómiája: termelési értekezlet fehér köpenyben címmel jelent meg a Magyar Orvosi Kamara (MOK) Országos Elnökségének írása. Svéd Tamás főtitkár a Népszavának azt mondta: arra akarják felhívni a figyelmet, hogy a működőképes egészségügyhöz egyre több feltélel hiányzik, ami a betegellátáson csapódik le. Az intézmények vezetőit két irányból szorongatják, számon kérik rajtuk az ellátatlanságot, de elvárják, hogy ne csináljanak adósságot. A kamara azt gondolja – tette hozzá Svéd Tamás – a két elvárás üti egymást.
Az MOK írása szerint mára mindennapos lett, hogy az orvosokat azzal szembesítik, munkájuk „veszteséget termel” intézményüknek. A kamara látlete szerint az abszurd helyzet gyökere: a „rossz finanszírozási struktúra”, ami miatt 2024-ben
a kórházak és szakrendelők adóssága egyes kalkulációk szerint a 200 milliárd forintot is meghaladta. Az egyre növekvő adósság oka, hogy az állami egészségügy finanszírozása nem felel meg a valós költségeknek.
Az írásban a finanszírozás visszásságaira több érzékletes példát is hoznak, így azt is, hogy miközben az egészségbiztosító 650-800 forintot fizet egy foghúzásért, miközben csak az injekciós tű, fecskendő és érzéstelenítő legalább 900 forintba kerül. A MOK szerint az orvosokat immár naponta szembesítik azzal, hogy túl drága, ha sokat gyógyítanak.
általános napi szintű utasítás, hogy a lékek betömködéséhez mennyi beteget kell azonnal elbocsátani, vagy a hónap hányadik napjától kell visszafogni az ellátást. (…) Ez alapjaiban kérdőjelezi meg az orvoslás lényegét.
A cikk hosszan sorolja, hogy a közfinanszírozott rendszer miért beteg- és orvosellenes, ami miatt a helyzet még tovább is romolhat, mert az orvosok magánellátásba és külföldre távoznek. Azt írták: megoldás csak a valós költségeket elismerő finanszírozás lenne.
A jelenlegi helyzet fenntarthatatlan és az orvosok a betegekkel együtt áldozatai az egészségügy alulfinanszírozottságának.
Társadalmi és politikai konszenzus kell arról, hogy az egészségügy a nemzet értéke, az állam működésének egyik fontos alapja. A társadalom egészsége nem alapulhat gazdasági paradoxonon.
The post Kamarai látlelet: Beteg- és orvosellenes a rendszer first appeared on 24.hu.